Gyventojai jau gavo visuotinės rinkliavos už šiukšles sąskaitas, tačiau nemažai žmonių tikina, kad jos neteisingos, o mokestis per didelis. Savivaldybės darbuotojai primena, kad apie deklaracijos duomenų pasikeitimą reikia informuoti – taip netikslumų būtų kur kas mažiau.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ukmergiškius piktina ne tik sąskaitos, bet ir netvarka.
Ukmergės rajono savivaldybės Mokesčių ir ekonominės analizės skyriaus vedėja Zita Morkūnienė sako, kad gavę sąskaitas dažniausiai žmonės kreipiasi į skyrių, kai jiems iškyla neaiškumų dėl per didelės mokėjimo sumos.
Pavyzdžiui, kai kurie pranešimuose randa įrašytą skolą, nors, jų manymu, skolos neturėtų būti.
Neretai pasitaikantis atvejis, kai deklaruota daugiau žmonių, negu būste kartu gyvena iš tikrųjų. Dažniausiai tai būna į užsienį išvykę pavieniai asmenys arba net visos šeimos.
Vietinės rinkliavos sąskaitose pasitaiko prirašytų šeimos narių, kurie šiuo metu kartu negyvena. Tai gali būti ir studijuoti į kitą miestą išvykę vaikai.
Pasak vedėjos, į savivaldybę nešini sąskaitomis ateina pasiaiškinti dėl mokėjimo už buitines atliekas ir tie, kuriems įtrauktas nenaudojamas nekilnojamasis turtas, sudubliuoti duomenys.
Būna, kad žmonės dirba ir gyvena kitame mieste, o sodyboje arba bute negyvenama, tačiau rinkliava vis tiek užkraunama.
Jeigu sodyba tikrai negyvenama, pateikus pažymą iš AB LESTO, kad elektros energija nėra naudojama, už objektą rinkliava neskaičiuojama.
„Jei yra reali nepriemoka – arba patys pamiršo sumokėti už praeitus metus, arba negavo pranešimo, reikia kreiptis į seniūniją arba į skyrių. Taip yra numatyta Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą administravimo taisyklėse“, – aiškina Z. Morkūnienė.
Gali nutikti, kad sąskaita apmokėta, bet pinigai nepasiekė gavėjo. Vedėja vieną iš priežasčių nurodo tai, kad neteisingai atliktas mokėjimas. Pavyzdžiui, neteisingai nurodytas mokėtojo kodas. Arba pinigai „kelyje“ –mokėjimas atliktas, bet įmokos dar neužskaitytos.
Z. Morkūnienė pripažįsta, kad į savivaldybę sąskaitomis nešini atėję gyventojai tikrai nėra patenkinti netikslumais, dėl kurių turi gaišti laiką. Dažnai mano, kad dėl to kalti tik savivaldybės specialistai – ką nors neteisingai suskaičiavo, pritaikydami formulę, įtraukė per daug asmenų ar ploto.
Tačiau Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymo nuostatuose numatyta, kad mokėtojas yra atsakingas už deklaruotų duomenų teisingumą. Jeigu duomenys nedeklaruoti, rinkliava skaičiuojama pagal duomenų bazėje turimus duomenis.
Vedėja neslepia, kad klaidų pasitaiko – gali būti netikslios Nekilnojamojo turto ir Gyventojų registro duomenų bazės.
Radus netikslumų, ji pataria kreiptis į seniūniją pagal gyvenamąją vietą arba turto registravimo vietą, deklaruoti teisingus duomenis. Tuomet rinkliava perskaičiuojama.
Vietinės rinkliavos nuostatuose numatytos kai kurios lengvatos. Mokestis netaikomas nenaudojamoms patalpoms.
Rinkliava mažinama 50 procentų mokėtojams, deklaravusiems gyvenamąją vietą sodų bendrijose, neurbanizuotose teritorijose, kuriems šalia jų valdos nėra galimybės pastatyti konteinerį ir jų būstai yra nutolę nuo pagrindinio kelio daugiau kaip 500 metrų. Tokių gyventojų sąrašus sudaro seniūnai.
Z. Morkūnienė sako, kad kompensacijos mažas pajamas gaunančioms šeimoms ar kitos socialinės lengvatos nėra numatytos.
Sumokėti pirmąjį įnašą gyventojai turi iki gegužės 25, antrąjį – iki birželio 25 dienos. Negavusieji pranešimų apie tai turi informuoti Mokesčių ir ekonominės analizės skyriaus darbuotojus.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ