Į automobiliais užgrūstus daugiabučių kiemus ne visada galint patekti specialiųjų tarnybų transportui, iniciatyvos imasi ugniagesiai. Gyventojams bus siūloma šalia namų rengtis kiek kitokias ar pertvarkyti esamas aikšteles. Tam reikės ir rajono savivaldybės pritarimo.
Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Dainius Vyšniauskas sako, jog būtina spręsti nelaimės atveju neprivažiuojamų namų problemą. Dar didesnis poreikis platinti daugiabučių aikšteles atsirado, ugniagesiams gavus automobiliniu keltuvu vadinamas kopėčias.
„Pas mus yra daug probleminių kiemų Jaunimo gatvėje, V. Kudirkos skersgatvyje, kitose vietose, kur ugniagesių automobiliams būna sunku įvažiuoti, nes labai užstatyta“, – pasakojo jis. Tačiau Ukmergė, anot vadovo, šiuo atveju – ne išskirtinė. Mat tai – visos šalies problema.
Šiuo metu, sakė pašnekovas, nagrinėjamas miesto detalusis planas: „Planuojam siūlyti gyventojams tvarkytis kiemus taip, kad prireikus atsirastų vietos mūsų keltuvui. O kaip pavyks įgyvendinti, priklausys nuo savivaldybės ir gyventojų. Bet jie patys turi rūpintis savo saugumu, nes, kilus nelaimei ir laiku negalint patekti ugniagesiams gelbėtojams, pasekmės gali būti skaudžios. Pradėsim nuo devynaukščių namų.“
Mieste yra trys devynaukščiai ir vienas dešimties aukštų namas. Namo aikštelėje, teigė D. Vyšniauskas, turėtų būti 8 metrų ilgio ir beveik 6 metrų pločio vieta, skirta keltuvui. „Techniškai įgyvendinti kai kur būtų sudėtinga. Jei, pavyzdžiui, namas pailgas, sublokuotas iš kelių namų, aikštelė – palei namo fasadą, tai bent reikėtų rasti nors minimaliai vietos kopėčioms“, – svarsto jis.
Pasakojo, kad kopėčių aukštis 26 metrai: „Šiuo keltuvu galim pasiekti devintą aukštą. Įrenginys jau buvo išvykęs keletą kartų, bet realiai panaudoti jo gaisre pas mus dar nebuvo poreikio.“ Automobilinis keltuvas, sakė pašnekovas, skirtas ugniagesiams vykstant dirbti į daugiabučius, didesnius nei 10 metrų aukščio pastatus.
Minėtų kopėčių įsigijimo istorija prieš kurį laiką skandalingai nuskambėjo respublikinėje žiniasklaidoje. „Ukmergės žiniose“ rašėme, kad aiškinamasi dėl esą pernelyg didelės mūsų ir kai kurių kitų rajonų gelbėjimo tarnybų naudojamų šių įrenginių nuomos kainos.
Vidaus reikalų ministerijoje šiuo metu atliekamas tyrimas. Nei apie jo eigą, nei galimą baigtį pašnekovas tikina nieko nežinantis. „Tai – ministerijos reikalas. Mes – tik kopėčių naudotojai“, – sakė jis.
Pasakojo, jog kolegoms teko mokytis, kaip dirbti naujuoju įrenginiu, jį valdyti. Mokomasi iki šiol, „nes sudėtingas, kompiuterizuotas, valdymas, viskas vyksta automatiškai, yra daug įvairių parametrų“.
Kada bus pertvarkomos mieste esančių daugiabučių namų kiemų aikštelės, dar neaišku. Mat mūsų rajono savivaldybėje šis klausimas plačiau dar nebuvo svarstomas.