Lietuviškų braškių sezonas palyginti su praeitais metais šiemet vėlavo daugiau nei dvi savaites. Be to, augintojams tenka konkuruoti su trigubai pigesnėmis lenkiškomis uogomis.
Gedimino Nemunaičio nuotr. V. Guzeliui chemikalai – didesnė blogybė nei žolės.
Žema kaina pirkėjus džiugina, tačiau kokybė – ne visada. Vidiškių seniūnijoje, Obelių kaime, braškyną turintis V. Guzelis sako, kad kiekvienais metais šių uogų sezoną reguliuoja konkrečios oro sąlygos.
O jų per dvidešimt ūkininkavimo metų prisižiūrėjo visokių. Tačiau imant vidurkį, galima sakyti, kad šiemet pirmosios braškės nunoko gerokai vėliau.
„Pernai pirmąsias skynėme gegužės 27 dieną, o šiemet – tik birželio 12 dieną“, – pasakoja jis.
Skynimas susivėlino dėl nepalankaus pavasario. Pasak ūkininko, negelbėjo net kovo mėnesį ant laukų užtiesta agroplėvelė. „Tik pro langą žiūrint atrodė, kad geras oras. Pavasaris buvo šaltas, vėjuotas, mažai saulėtų dienų – kaip tik tokio oro ir nemėgsta braškės“, – guodėsi jis.
Sausi orai ilgokai užsistovėjo, o tai irgi prastina uogų kokybę – sustoja augimas, nokti pradeda per smulkios, nesubrendusios. Tai pakenkia skoniui, prekinei išvaizdai.
Kainą muša atvežtinės
Anot ūkininko, sezono pradžioje didžiausią konkurenciją šalies ūkininkams ir sudaro atvežtinės uogos. Kol lietuviškos dar noksta, turguje ant prekystalių jau raudonuoja lenkiškos. Jos prekyboje pasirodo anksčiau ir yra ženkliai pigesnės.
Lietuviškos braškės birželio pirmoje pusėje kainavo apie 3 eurus, o iš šalia įsitaisiusių lenkiškų uogų pardavėjų buvo galima nusipirkti po 1 eurą.
Tiesa, ukmergiškiai guodžiasi, kad iš ryto nusipirkę išvaizdžių ir pigių lenkiškų uogų, vakarop nusivylė – braškės atrodė gerokai pakiužusios ir aptrauktos pilkšvu pelėsiu.
Keliauti uogos nemėgsta
Guzelio toks reiškinys nestebina. Jis sako, kad pirmosios braškės pas mus atvažiuoja iš pietinės Lenkijos dalies. Gerokai pailgėja uogų kelionė nuo braškyno iki prekystalio. Tačiau augintojai puikiausiai žino triukus, kaip vizualiai patrauklią produkciją išlaikyti iki realizacijos.
Pasak ūkininko, nuskintos uogos keliauja į šaldytuvus, kur jų prekinė išvaizda net keletą dienų gali nesikeisti. Tačiau išimtos iš vėsinimo patalpų tuoj sudrėksta, išrasoja, susidaro palankios sąlygos grybeliui plisti ir prasideda uogų gedimo procesas. V. Guzelis teigia, jog vėsinimas ir transportavimas – didžiausi braškių priešai.
Tuo tarpu lietuviškos uogos pirkėją pasiekia tą pačią dieną arba būna skintos iš vakaro. Neatvėsinus uogų šaldytuvuose, išvengiama ir uogoms pražūtingos temperatūrų kaitos.
Chemikalų prireikia mažiau
Daug visokių gandų sklinda apie kaimynų produkciją. Ar tiesa, kad lenkiškose braškėse „prifarširuota“ daugiau chemikalų nei jų randama lietuviškose?
„Lenkija ir Lietuva – du skirtingi regionai. Skiriasi ir jų klimatas. Lietuvoje jis atšiauresnis, taigi ligos, kenkėjai mažiau plinta, braškynus rečiau purkšti reikia. Manau, kad chemijos mes naudojame mažiau“, – sako V. Guzelis.
Jis tikina nupurškiąs laukus nuo piktžolių tik nuėmęs derlių. Sezono metu iš braškių styrančias žoles ir tarpvagius nušienauja. Mano, kad chemija – kur kas blogiau nei žolės.
Cheminės priemonės nepigiai kainuoja, taigi purkšti ir berti be saiko į dirvą jų net neapsimokėtų. Ūkininkas mieliau pasirenka ligoms atsparesnes veisles.
Tačiau dar labiau disciplinuoja ir tai, kad V. Guzelio ūkis sertifikuotas kaip išskirtinės kokybės produkcijos braškynas. O tai reiškia, kad yra nuolat kontroliuojama, kad nebūtų pažeistos leistinos trąšų, herbicidų bei pesticidų normos.
Atlieka laboratorinius tyrimus
Ukmergės valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos viršininkas Ričardas Gleiznys pasakojo, kad jų tarnyba planinius tikrinimus atlieka pagal iš anksto sudarytus planus. Respublikos mastu kiekvienais metais yra sudaroma Augalinių maisto produktų taršos stebėsenos programa.
„Braškių ir kitų uogų tikrinimas į šią programą įtrauktas. Neseniai ėmėme lenkiškų braškių bei ispaniškų trešnių mėginius kai kuriuose prekybos centruose“, – informavo R. Gleiznys.
Mėginiai išsiųsti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą. Jame atliekami laboratoriniai tyrimai. Viršininkas sako, kad rezultatai paaiškės tik po keleto dienų, kadangi vienu metu užsakyta ištirti produktą daug pozicijų.
Pasak viršininko, maisto produktai gali būti tikrinami ir gavus gyventojų skundą. Kaip dažnai į tarnybą kreipiasi ukmergiškiai, suabejoję turguje parduodamų produktų kokybe? R. Gleiznys sako, kad tokių skundų dažniau pasitaiko vasarą – tuomet ir didesnė apyvarta, ir produktai greičiau genda.
Ligita JUODVALKIENĖ