Kad ir kokie gražūs lapai rudenį, gyventojams, miesto tvarkytojams jie – nemenka problema. Atsikratyti jais bet kaip negalima – privaloma paisyti tam tikros tvarkos. Jos pažeidėjus žadama bausti.
Sugrėbtus, sušluotus rudeninius lapus mesti į buitinių atliekų konteinerius negalima. Jie, pasak miesto seniūnės Zitos Pečiulienės, turi būti išvežti į žaliųjų atliekų aikštelę, esančią Pabaisko seniūnijoje, Sargelių kaime. Tuo rūpinasi ir miesto seniūnija, o kai kuriems gyventojams, pasakojo pašnekovė, jau pradėti dalyti lapams skirti didmaišiai.
„Visų daugiabučių, kurie tvarkosi patys, o ne pagal sutartį su Ukmergės butų ūkiu, gyventojai gali kreiptis į miesto seniūniją dėl didmaišių. Prikrautus lapų juos gali statyti prie įvažiavimų į kiemus ir skambinti mums – atvažiuosim ir paimsim“, – sakė Z. Pečiulienė.
Individualių namų gyventojai, anot jos, turi patys pasirūpinti, kad lapai iš jų valdų būtų tinkamai sutvarkyti. Nekompostuojantieji žalienų lapus turi išvežti į žaliųjų atliekų surinkimo aikštelę. Deginti juos draudžiama, už tai numatytos baudos.
„Miesto gatvių tvarkytojai – įmonių „Ukmergės paslauga“ ir „Ukmergės versmė“ darbuotojai – savo lapus susigrėbia ir išsiveža“, – pasakojo seniūnė.
Mieste, anot jos, yra tokių gatvių, kuriose daug medžių, stovinčių šalia individualių namų, tačiau nepriklausančių jų šeimininkams. Tarp tokių – P. Cvirkos, A. Smetonos, Vasario 16-osios, kitos gatvės. Tad kaip jiems pasirūpinti „ne savo“ lapais?
„Surinktus ir sukrautus į maišus gali dėti prie konteinerių, ir mes išvešim“, – tikino seniūnė.
Daugiabučių namų, kurių aplinkos netvarko įmonė, gyventojams didmaišiai lapams duodami nemokamai. Jų miesto seniūnija nupirko 200. Tam skirta per 700 eurų.
„Vieno maišo talpa apie 500 litrų, duodam jų ir po porą, – pasakojo Z. Pečiulienė. – Maišai yra sužymėti, sunumeruoti – pagal tai galima atsekti, kokiam daugiabučiui atiteko. Jei bus panaudoti ne lapams, o, pavyzdžiui, statybinėms ar kitoms draudžiamoms atliekoms, rasim net ir asmenį, kuriam buvo duotas.“
Pašnekovės teigimu, netinkamai atsikratantieji žaliosiomis atliekomis bus baudžiami: „Tikrinsim, budėsim prie konteinerių aikštelių, žiūrėsim, kad žmonės neneštų atliekų iš daržų, sodų. Gana šiukšlinti miestą.“
Kiekviena seniūnija vis kitaip tvarkosi su šia rudens problema. Štai Veprių seniūnijai sukti galvos, kur dėti žalienas, likusias sutvarkius viešąsias erdves, nereikia.
„Parke, gatvėse sušluotus lapus, nušienautą žolę jau kelinti metai vežam pas vieną mūsų vietinį ūkininką. Jis turi komposto krūvą ir leidžia palikti. Anksčiau turėjo prie namų, dabar krauna savo laukuose – ten išvežam ir iškratom. Kai prisikaupia žaliųjų atliekų, ieškom transporto, ūkininkai padeda – paskolina kokį traktorių su priekabėle“, – pasakojo Veprių seniūnė Dalė Urbonienė.
Tuo metu lapai gyventojų namų teritorijose – jų pačių rūpestis. „Turi patys susitvarkyti. Norėdami išvežti, gali tartis individualiai. O šiaip turi kompostuotis. Juk kaime kiekvienas turi daržą, bent kelias vageles, tad lapai praverčia. Čia tikrai nematau problemos“, – sako ji.