Atsimenat, kaip vaikystėje kieme su draugais linksmindavotės tampydami neįprastą dvigubą apskritimą, vadinamą „Yo-yo“? O vilkelį sukdavot? Manot, tokie žaislai – tik šiandieninių kūrėjų pramanas? Anaiptol.
Iš pirmo žvilgsnio paprastus, bet iš tikrųjų pasižyminčius sudėtingu veikimo mechanizmu žaislus nuo seno mėgsta Tolimųjų Rytų tautos – kinai, japonai, korėjiečiai. Kinai išrado ne tik popierių, paraką bei kompasą, bet ir aitvarą. Anot legendų, jis buvo žinomas Kinijoje net 3000 metų prieš Kristų. Vėliau aitvarai paplito Japonijoje bei tarp kitų aplinkinių tautų. Kinų aitvaras dažniausiai turėdavo sparnuotos gyvatės – drakono, kuris šioje šalyje buvo valdžios ir gerovės simbolis, pavidalą. Kinų kariai panaudodavo aitvarą priešams bauginti ir net žvalgybai – jų metraščiuose minimi didžiuliai aitvarai, kurie pakeldavo žmogų-žvalgą į keliasdešimties metrų aukštį.
Dar Tolimųjų Rytų šalyse buvo labai populiarūs sukučiai arba vadinamieji vilkeliai. O kas išrado linksmąjį „Yo-yo“, sunku nustatyti, nes dar gerokai prieš Kristų šis žaisliukas buvo žinomas tiek Kinijoje ir Indijoje, tiek senovės Graikijoje. Yra išlikusi V amžiuje prieš Kristų Graikijoje pagaminta vaza, ant kurios pavaizduotas berniukas, žaidžiantis su „Yo-yo“.
Vienas pirmųjų graikų filosofų Talis (VI a. pr. Kr.), keliaudamas kaip pirklys po įvairias šalis, domėjosi neįprastais gamtos reiškiniais. Savo gimtojo miesto Mileto gyventojams jis demonstravo keistą mineralą magnetitą, traukiantį geležį, ir jūros akmenį gintarą, kuris patrintas traukia plunksneles bei pūkelius. Kitas filosofas Architas bandė iš medžio gaminti dirbtinius balandžius. Tiesa, už tokius „nerimtus“ užsiėmimus susilaukė žymiojo mąstytojo, filosofo Platono priekaištų, nes tuo metu buvo manoma, kad filosofas turi atsidėti apmąstymams apie gyvenimo ir pasaulio prigimtį, o bandymus atlikinėti dera nebent amatininkui.
III amžiuje prieš Kristų Aleksandrijoje, mieste, kurį Aleksandras Makedonietis įkūrė kaip pasaulio sostinę, atsirado unikalus mokslo centras. Jame būrėsi žymiausi įvairių šalių mokslininkai, kurie specialiai jiems pastatytoje bibliotekoje atlikinėjo visokius tyrimus. Greta astronomų, matematikų ir medikų Aleksandrijoje taip pat dirbo ir garsūs mechanikai Ktesibijus, Filonas ir Heronas, kurie, anot išlikusių šaltinių, savo ir dvariškių malonumui kūrė įvairius žaislus.
Ktesibijus buvo paprasto kirpėjo sūnus, bet, gamtos apdovanotas nepaprastais gabumais, tapo karaliaus išlaikomu mokslininku. Jis tyrinėjo suslėgto oro, garų ir skysčių savybes ir jas pritaikė kurdamas žaislus, kurių veikimo mechanizmai buvo sudėtingi. Deja, jo veikalai neišliko, tačiau kiti to meto autoriai mini Ktesibijaus pagamintus giedančius paukščius, judančias ir dainuojančias figūrėles, akrobatus.
Užtat kito mechaniko, galbūt – Ktesibijaus mokinio, Filono išliko dalis didelės enciklopedijos „Mechanika“. Joje greta teatro ir karo mašinų aprašomi fontanai su geriančiais ir judančiais paukščiais, sifonai, kreivi veidrodžiai, indas su keturiais skirtingais skysčiais, kuriuos galima išpilti atskirai po vieną. Ir visi tokie daiktai tuomet buvo vadinami žaislais!!! Tiesa, vėliau viskas išsirutuliojo į sudėtingus buityje ar pramonėje šiandien naudojamus įrenginius.
Karai ir gaisrai sunaikino garsiąją Aleksandrijos biblioteką, nauji valdovai neberėmė mokslininkų, o krikščionys ėmė persekioti juos kaip pagoniškos kultūros skleidėjus. Vėliau viduramžių Europoje buvo rizikinga demonstruoti keistus bandymus ar žaislus – bažnyčios vadovai galėjo įtarti bendraujant su velniu.
Kiek vėliau Italijoje bei kitose šalyse prasidėjo meno ir mokslo atgimimas. Vienas iš jo pradininkų buvo Leonardas da Vinčis, kurį tyrinėtojai apibūdina taip pat kaip vieną iš bandytojų sukurti žaislais vadinamus gaminius. Da Vinčis atkakliai, bet nesėkmingai gaminosi dirbtinius sparnus, kurie žmogų pakeltų į orą. Jis stengėsi įminti besisukančio vilkelio mįslę ir, kaip spėjama, stebėdamas šį žaislą sumanė sraigtasparnio idėją.