Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis šią savaitę paskelbė apie tai, kad bus nustatyta griežtesnė tvarka netvarkingiems šunų savininkams…
Šunelių gamtiniai reikalai gali paploninti šeimininkų pinigines.
…Nesurenkantiems savo augintinių ekskrementų ir teršiantiems aplinką, sutramdyti.Jie turės atlyginti jai padarytą žalą – sumokėti 500 litų.
„Jau ne vienus metus kalbama, kad mūsų viešosios erdvės vis labiau dergiamos šunų ir kad retas jų šeimininkas surenka savo augintinių „žymes“.
Vien kalbomis ar moralais, kaip matyti, nieko nepakeisime. Manyčiau, kad ir labai netvarkingas šuns šeimininkas pasvers, ar geriau neteršti, ar mokėti pusę tūkstančio litų“, – sako V. Mazuronis.
Dabar atliekos skirstomos į dvi kategorijas: pavojingąsias ir nepavojingąsias. Naujasis įkainis žalai už pavojingųjų atliekų išmetimą į aplinką atlyginti – 36 tūkst. litų už toną, nepavojingų atliekų – 15 tūkst. litų.
Už patį mažiausią į aplinką išmestų atliekų kiekį pažeidėjas turi sumokėti ne mažiau kaip 1500 litų, užteršęs aplinką pavojingomis, ir 500 litų – nepavojingomis atliekomis.
Taigi, teoriškai nerenkantieji savo augintinių „kakučių“ – o taip elgiasi beveik visi ukmergiškiai šunų augintojai – jau dabar gali būti baudžiami minimalia 500 litų bauda. Tiksliau – ji vadinama ne administracine bauda, o atlyginimu už gamtai padarytą žalą.
Tokius teršėjus mūsų mieste turi teisę nustatyti Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūros inspektoriai.
Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vyriausioji specialistė Raimonda Karnackaitė patikslino, kad tam, jog naujoji tvarka įsibėgėtų, dar reikia parengti ir su kitomis ministerijomis suderinti Aplinkai padarytos žalos atlyginimo dydžių apskaičiavimo metodiką. Planuojama, jog tai bus padaryta per porą savaičių.
Tuo tarpu Ukmergės miesto seniūnijos seniūno pavaduotoja Janė Zimblienė priminė, kad šunelių augintojus rinkti pasivaikščioti vedamų keturkojų išmatas įpareigoja ir kitas dokumentas – patvirtintos Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo taisyklės Ukmergės rajono savivaldybėje.
Šių taisyklių kontrolę vykdo rajono valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyrius, rajono policijos komisariatas, rajono savivaldybės administracija (seniūnai), Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūra.
Tačiau, pasak J. Zimblienės, per penkerius metus, kol ji eina šias pareigas, nebuvo nubaustas nė vienas minėtas taisykles pažeidęs – savo šunelio išmatų nerenkantis – gyventojas.
Patys šunelių augintojai turi svarių argumentų, kodėl vaikštinėdami su savo keturkojais draugais nerankioja jų „dovanėlių“. Esą pagrindinė priežastis – mieste nėra pakankamai šiukšliadėžių.
Tik panašu, kad ministerijos šiuo metu rengiamoje metodikoje apie tai, kiek mieste turi stovėti šiukšliadėžių, nebus užsiminta.
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ