Sveikatos apsaugos ministerija praneša apie parengtą Narkologinės priežiūros įstatymo pakeitimo projektą. Jis reglamentuoja priverstinio gydymo nuo alkoholizmo tvarką.
Projekto tikslas – sudaryti prielaidas esant atitinkamoms sąlygoms priverstinai hospitalizuoti ne tik narkologinius ligonius, bet ir asmenis, kuriems įtariamas alkoholizmas ar narkomanija, taip pat priverstinai hospitalizuoti nėščiąją, jei dėl jos piktnaudžiavimo psichiką veikiančiomis medžiagomis kyla vaisiaus apsigimimo grėsmė. Priverstinis besilaukiančių moterų gydymas nuo alkoholizmo taikomas Švedijoje, Norvegijoje, Lenkijoje.
„Pagal projektą priverstinis gydymas turėtų būti taikomas pirmiausia tiems, kurie ne mažiau nei mėnesį nuolat naudoja alkoholį, kurie daro žalą smurtaudami psichiškai ar fiziškai prieš artimuosius ir šeimos narius, jeigu neužtikrina jų saugumo, taip pat daro finansinius nuostolius“, – sako sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė.
Pagal projektą, dėl narkologinio gydymo taikymo poreikio į gydytoją psichiatrą gali kreiptis ne tik gydytojas, įtariantis pacientui narkologinį susirgimą ar nustatęs tokio susirgimo simptomus, bet ir paciento atstovas, artimieji, policija, socialinis darbuotojas, kiti įstatyme numatyti asmenys. Pirminis asmens psichikos patikrinimas atliekamas sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.
Šiuo metu galiojantis Narkologinės priežiūros įstatymas nenumatė naujajame projekte siūlomo priverstinio gydymo nuo alkoholizmo. Tikimasi, kad Seimas pavasario sesijoje priims Narkologinės priežiūros įstatymo pakeitimus ir nuo birželio bus galima taikyti priverstinį gydymą nuo alkoholizmo.