Išplėsti žinias apie Lietuvos kultūros ir istorijos vertybes dabar tereikia noro – galimybes jau sukūrė Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis įgyvendinti įvairūs projektai.
Intriguojanti LDK
Prieš maždaug aštuonerius metus Vilniaus universiteto istorikams kilo sumanymas pažymėti Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį ir sukurti išskirtinį istorinį projektą moksleiviams bei studentams. Tūkstantmečio progai pasiruošti visgi nespėta, tačiau idėja transformavosi į išsamų bei patrauklų Lietuvos didžiosios kunigaikštystės istorijos portalą www.ldkistorija.lt.
Dabar portale talpinami beveik septyni šimtai trumpų iliustruotų pasakojimų apie LDK kultūrą, visuomenę, politiką ir kasdienybę. Portalas iškart sulaukė didelio populiarumo, o projekto statistikos duomenys atskleidė, kad lankytojai jame linkę užtrukti nemažai laiko ir vis į jį grįžti.
Kultūros paveldas – lyg ant delno
Tūkstančiai vertingų meno kūrinių, knygų, laikraščių, rankraščių tekstų, žemėlapių ir garso įrašų – visa tai atsiveria virtualioje elektroninio paveldo sistemoje (VEPS) epaveldas.lt. Tai milžiniškas skaitmeninis kultūros paveldo archyvas, sulaukiantis per milijoną virtualių vizitų per metus. Lankytojai domisi gimimo, santuokos ir mirties metrikų knygomis, išeivijos ir periodiniais leidiniais bei išskirtiniu VEPS projektu – lietuvių literatūros klasikos elektroninių knygų biblioteka. Taip pat skaitmeninį paveldo sistemos turinį papildo garso įrašai, kurių reikšmingiausią kolekcijos dalį sudaro senosios šelako plokštelės, surinktos bendradarbiaujant su lietuviškos plokštelės tyrinėtojais ir kolekcininkais Algirdu Motieka bei JAV lietuviu Vytautu Strolia.
Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos – limis.lt – lankytojai gali išsamiai susipažinti su Lietuvos muziejų vertybėmis, užsisakyti juos dominančių objektų skaitmeninius vaizdus ar rezervuoti vizito muziejuje laiką. Sukurta patogia limis.lt mobilia programėle galima susidaryti norimų aplankyti muziejų maršrutą, sužinoti informaciją apie sistemoje aprašytus muziejų kultūros paveldo objektus bei LIMIS sukurtas virtualias parodas, taip pat perklausyti garso įrašus apie vertingiausius muziejų eksponatus trisdešimtyje ekspozicijų.
Naujam gyvenimui prikelti senąjį kiną tereikia kompiuterio ir interneto. Dešimtmečius kauptas ir archyve saugotas lietuviško kino lobynas atkeliavo į kiekvieno interneto vartotojo namus. Jau daugiau kaip 1 500 iki septintojo dešimtmečio sukurtų lietuviškų filmų suskaitmeninti ir perkelti į interneto svetainę www.e-kinas.lt. Į elektroninę erdvę perkelta Lietuvos radijo ir televizijos archyvuose saugoma garso medžiaga, kurią galima rasti http://www.lrt.lt/mediateka ir kt.
Kultūros skaitmeninimo darbai yra ypatingai svarbūs, išsaugant mūsų tautos ir valstybės istorines ir kultūrines vertybes ir paverčiant jas pasiekiamomis kiekvienam išsilavinusiam, savo krašto ir tautos istorija besidominčiam žmogui.