Į mūsų redakciją paskambinusi Anykščių gatvės gyventoja išsakė problemą, kuri, deja, būdinga visiems miesto mikrorajonams.
Anot pašnekovės, jų daugiabučių kiemo būklė itin baisi: „Išdaužytos didžiausios duobės, jose telkšo balos. Vairuotojai laužo automobilius, o pėstieji per balas nė kojos pastatyti neturi kur.“
Pasak Ukmergės miesto seniūnės Zitos Pečiulienės, daugiabučių kiemai – viena didžiausių miesto bėdų.
Prasta padėtis Dukstynos, Pivonijos, Pramonės mikrorajonuose bei A. Smetonos bei Vasario 16-osios gatvių kiemuose. Apie tai nuolat diskutuojama su savivaldybės vadovais, specialistais.
Pečiulienė teigia, kad daugiabučių kiemai skirstomi į tuos, kurie yra pravažiuojami, jungiasi su kitomis gatvėmis ir uždari.
Susisiekiančiuosius su kitomis gatvėmis tvarko savivaldybė. Tuo tarpu uždarus, kurie priklauso vienam ar keliems daugiabučiams, tvarkytis turi patys gyventojai.
Seniūnė sako, kad minėtasis Anykščių gatvėje esantis kiemas yra pravažiuojamas ir jo tvarkymas numatytas savivaldybės planuose. Tačiau kuomet tai bus atliekama, negali atsakyti, kadangi iki tol reikia perkloti senas ir susidėvėjusias vandentiekio, šilumos tinklų trasas.
Manoma, kad trasas tvarkyti bus pradėta dar šiemet: „Asfaltuoti numatyta, tačiau viską reikia atlikti kompleksiškai.“
Iniciatyvą turi rodyti patys gyventojai. Pasak seniūnės, mąstymas, kad daugiabučių kiemus turi tvarkyti tik seniūnija ir savivaldybė, yra klaidingas: „Daugiabučiuose gyvenantys žmonės turėtų rūpintis savo aplinka kaip ir individualių namų gyventojai.“
Į seniūniją neretai kreipiasi ir kiemų, kurie nėra pravažiuojami ir juos turėtų tvarkytis patys, gyventojai. Jei yra galimybė, seniūnija užlygina duobes žvyru, skalda ar frezuotu asfaltu, atsiunčia greiderį.
Tačiau tokiu atveju iš namų komendantų pusės reikėtų rimtos organizacijos – jie turėtų pasirūpinti, kad kiemas nebūtų užstatytas automobiliais, suderinti veiksmus su seniūnija.
Metams miesto seniūnija gauna 40 savivarčių žvyro. Tai labai nedidelis kiekis, kadangi mieste yra apie 20 kilometrų žvyro dangos gatvių, kurioms nuolat reikia vienokio ar kitokio remonto.
Savivaldybės Žemės ūkio ir infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas Vygintas Dubauskas pasakojo, jog prie tų daugiabučių kiemų, kurių priežiūra priklauso nuo pačių gyventojų, prisideda ir savivaldybė. Tačiau „tvarkyti kiemą“, anot jo, plati sąvoka – apima dangos remontą, šaligatvių klojimą, automobilių aikštelių įsirengimą arba praplatinimą.
Gyventojai turi prisidėti 70 proc. lėšų. Savivaldybės dalis – 30 proc. Galima naudoti namo kaupiamąsias lėšas. Sudaromas sąrašas, namai statomi į eilę.
Gyventojai turi kreiptis į Ukmergės butų ūkį, jei namą administruoja ši įmonė. Savivaldybei prašymą bei preliminarią sąmatą pateikti turėtų bendrijos.
Prieš porą metų pagal tokį finansavimo būdą kiemus susitvarkė 5 daugiabučiai. Iš biudžeto buvo skirta 8,7 tūkst. eurų, pernai – 2 namai. Skirta apie 5 tūkst. eurų. Šiemet biudžete šioms reikmėms yra skirta 10 tūkst. eurų.