Kadangi esu labai smalsus Pupsis, mėgstu retkarčiais pasislėpti už kokio namo durų ir klausytis, kaip žaidžia ten gyvenantys vaikai. Dažnai girdžiu kalbantis juos su savo tėveliais. Žinot, ką nugirdau baigiantis seniesiems metams? Viena mama sūnui sakė, kad jeigu jis jos neklausys, berniuką savo maiše išsineš Kalėdų Senelis… Kad ir kaip norėtų žvilgterėti į tą maišą, atsidurti jame mažylis nenorėjo. Todėl apsiašarojęs pažadėjo, kad bus geras ir paklusnus
Oi tie tėveliai… Apsimeta, jog patys nebuvo maži, neišdykavo, ir bando nuo mūsų nuslėpti faktą, kad irgi nusipelnė kokio nors maišo. Neišdegs: atėjo metas išsiaiškinti visą tiesą apie tai, kokiais vaikais buvo mūsų suaugusieji. Tam ir skirta naujoji rubrika „Kai aš mažas buvau“. Jie tikrai neišsisuks nuo klausimų apie vaikystės šėliones, išdaigas ir kitas įdomybes – turės viešai prisipažinti, už ką nusipelnė pylos ar saldainio. Tuoj sužinosim, ar tik nebuvo didesni išdykėliai už savo vaikus – tai turėtume iš ko pasimokyti! Šiandien vaikystės prisiminimais dalijasi meno žmogus: Vlado Šlaito viešosios bibliotekos dailininkė apipavidalintoja, fotografė Malenija Širvienė.
Ir kas galėjo pamanyti, kad drovioji menininkė Malenija Širvienė vaikystėje gąsdindavo bobutes!
Vaidotės Griškevičiūtės nuotr.
„Visai neišdykus aš buvau, – kol kas ramiai šypsosi mūsų pašnekovė, bet ramybė tuoj bus sudrumsta. – Netgi per daug ramus vaikas. Buvau labai paslaugi, nuolanki ir drovi: Pabaisko miestelyje, kuriame gyvenom, būdavo, užkalbina kas nors mane, o aš stoviu, tyliu ir šypsausi…“ Drovi ji buvo ir bendraudama su kiemo draugais. Bet jei matydavo ką nors negražiai elgiantis, neišturėdavo. Pasakoja, kad kartą dvi jos giminaitės įsiropštė į medį ir į bažnyčion ėjusius žmones mėtė akmenukus. Malenija tuomet dar buvo visai maža, į mokyklą nėjo, bet pylos išdykėlėms davė kaip reikiant. Auklėjo, jog negalima šitaip daryti ir iš seno žmogaus juoktis, nes ir pats kažkada būsi senas…
Prisimena ir kitą kartą, kai buvo dar „griežtesnė“, bet už tai gavo barti nuo tėvelių. „Netoli gyveno mano pusbrolis, kartu žaisdavom. O koks išdykęs jis… Visos mergaitės pasibaisėjusios buvom: jis prisigaudydavo varlių ir maudavo jas ant spygliuotos vielos… Kartą kažką paleido į mane, bet nepataikė, tai aš jam atgal mečiau. Ir pataikiau… Į antakį… Kraujas bėgo, parlėkė namo, mamai pasiskundė, abu atėjo pas mano tėvus… Jų liepta atsiprašiau, bet vis tiek kampe teko klupėti“, – pasakoja Malenija. Nors atbuvo bausmę, kuri, anot jos, pelnyta, pati sau teisinosi, kad vis tiek pusbrolis labiau kaltas, nes ją išprovokavoJ
Visi drovumai dingdavo, kai kartu su kiemo išdykėliais būsimoji menininkė eidavo… šiurpinti miestelio gyventojų. „Ypač vasarą kvailiodavom, nes ilgai netemdavo, miegoti nesinorėdavo, tai prigalvodavom visko. Gąsdindavom žmones, – šiek tiek gėdydamasi pasakoja pašnekovė. Hmm, kur tas diržas… – Prieidavom prie kokios nors bobutės langų, pakeisdavom balsus ir rėkdavom visaip…“
Šit kaip… Jums, vaikai, nebūtina to išbandyti patiems. Tuoj paaiškės ir kitos eibės. Ant kelio vaikai padėdavo kokių nors dėžučių. Patys sulįsdavo į krūmus ir laukdavo, kol koks praeivis dėžute susidomės. „Sėdim krūmuose ir galvojam – kaip čia dabar bus? Važiuoja mašina, sustoja, žmogus išlipa, prieina prie dėžutės, o mums širdis dreba – atrodo, suras mus, bars… Čiumpa dėžutę ir nuvažiuoja, tada jau juokas ima“, – smalsu, kas gi toje dėžutėje? Spėkit, ko į jas pridėdavo… Ogi ir virtų bulvių, ir senų batų tokių radinių turėtojai aptikdavo.
Štai kokie tie mūsų tėveliai. Malenija sako, kad jos vaikai – Karolina ir Žygimantas – tokių išdaigų nekrėsdavo. O jos, kai pagalvoji, gal ir smagesnės nei šiandienine vaikų liga tapęs kiurksojimas prie televizoriaus ar kompiuterio… Tiesa – pastarojo mūsų tėveliai vaikystėje nė sapnuoti nesapnavo. Žaislai jų buvo kitokie. Malenija nuo vaikystės labai mėgo piešti, norėjo būti dailininke. Ji pripiešdavo popierinių lėlių, suknelių, išsikirpdavo viską, „aprengdavo“ tas lėles – tai buvo jos ir draugių žaislai. Arba mama nupirkdavo specialią lėlės galvytę ir prisiūdavo iš medžiagos padarytą kūnelį – tokios buvo Malenijos lėlės. Ji niekada nepamirš, kai būdama mažytė apsilankė Ukmergėje ir vienoje vitrinoje pamatė gražią didelę lėlę su tautiniais drabužiais: „Oi… Tai buvo mano svajonių svajonė, tikras stebuklas… Aš taip užsigalvojau apie tą lėlę, kad eidama ir nieko aplink nematydama atsitrenkiau į stulpą!“
Niekas tos gražuolės mergaitei taip ir nenupirko… Užtat ji turėjo gyvą „lėlę“. „Tėveliai augino viščiukus, o mes, vaikai, pasirinkdavom po vieną ir imdavomės globoti. Ir manasis viščiukas nugaišo per mane… Aš nieko bloga negalvodama padaviau jam bulvių košės palesti, o jis ja užspringo…“ – ašaras dėl viščiuko šiandien juokdamasi prisimena bibliotekos dailininkė.
Niekis – užspringęs viščiukas – tai ne varlė vieloje. Malenija mane beveik įtikino buvusi labai geras vaikas, tad savo „pupsiškame“ dienyne už elgesį jai galime parašyti gerą pažymį. Dėkojame už šaunų pasakojimą ir lekiame ieškoti nepaklusnesnių tėvelių!