Nuo praeito savaitgalio į miškus būriais pasipylė grybautojai. Tiesa, kai kurie grįžta nusivylę – jų baravykynuose tuščia, o tuo tarpu kaimynas iš kito miško grįžo pilnu krepšiu. Miškininkams tai neatrodo keista…
…jie sako, kad baravykai visuose miškuose vienu metu augti nepradeda.
Miškininko profesija – viena iš nedaugelio, kuomet gali „neskriausdamas“ darbinių pareigų pasinerti į su laisvalaikiu siejamus malonumus. Ypač jei esi prisiekęs grybautojas. Ukmergės miškų urėdijos urėdas Vigantas Kraujalis prisipažino toks ir esąs.
Šiemet grybavimo sezoną jis atidarė Labanoro girioje, tačiau grįžo tuščiu krepšiu – baravykai šiuose miškuose dar nepasipylė.
Urėdo tai nestebina – jis sako, kad baravykai pradeda augti ne visuose miškuose iš karto. Miškininkai ir patyrę grybautojai kasmet pastebi jų „judėjimą“ tam tikra kryptimi.
„Baravykai paprastai „ateina“ iš kurios nors pusės, taip praeidami per visą šalį. Toks „judėjimas“ gana ryškus ir mūsų urėdijoje – kai vienoje pusėje grybautojai giriasi šimtais randantys, kitoj – dar nė kvapo“, – pastebi pašnekovas.
Anot jo, Lietuvoje šiemet pirmieji baravykai pasirodė Žemaitijoje. Kol priėjo iki mūsų rajono, teko šiek tiek palaukti. Į Ukmergės miškų urėdijos teritoriją jie „įžengė“ iš šiaurės ir šiaurės vakarų pusės. Tai ukmergiškiams grybautojams gerai žinomi Taujėnų, Siesikų bei Viliukų miškai.
Tuo pat metu pietinėje urėdijos teritorijos dalyje – aplink Šešuolius esančiuose miškuose, Širvintų rajone – dygimas dar buvo neprasidėjęs ir grybautojai iš miškų lindo nukabinę nosis.
Vietų ieško pats
Miškininkai jau nuo vidurvasario neatsigina klausimų, ar jau dygsta baravykai, kur geriausi baravykynai.
V. Kraujalis mano, kad labiausiai „atakuojami“ girininkai ir eiguliai. Jiems tenka išsisukti nuo tiesioginio atsakymo – juk ir tomis pačiomis vietomis vaikščiodamas vienas, žiūrėk, krepšį prirenka, o kito ir dugnas neuždengtas.
Urėdas patikino „tarnybine padėtimi“ nesinaudojantis ir girininkų apie baravykų augimvietes nekamantinėjantis. Tačiau kartu su jais apžiūrinėdamas ir vertindamas miške augančius medžius, medieną, planuodamas būsimus darbus, akį vis užmeta ir po kojomis. Taip bedirbdamas kasdieninius darbus, žiūrėk, ir užeini gražų pulkelį…
Išduoda automobiliai
Pasak V. Kraujalio, vienas iš greičiausiai plintančių gandų – apie dygstančius grybus. Vienas grįžo pilnu krepšiu, tuoj kaimynai, bendradarbiai sužino, iš jų – dar toliau pasklinda.
„Miškuose tuomet labai lengva jų augimvietes rasti – kur tik sustoja kokia mašina, tuoj aplink ją dar dešimt išsirikiuoja. Toks automobilių „paradas“ išduoda, kad netoliese baravykynas“, – grybautojų gudrybes atskleidžia pašnekovas.
Apsiriboja įspėjimu
V. Kraujalis teigia, jog nors grybavimo sezonas miškininkams nėra pagrindinis galvos skausmas, kartais grybautojų antplūdis į miškus problemų sudaro. Ypač urėdijos darbuotojams nepatinka, kuomet automobiliais trypiama miško paklotė ar keliai užstatomi taip, kad nepravažiuoja miškininkų technika.
„Tvarkingai aikštelėse ar kelio pakraštyje sustatyti automobiliai miškininkams tikrai nekliūna, jais važinėti miško keliais niekas nedraudžia“, – patikino pašnekovas.
Mažiukus geriau palikti
Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklėse nurodoma, kokio dydžio grybus rinkti. Pavyzdžiui, negalima rauti voveraičių, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1 cm, ir mažesnių kaip 1,5 cm skersmens baravykų.
Už šiuos pažeidimus galima susilaukti ir baudos nuo 25 iki 100 litų.
Tačiau V. Kraujalis sako, jog urėdijos miškininkai nesivaiko grybautojų ir jų krepšių netikrina. Girininkai ir eiguliai pastabų padaro nebent dėl netinkamai pastatyto automobilio.
„Tikrai neturime tikslo ką nors bausti – apsiribojame tuo, kad pasakome, pamokiname. Žmogus į mišką pailsėti, atsigauti, gerų emocijų pasisemti ateina. Dauguma elgiasi tvarkingai, po grybavimo sezono šiukšlių itin daug nelieka“, – kritikuoti nelinkęs V. Kraujalis.
Supirktuvių nėra
Ne paslaptis, kad daugeliui grybavimo procesas yra kur kas malonesnis nei jų dorojimas parsivežus namo. Ne visi grybus mėgsta ir valgyti. Tokie „fanatikai“ dienos radinį mielai nuneštų į supirktuvę. Tačiau jų mūsų mieste tiesiog nėra. Šis verslas ukmergiškiams nepatrauklus.
„Manau, kad ukmergiškiai ne iš grybų gyvena. Žemės čia derlingos, užsiima žemdirbyste. Grybaut ir uogaut belieka dzūkams, rytų aukštaičiams – ten dirbamų žemių mažiau, jos ne tokios derlingos“, – svarsto urėdas.
Uždarbiauja turguje
Vis tik kai kuriems ukmergiškiams grybavimas tampa sezoniniu verslu. Ne veltui sakoma, kad geriausias miško veidrodis – turgavietė. Čia kiekvienais metais pirmiausia skubama patikrinti, ar jau atsirado pirmosios voveraitės, raudonikiai, baravykai.
Šį trečiadienį prekystaliai buvo užversti baravykais ir raudonikiais. Didžiulį krepšį į turgų atboginusi prekiautoja patikino, kad šis baravykų augimo periodas – jau į pabaigą. Apie tai, kokiame miške rinko, ji nebuvo linkusi kalbėti. Grybavimo vietų neišdavė ir kiti pardavėjai.
Beveik visi grybai ant prekystalių surūšiuoti ne tik pagal rūšį, bet ir pagal dydį. Kuo mažesnis baravykas, tuo jis brangesnis. Mažiausių, tinkamų marinavimui, puskilograminė dėžutė kainavo 15–18 litų. Toks pat kiekis didelių – po 12 litų. Už į rieškutes telpančią raudonikių krūvelę pardavėja prašė 12 litų.
Nežiūrint grybų gausos, kainos mušti prekeiviai nebuvo linkę. Anot jų, grybus nuo prekystalių ukmergiškiai ir tokiomis kainomis šluote šluoja – apie 10 valandą ryto daugelis jau buvo viską pardavę.
************
Senoviniai grybų apdorojimo būdai
Mūsų močiutės grybus žiemai dažniausiai džiovindavo, sūdydavo arba raugindavo.
Džiovinimas
Džiovinti galima visus baravykinius, voveraites, ūmėdes. Net keletą metų pastovėję, džiovinti grybai nepraranda aromato ir vertės. Džiovinti reikia sveikus, nesukirmijusius, švariai nuvalytus (jokiu būdu neplautus) grybus. Senovėje tam geriausiai pasitarnaudavo krosnis. Sudžiūvęs grybas tampa trapus ir lūžta. Blogai džiovinamas grybas išskiria sultis. Susmulkinti greičiau išdžiūsta ir vartojant sutrintus į miltelius – geriau įsisavinami. Džiovinti suvėrus ant siūlo saulės atokaitoje ar neapšildomoje, nors ir gerai vėdinamoje patalpoje, nepatartina, nes grybams lėtai džiūstant, juos puola vabzdžiai, taip pat nuolatinį pavojų kelia pelėsiai.
Sūdymas
Sūdyti galima visus grybus, tik geriau kiekvieną rūšį atskirai. Indas gali būti stiklinis, medinis, keramikinis, emaliuotas metalinis. Sūdytų grybų skonis, vertė labai priklauso nuo druskos kiekio ir grybų laikymo vietos. Sūdytus grybus patartina laikyti 6–8 °C temperatūros patalpoje. Jei patalpos temperatūra ne aukštesnė kaip 6 °C, kilogramui išvirtų grybų imama ne daugiau kaip 50–70 g druskos, o laikant šiltesnėje patalpoje – 60–80 g. Prieskonių (lauro lapų, pipirų, krapų, svogūnų, serbentų, krienų lapų) dedama pagal skonį.
Grybai švariai nuvalomi, nuplaunami ir po užvirimo 15–20 min. verdami ir išgriebiami į kiaurasamtį, kad nuvarvėtų. Atvėsę sluoksniuojami 5–6 cm storio eilėmis, perpilant druska, ir kas 3–4 eilė pabarstoma prieskoniais. Pilnas indas uždengiamas dvigubu marlės sluoksniu, suvilgytos sūdytu vandeniu, uždedamas švarus medinis ar emaliuotas dangtis ir paslegiama švariu akmeniu arba pilnu vandens stiklainiu. Po 2–3 dienų grybai būna apsemti. Jei sūrymo maža, reikia užpilti virinto (atšaldyto) sūdyto vandens. Grybai visą laiką turi būti apsemti sūrymo. Po savaitės ar dviejų juos galima valgyti.
Rauginimas
Raugti galima visų rūšių grybus, bet tik jaunus ir be kotų. Nuvalyti ir nuplauti grybai kepurėlių apačia į viršų sluoksniuojami eilėmis, tarp kurių pridedama juodųjų serbentų lapų, česnako, petražolės ir pabarstoma druska. Indas pridengiamas dvigubos marlės sluoksniu ir, uždėjus medinį dangtelį, grybai paslegiami. Maistui vartojami po 1–2 mėnesių. Kaip ir sūdytus, laikyti vėsioje patalpoje. Grybai turi būti apsemti skysčio.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ