Šalies savivaldybėse nuo spalio 1 dienos įvedamas neformaliojo ugdymo krepšelis. Tai – naujovė švietimo sistemoje, kuria siekiama mokinius sudominti kuo įvairesne popamokine veikla. Mūsų savivaldybės programoms, kurias teikė įvairios organizacijos, skirta beveik 40 tūkst. eurų.
Neformaliojo ugdymo krepšelio lėšų skyrimo ir naudojimo tvarką numato Mokinio krepšelio lėšų apskaičiavimo ir paskirstymo metodikos pakeitimai, kuriuos neseniai patvirtino Vyriausybė. Valstybės lėšų savivaldybėms skyrimo, naudojimo tvarką apibrėžia Neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir naudojimo 2015 m. tvarkos aprašas.
Pasak rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Dalės Steponavičienės, įgyvendinant naujovę vadovaujamasi šiuo Aprašu. Vienas šios naujovės tikslų – didinti vaikų, ugdomų pagal neformaliojo švietimo programas, skaičių.
„Tai bus trumpalaikės vaikų užimtumo programos. Valstybės finansavimas neformaliajam švietimui skiriamas trims mėnesiams – nuo spalio 1 iki gruodžio 31 dienos“, – pasakojo vedėja.
Šio krepšelio principu finansuojamas programas gali įgyvendinti visi neformaliojo vaikų švietimo teikėjai, turintys teisę vykdyti švietimo veiklą, išskyrus bendrojo ugdymo mokyklas. Tačiau, anot pašnekovės, programas galėjo kurti pedagogų grupės ar pavieniai mokytojai. Viena iš būtinų sąlygų – teikėjai savo įstatus turėjo užregistruoti Švietimo ir mokslo institucijų registre, o jų įstaigose turi būti vykdoma su švietimu susijusi veikla.
Būtina turėti programos įgyvendinimui pritaikytas patalpas, įrangą. Ugdyti vaikus pagal šias programas turi asmenys, galintys dirbti neformaliojo vaikų švietimo mokytojais pagal Švietimo įstatymą.
Siekiama įvairovės
Mūsų rajone bus įgyvendinamos 48 naujos programos, kurias parengė 17 teikėjų. Mokiniams siūloma įvairi veikla – nuo šokio, šachmatų, savigynos užsiėmimų iki filmavimo, fotografavimo, etnokultūros, konstravimo ir robotikos, užsienio kalbų ir stiliaus, estetinio skonio lavinimo ar programos, ruošiančios jaunuosius šaulius.
Programas teikė Ukmergės vaikų globos namai, Meno mokykla, kultūros centras, Ukmergės švietimo centras, Rečionių ir Balelių daugiafunkciai centrai, „Vilko“, „Dano“ sporto klubai, skautų organizacijos, Lietuvos šaulių sąjunga, Jaunimo laisvalaikio centras, kitos įstaigos.
Tarp teikėjų – ir Vilniuje registruota VšĮ „Robotikos akademija“. Jos užsiėmimai vyksta „Šilo“ pagrindinėje mokykloje.
Taip pat tarp teikėjų – keletas pedagogų, siūlančių pažintį su tinkliniu, lego, kūryba iš gamtinės medžiagos. Šiai veiklai jie turi turėti verslo liudijimą ar individualios veiklos pažymą.
„Norėta, kad įsitrauktų kuo daugiau nevyriausybinių organizacijų, viešųjų įstaigų ir pasiūlytų mokiniams kuo daugiau veiklos, – sako D. Steponavičienė. – Neformalus ugdymas populiarus užsienio švietimo sistemoje. Ten popamokiniai būreliai vyksta nebe mokykloje, kad pakeistų aplinką, nes vaikams jos sienos įgrysta.“
Suspėjo ne visi
Teikėjų parengtas programas vertino komisija. „Į šią naujovę jie įsitraukė labai aktyviai, tačiau buvo kiek sunkiau dėl terminų. Švietimo ir mokslo ministrė patvirtino aprašą tik rugpjūčio dešimtą, ir viską atlikti reikėjo labai greitai. O mokytojai, treneriai dar atostogavo. Programą parašyti, suvesti duomenis į visus registrus – sudėtingas darbas, ypač – naujiems vykdytojams. Todėl vertindami atlaidžiai žiūrėjom. Buvo, kad ir atkrito, nes užsiregistravo, bet programų nepateikė“, – pasakojo vedėja.
Vykdytojai iki rugsėjo 29-osios turėjo susirasti vaikų, kurie dalyvaus jų programoje, užregistruoti juos moksleivių duomenų bazėje. Pačios programos turi būti registruotos Kvalifikacijos tobulinimo programų ir renginių registre.
Pinigus skirstys
Ukmergės rajono savivaldybei neformaliajam ugdymui trims mėnesiams skirta 38 870 eurų, vienam mėnesiui – apie 13 000. Rekomenduojama krepšelio lėšų suma vienam vaikui yra 15 eurų per mėnesį. Jei programose dalyvaujančių vaikų atsiras daugiau, pinigai bus atitinkamai paskirstomi.
Kiekvienas moksleivis galėjo pasirinkti tik vieną programą, kurią finansuoja valstybė. Tiesa, dėl spaudžiančių terminų teko skubinti ir susidomėjusiųjų paieškas. Pavyko tiems vaikams, kuriuos veiklai būrė patys švietimo darbuotojai. Greičiausiai liks ir nieko nepešusiųjų, mat savivaldybės tinklalapyje paskelbus registraciją į programas, jai tebuvo skirtos vos kelios dienos.
Dėl vaikų dalyvavimo programoje sudaromos sutartys su tėvais ar globėjais. Veiklos turi būti įgyvendinamos ne rečiau kaip po 2 valandas per savaitę arba ne mažiau kaip 8 valandas per mėnesį.
Steponavičienės teigimu, krepšelio paskirtis – finansuoti vaiko švietimo procesą. Lėšos gali būti skiriamos mokytojų darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms, ugdymo priemonėms, mokytojų pavėžėjimo galimybei. Jų negalima naudoti patalpų remontui, statybos išlaidoms, negalima įsigyti turto.
Tik šiems metams
Ar valstybė skirs lėšų tokiam ugdymui ir kitais metais, dar neaišku. „Idėja gera, tačiau tai turbūt priklausys nuo to, kaip ji pavyks, kokie pliusai, minusai“, – svarsto D. Steponavičienė.
Neformaliojo vaikų švietimo lėšos savivaldybėms skiriamos pagal 2014 m. rugsėjo 1 d. bendrajame ugdyme besimokančių vaikų skaičių, skaičiuojant 3,18 Eur mokiniui per mėnesį. Iš viso 3,24 mln. eurų iš Švietimo ir mokslo ministerijos biudžeto išdalyti pagal mokinių skaičių jose. Tikimasi papildomai užimti 20 proc. mokinių daugiau nei dabar. Papildomai neformaliojo ugdymo paslaugomis galėtų pasinaudoti 67 tūkst. vaikų.