Ar galima savivaldybės administracijos tarnybinius automobilius naudoti ne tik darbo reikmėms? Nors kai kuriais atvejais ir čia yra išimčių, gyventojams atrodo, jog tai – piktnaudžiavimas privilegijomis.
Savivaldybės administracijos darbuotojams tarnybinių automobilių naudojimo tvarka vienoda. Tačiau mūsų laikraščio skaitytojai stebisi, kodėl, pavyzdžiui, jais kai kada važinėjama ne darbo metu.
Į redakciją kreipęsis žmogus pasakojo ne kartą matęs šitaip besielgiančią Šešuolių seniūnę. Sakė įsidėmėjęs datą ir laiką, kai vakare, po darbo, prasilenkė su seniūne važiuojant kelyje, o darbo metu mato apsipirkinėjančią.
„Juk mes, mokesčių mokėtojai, išlaikom tą turtą. Ar niekas neturėtų šito kontroliuoti?“ – klausė jis.
Minėta tvarka, anot Bendrojo skyriaus ūkinio aptarnavimo tarnybos vedėjos Auksės Pusvaškienės, yra patvirtinta savivaldybės administracijos direktoriaus 2004 m. Joje nurodyta, kada naudojami tarnybiniai automobiliai. Vedėjos teigimu, jais tam tikrais atvejais galima naudotis ne darbo metu: „Tačiau jei vykstama ne darbo dieną, reikia direktoriaus leidimo, turi būti rašomas įsakymas.“
Tvarka galiojanti savivaldybės, jos skyrių vadovams, seniūnams. Į pastarųjų reikalus, pasak pašnekovės, „per daug nesikišama“: „Seniūnai – patys vedėjai savo tarnybinėms mašinoms, gali spręsti, kur siųsti, kur leisti važiuoti. Tik ir jiems visiems kuro norma nustatyta administracijos direktoriaus.“
Po darbo, anot jos, „seniūnai irgi turi visokių reikalų“. Kaip ir – Šešuolių seniūnės atveju. „O vykstant namo sustoti nusipirkti duonos, žmogiškai galvojant, nėra nieko baisaus“, – svarstė A. Pusvaškienė.
Pati Šešuolių seniūnė Jolanta Lukšienė tikina savų problemų seniūnijos automobiliu nesprendžianti. „Tikrai važiavau, ir tikrai – darbo reikalais. Buvo pavakarys, darbavomės prie Masiulių kapinaičių, tvarkėm tvorą iš tujų“, – ji mano, kad tuomet ir buvo pastebėta važiuojanti po darbo.
Bendrojo skyriaus vedėja Zina Kurmelienė pamena, jog panašių nusiskundimų dėl savivaldybės darbuotojų piktnaudžiavimo tarnybiniais automobiliais anksčiau yra buvę. „Ši tema, kaip ir vidaus tvarkos taisyklės, aptariama nebūtinai sulaukus skundo. Apie tai primenama skyrių vedėjų, seniūnų pasitarimuose. Kaip ir tai, kad savivaldybės garažai – ne asmeniniai“, – sako ji.
„Kalbant apie savivaldybės įmonių automobilius, savivaldybė nesikiša. Nereglamentuojama, ką ir kiek su jais daryt. Kitose savivaldybėse įstaigų automobilius leidžiama naudoti saviems tikslams, tik yra kuro limitai“, – pasakojo Z. Kurmelienė.
Anot ūkinio aptarnavimo tarnybos vedėjos A. Pusvaškienės, visi automobiliai – savivaldybės ilgalaikis turtas. „Savivaldybės administracijos balanse jų turim 16. Yra keturi vairuotojai, kurie valdo po 3–4 automobilius, – sakė ji. – Be šitų – trys naujausi, pernai spalį įsigyti naudoti automobiliai Šešuolių, Taujėnų ir Lyduokių seniūnijoms. Pirkimus atliko patys seniūnai.“
Tuo metu seniausios mašinos savivaldybės automobilių parke yra 1994, 1997, 1999 metų. Vedėjos teigimu, nemažai atsieinantys ir remontai. Laimėjusi konkursą, savivaldybės mašinas tvarko UAB „Aljuva“.
Nebereikalingi automobiliai randa naujus savo šeimininkus skelbiamuose turto pardavimo aukcionuose: „Pirkėjų tikrai atsiranda, ir pernai ypač nemažai pardavėm – buvo net keli aukcionai. Dažniausiai perka privatūs asmenys, o pinigai grįžta į savivaldybės biudžetą.“
Vedėja teigia, jog parkas prašosi atnaujinamas: „Jei leis biudžetas, gal porą naujų automobilių kitais metais reiktų įsigyti.“
Po darbo, anot jos, savivaldybės mašinos grįžtančios į jos garažus. „Visi tarnybiniai automobiliai saugomi garažuose, yra priduodama signalizacija. Tik Šešuolių seniūnė yra prašiusi administracijos direktoriaus po darbo automobilį laikyti namuose, nes neturi garažo. Toks leidimas duotas“, – sakė pašnekovė.