Senovėje tikėta, kad nuo kapų negalima namo išsinešti jokio daikto. Šiandien senovinė žmonių išmintis nebetenka prasmės, o prie kapinių konteinerių galima aptikti net ir kryžių.
Ukmergės miesto seniūnė Zita Pečiulienė pasakojo, kad nuo šių metų balandžio įvesta nauja tvarka kapų prižiūrėtojams. Draudžiama Ukmergės miesto kapavietėse paminklus statyti ar bordiūrus dėti, neinformavus apie tai miesto seniūnijos.
Seniūnija išduoda leidimus minėtiems darbams. Nuo balandžio jų išduota daugiau kaip 160. Leidime nurodoma įmonė, kuri numato atlikti darbus. Taip pat nurodomas planuojamas statybinių atliekų kiekis.
Tačiau, pasak Z. Pečiulienės, paprastai seniūnija informuojama, kad statybinių atliekų nebus. Esą visas jas patys darbininkai palaidos kapavietės teritorijoje.
Vos kelios kapinių tvarkymo darbus atliekančios įmonės pasinaudojo galimybe statybines atliekas priduoti įmonei „Ekonovus“. Tokio nenoro priežastis labai aiški – ši paslauga yra mokama: priduoti kilogramą statybinių atliekų kapų tvarkytojams kainuoja apie 8 centus.
Tačiau ar visos likusios įmonės įvykdė savo įsipareigojimą statybines atliekas palaidoti kapo tvarkymo vietoje? Jei taip, iš kur tuomet kapinių patvoriuose atsiranda prikrautų senų kapo bordiūrų?
Z. Pečiulienė svarsto, kad tai gali būti nebūtinai tose kapinėse darbus atliekančių įmonių darbas. Ji daro prielaidą, kad jei bordiūras šalia Dukstynos kapinių atsirado po nakties, gal jis buvo tiesiog atgabentas, pavyzdžiui, iš kaimo kapinaičių.
Pasak seniūnės, iš išduotų leidimų matyti, kad šiuo metu Ukmergėje su kapų priežiūra susijusius darbus atlieka bent keliolika įmonių ar pagal verslo liudijimą dirbančių asmenų.
Seniūnė ta pačia proga priminė ukmergiškiams, kad norint atlikti kapo įrengimo darbus mūsų miesto kapinėse, pirmiausia reikia kreiptis į seniūniją dėl leidimo. Visose kapinėse skelbimų lentose iškabinta informacija primena, kad be leidimo tokie darbai draudžiami.
„Tokia tvarka įsigaliojo nuo balandžio. Dar tik pati pradžia, gal dar ir ne visi įsijudino. Ir mums, seniūnijai, šie leidimai – papildomas darbas. Bet manome, kad jis labai reikalingas“, – įsitikinusi seniūnė.
Priminė ji ir dar vieną nemalonų reiškinį – į kapinių konteinerius verčiamas buitines atliekas ir rakandus. „Deja, iš pažiūros atrodo, kad mūsų mirusiesiems vis dar reikalingos ir antklodės, ir drabužiai, batai, ir televizoriai“, – pastebėjimais dalinosi Z. Pečiulienė.
Ukmergiškius ji taip pat informavo, kad šiemet, kaip ir praėjusiais metais, žiemos metu kapinėse darbuosis aukštalipiai. Bus pašalinti didžiausią grėsmę keliantys, patys nesaugiausi medžiai. Juos įvertins specialiai sudaryta komisija.