Ukmergiškiai statybinėmis ar griovimo atliekomis vis dar atsikrato bet kur

Autorius Ukmergės žinios
Ukmergiškiai statybinėmis ar griovimo atliekomis vis dar atsikrato bet kur / Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Aidas Dutkus.

Remontuojant butą ar namą visada neišvengiamai lieka statybinių ar griovimo atliekų (toliau – SGA). Ne vienam iš mūsų, ko gero, kyla klausimų: kur jas dėti, kokie yra geriausi, pigiausi ir teisėti būdai jomis atsikratyti?

Apie tai kalbamės su Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus vedėju Aidu Dutkumi.

Kai kurie ukmergiškiai SGA vis dar atsikrato pakrūmėse, miškuose, paupiuose ar prie buitinių atliekų konteinerių, o kartais net ir išverčia viską į juos. Ką tokie aplinkos šiukšlintojai privalo žinoti?

Už ne vietoje, gamtoje paliktas SGA gyventojams ir įmonėms gresia tikrai „nevaikiškos baudos“ – nuo 1 iki 2 tūkstančių eurų bauda. Be to, dar tektų atlyginti ir aplinkai padarytą žalą – daugiau nei 4 tūkstančius eurų.

Jei tokios atliekos suverčiamos į buitinių atliekų konteinerius arba tiesiog paliekamos prie jų, tai padariusiems asmenims gresia bauda iki 600 Eur.

2017 metais už atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus buvo nubausta 18 pažeidėjų, o šiais metais – 4. Pažeidėjų, kurių asmenybės dar yra nustatinėjamos, užfiksuota ir daugiau.

Kur SGA reikėtų palikti?

Pats teisingiausias ir nedarantis žalos aplinkai bei piniginei būdas – nuvežti tas atliekas į Ukmergėje, Gerseniškių g. 5, esančią didelių gabaritų atliekų (DGA) surinkimo aikštelę. Vienas gyventojas per vienerių kalendorinių metų laikotarpį čia gali nemokamai pristatyti iki 250 kilogramų SGA. Pavyzdžiui, 4 asmenų šeima po buto ar namo remonto visiškai nemokamai aikštelėje gali priduoti net iki 1 000 kilogramų (1 tonos) SGA. Svarbu žinoti, kad šioje aikštelėje SGA priimamos be metalinių ar kitokių priemaišų (plastmasės, medienos ir kt.).

Visiems primenu, jog čia privalu atvežti ir kitas DGA – baldus, padangas, langus, duris, kilimus bei kitus nereikalingus daiktus.

O ką daryti tiems, pas kuriuos susikaupė SGA su metalu?

Didesnius kiekius šių atliekų su metalu ar be jo, taip pat didesnio – daugiau nei 1 metro – dydžio statybines atliekas iš gyventojų bei įmonių už tam tikrą mokestį (nuo 3,63 Eur iki 6,05 Eur už toną, priklausomai nuo atliekų sudėties ir dydžio) neribotais kiekiais priima UAB „Vitnata“ (Deltuvos g. 37, Ukmergė, tel. 8 627 21616) ir UAB „Alnitransa“ (Zibalų g. 43C, Širvintos, tel. 8 698 20575).

Kodėl yra svarbu naudotis DGA aikštelės teikiamomis paslaugomis?

Pas mūsų žmones, matyt, nuo sovietmečio vis dar yra gajus mąstymas atliekas pilti ten, kur papuola, – esą vis tiek kažkas išveš ir sutvarkys. Iš tiesų, už tokių atliekų sutvarkymą moka savivaldybė iš visų gyventojų surinktų pinigų ir sutvarkyti tokius spontaniškai atsiradusius sąvartynus (neseniai tokie aptikti Pivonijos miške, taip pat šalia Šventosios upės) kainuoja brangiau nei aptarnauti konteinerius. Vadinasi, visi tie šiukšlintojai naudojasi visų mūsų – Ukmergės rajono gyventojų – sumokėtais pinigais.

Vienintelis būdas kovoti su tokiais – tai nepakantumas ir pranešimai tvarkos sergėtojams, kaip tai daroma Vakarų Europos šalyse. Ten apie tokius gyvenamosios aplinkos teršėjus pareigūnams praneša neabejingi kaimynai ar praeiviai.

Parengė Daiva Zimblienė, IT ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė

Užs. Nr. 95

TAGGED:
Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *