Rudenį į mišką be jo ugdymo, retinimo ir medienos ruošos ateina dar vienas svarbus darbas – žėlinių ir želdinių tepimas repelentais. Ukmergės miškų urėdija šįmet ketina nutepti daugiau nei 2 mln. medelių.
Astos Strazdienės nuotr. Miško darbininkas Vytautas Andriukonis girininkijoje dirba jau dešimtus metus, todėl jis gerai žino, kaip nuo žvėrių apsaugoti mišką.
Reikia tinkamo oro
Pasak Krikštėnų girininko Algio Šakėno, tepant medelius repelentais, kaip ir purškiant bet kokius cheminius preparatus, reikia, kad bent tris valandas nelytų. Kitaip lietus juos, nespėjusius sudžiūti, nuo medžių nuplaus. Ir šalti neturi. Šaltyje ši medžiaga stingsta.
Repelentai – dažniausiai iš muilo, dervos, smėlio pagaminta košė, kuri žvėrims labai neskani. Paragavę ja nubalintos medžio šakelės, elniai ir stirnos, sako, tuoj pat ją išspjauna ir daugiau tokių nebeliečia.
Tepti reikia tik viršūninius ūglius. Jei žvėris nukąs medelio viršūnę, sulėtės ne tik jo augimas. Medis išaugs kreivas, šakotas.
Repelentais tepama ne vieną, o kelis kartus. Nuo pirmų metų, kai tik medelis būna pasodintas, iki tol, kol jis užauga tiek, kad jo viršūnės žvėris nebepasiekia. Maždaug penkerius metus, kasmet po kartą.
Miško apsauga naudojant repelentus Ukmergės miškų urėdijai kasmet kainuoja apie 350 tūkst. litų.
Urėdija šįmet jais turės ištepti maždaug 1200 ha. Daugiausia spygliuočių – nuo vienerių iki penkerių metų pušaičių ir eglučių.
Iš lapuočių tepami pavieniai ąžuoliukai. Nei juodalksniams, nei berželiams tokios apsaugos nereikia. Žvėrys šių medelių negraužia – matyt, jie jiems neskanūs.
Tveria tvoromis
Kitas miško nuo žvėrių apsaugos būdas – tvoros. Tai – dar brangesnė priemonė. Tiesa, kartą ja aptvėrus, kitais metais to daryti nereikės. Tačiau 1 hektaro aptvėrimas, urėdijos vyriausiojo miškininko Viliaus Palionio teigimu, kainuoja apie 2,5 tūkst. litų. Taigi, jei norėtume aptverti visus šiandien urėdijos nuo žvėrių saugomus želdinius, prireiktų daugiau nei 2,5 mln. litų. Todėl tvoromis tveriami tik vertingiausi želdiniai – ąžuolynai ir Žaliosios girininkijos pušynai.
Kasmet Ukmergės miškų urėdija naujai aptveria maždaug po 36 ha naujų ąžuolynų ir po 10 ha Žaliosios pušynų. Tai jai kasmet kainuoja 116 tūkst. litų.
Brangiausios – individualios apsaugos
Pati brangiausia miško apsaugos nuo žvėrių priemonė – individualios apsaugos – plastikinės įmautės, kuriomis apgaubiamas kiekvienas medelis. „Vieno hektaro miško želdinių apsauga naudojant individualias apsaugos priemones kainuoja apie 6 tūkst. litų“, – suskaičiavo urėdijos vyriausiasis miškininkas V. Palionis.
Todėl individualiomis apsaugomis gaubiami tik ąžuoliukai. Ir tik tie, kurie sklype auga ne vieni, o kartu su kitais medžiais, dažniausiai – eglėmis.
Ukmergės miškų urėdijoje šiandien po individualiomis apsaugomis saugomi maždaug 20 tūkst. ąžuoliukų. Gryni ąžuolynai, maždaug 100 ha jų saugomi už tvorų, kurios yra pigesnės nei individualios apsaugos.
Iš viso Ukmergės miškų urėdija įvairiomis priemonėmis nuo žvėrių šiandien saugo daugiau nei 1300 ha miško. Tai jai kainuoja beveik pusę milijono litų per metus.
Parengta pagal www.ukmu.lt