Laukiant Europos Sąjungos milijonų, savivaldybėje dėliojami naujojo finansinio laikotarpio Ukmergės gražinimo projektai. Tarp jų – renovuoti pastatai, modernios aikštės ir reabilitacijai ar net vestuvėms pritaikytas ligoninės parkas.
Apie rajono vystymo perspektyvas ir ligi 2020 m. numatomus darbus kalbėta pirmadienį Turizmo ir verslo informacijos centre vykusiame susitikime. Jame dalyvavo savivaldybės, įvairių įmonių vadovai, seniūnai, organizacijų atstovai. Ketinamais įgyvendinti planais domėjosi ir Seimo narys Kazys Grybauskas.
Savivaldybės Strateginės plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Rima Boškevičienė pažymėjo, kad Ukmergės miestas tapo tiksline teritorija. Tai reiškia, jog galime tikėtis ES paramos prioriteto tvarka. Projektai, anot jos, vykdomi pagal Vyriausybės patvirtintos 2014–2020 m. Nacionalinės pažangos programos prioritetą „Regioninė plėtra“.
Atitinkamų ministerijų skirtomis mūsų savivaldybei lėšomis norima tvarkyti miesto erdves, atnaujinant aikštes, parkus, skverus, tęsti su Ukmergės piliakalniu susijusius darbus. Užsimota modernizuoti vietinės reikšmės transporto infrastruktūrą, atnaujinti transporto parką.
Renovuos pastatus, gatves
Planuose – renovuoti Vlado Šlaito viešąją biblioteką, toliau tvarkyti Prezidento Antano Smetonos dvaro teritorijoje esančius statinius, pritaikant juos turizmo reikmėms. Taip pat – plėtoti stacionarių ir nestacionarių socialinių paslaugų infrastruktūrą.
Vienas labiausiai ukmergiškius dominančių objektų – buvęs karinis miestelis. Pažadus dėl jo tikimasi pagaliau įgyvendinti, mat tarp numatytų projektų – šio miestelio ir šalia esančių teritorijų viešųjų erdvių infrastruktūros vystymas. Bus tvarkoma Vasario 16-osios gatvė ir parkas, A. Smetonos gatvės atkarpa, buvusios dailės mokyklos pastatas.
Pastarajame, beje, galvojama įkurti Tolerancijos centrą, kuriame, R. Boškevičienės teigimu, įsikurtų žydų bendruomenė. Čia galėtų burtis ir menininkai, amatininkai, dalį patalpų, anot jos, nuomotųsi Meno mokykla.
Iš karto neužteks
Aplinkos ministerijos lėšos skiriamos projektams, susijusiems su kraštovaizdžiu, vandens tiekimo ir nuotekų, lietaus nuotekų sistemų tvarkymu, konteinerių aikštelių statyba, svarstoma įsigyti rūšiavimo priemonių. Švietimo ir mokslo ministerijos – su bendrojo ugdymo įstaigų renovacija, kabinetų aprūpinimu modernia įranga. Taip pat – vaikų ir jaunimo neformaliojo ugdymosi galimybėmis, Sporto centro paslaugų plėtra.
Tam tikri projektai, kurie susiję su renovacija, bus įgyvendinami etapais, nes išdalytų lėšų vienu kartu greičiausiai neužteks. Pavyzdžiui, atnaujinti transporto infrastruktūrą reikia apie 1 mln. 600 000 Eur, renovuoti viešąją biblioteką – per 600 000 Eur.
„Dar vienas iš tikslų – didinti būsto prieinamumą pažeidžiamoms gyventojų grupėms. Tam numatyta parama – daugiau kaip milijonas, tačiau turim pasiekti tam tikrus rodiklius“, – kalbėjo R. Boškevičienė. Tai susiję ir su valstybės vykdoma politika mažinti vaikų namų poreikį, kad nebeliktų institucinės globos. Mūsų vaikų globos namuose Vilniaus gatvėje paramos lėšomis rengiamasi įruošti 32 socialinius butus.
Parke žydėtų sakuros
Susitikime nemažai dėmesio skirta Ukmergės ligoninės parkui – 12,6 ha teritorijai su dviem vandens telkiniais. Kaip galėtų atrodyti sutvarkytas parkas, vaizdavo UAB „Eurointegracijos projektai“ konsultantas Vytautas Jarutis.
Siūloma čia įkurti skirtingas zonas. Vieną jų formuoti kaip reprezentacinę, kitą – rekreacinę, ramaus poilsio, dar kitas – aktyvaus laisvalaikio praleidimui bei aplinkosauginiam švietimui. Komercinė zona tiktų privačioms investicijoms.
Parką puoštų įrengti takai, pavėsinės, fontanas, rožynai, tarp sumanymų – ir žydinčių sakurų sodelis. Išvalyti ir pritaikyti naudoti minėtus telkinius, kaip ir čia esantį apleistą baseiną, – irgi siūlomos idėjos. V. Jaručio manymu, tai taptų patraukli vieta švenčių, įvairių renginių organizatoriams, vestuvininkams ar net pačiai tuoktuvių ceremonijai.
Svečias sako iš ligoninės vadovo išgirdęs ir minčių apie įstaigos teikiamų reabilitacijos paslaugų plėtrą. Tad parkas, įrengus čia akmenukų takelį ar kitų priemonių, pasitarnautų sveikatinimo tikslais. Dar, anot jo, čia tiktų lauko treniruokliai, vaikų žaidimų aikštelė, reikėtų ir automobilių stovėjimo aikštelės.
Visos idėjos „kainuotų“ per 2 mln. eurų. Iškart tokios sumos taip pat nesitikima, todėl sprendžiama, kaip projektą išskaidyti etapais ir nuo kurios parko dalies pradėti.
Keistų aikštės vaizdą
Į tikslinių teritorijų sąrašą įtraukta ir Vilkmergės aikštė, kurioje – vilko ir vaidilutės paminklas, su prieigom. „Ji nuo sovietmečio netvarkyta, su to meto užstatymu, erdvės – išdidintos ir nekuria estetinio vaizdo. Aikštę reikia labiau pritaikyti gyventojams“, – sakė V. Jarutis.
Siūlo kurti reprezentacinę erdvę su miesto maketu, žemėlapiu su seniūnijų, gyvenviečių pavadinimais. Greta – formuoti nedidelę rekreacinę zoną su želdiniais, sodeliais, apšvietimu, galbūt – grindinio fontanu. Šalia vartotojų kooperatyvo pastato, jo nuomone, gražiai atrodytų lauko kavinė su stiklo konstrukcija.
Paskaičiuota, jog aikštei reiktų iki 300 000 eurų, tačiau, anot jo, techninio projekto metu suma galėtų koreguotis.
Pasak R. Boškevičienės, visi minėti Ukmergės gražinimo pasiūlymai, kurie teikiami su investiciniais projektais, pirmiausia bus vertinami. Laukiama ir visuomenės nuomonių, idėjų.
Priklausys nuo prioritetų
Savivaldybės susisiekimo infrastruktūrą 2016–2020 m. pristatė Žemės ūkio ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Kęstutis Jurkevičius. Jis pasakojo apie planus tvarkyti miesto, rajono gatves ir kelius bei investicijų poreikį. Čia finansavimo šaltinis – Kelių priežiūros ir plėtros programa, tačiau tvarkyti konkrečius savivaldybei svarbius objektus kasmet gaunama ir tikslinių lėšų.
Rengiama Ukmergės rajono savivaldybės vietinės reikšmės kelių (gatvių) kapitalo investicijų programa. Laukia darbai Ukmergės gatvėse, kaimo seniūnijų keliuose, o kur pirmiausia – priklausys nuo nustatytų prioritetų.
Šiemet ketinama rekonstruoti Veterinarijos gatvę, tam reikia 1,5 mln. Eur. Svarstoma, kaip gelbėtis nuo eismo įvykių Žiedo ir Deltuvos gatvių sankryžoje. Pasak K. Jurkevičiaus, šioje vietoje buvo atliktas saugumo auditas. Išvadas pateikę ekspertai siūlo įrengti 30 m spinduliu laikinąją vienos eismo juostos žiedinę sankryžą. Tokių, anot vedėjo, Lietuvoje jau yra, artimiausia – Jonavoje.
Projektai dėl šių ir kitų darbų rengiami ir bus tvirtinami rajono taryboje.
Vedėjas minėjo, jog vienas svarbiausių – valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 115 Ukmergė–Molėtai rekonstrukcijos – projektų turėtų baigtis vasarį. Darbai kelio A2 Vilnius–Panevėžys 72,18 kilometre, šalia Žemaitkiemio sankryžos, – rudenį.
Mūsų savivaldybės vietinių kelių ir gatvių bendras ilgis – 1527,05 km. Iš jų su patobulinta danga – 177,37 km, su žvyro danga – 1130,65 km, gruntiniai keliai – 219,03 km.
Pokyčiai – ir kaime
UAB „Ukmergės vandenys“ direktorius Rimas Arlinskas pasidalijo darbų vandentvarkos sektoriuje planais. Jie apims vandens tiekimo, nuotekų tinklų tiesimą, rekonstrukciją, infrastruktūros plėtrą, paviršinio vandens sistemų tvarkymą. Tai bus atliekama ne tik mieste – pokyčiai laukia ir kaimo vietovėse. Numatyta Petronių nuotekų valymo įrenginių statyba, Žeimių – rekonstrukcija. Šiems ir kitiems objektams, anot R. Arlinsko, reiktų per 3 mln. eurų.