Geriausios melžėjos vardas – nemenkas pripažinimas tarp šalies ūkininkų. Kasmet respublikoje rengiamas konkursas jau penktus metus sulaukia atgarsio ir mūsų rajone.
Melžėjų konkurso dalyvės.
Neseniai savo žinias ir įgūdžius varžytuvėse demonstravo septynios rajono melžėjos.
Švietėjiško pobūdžio varžytuvės „Geriausi melžėjai“ vyko ūkininko Rimo Miciaus ūkyje, esančiame Siesikų seniūnijoje, Tolučių kaime.
Konkurse dalyvavusių melžėjų teorines ir praktines žinias vertino šešių narių komisija. Komisijos pirmininkas – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Josifo Taco Melžimo mokymo centro vadovas Saulius Tušas.
Septynios moterys buvo vertinamos pagal tai, kaip jos pasirengia melžimui, melžia, ar laikosi sanitarinių reikalavimų plaudamos melžtuvą. Turėjo atsakyti į klausimus apie karvės fiziologiją.
Kiekviena dalyvė turėjo parodyti ne tik mechanizuoto melžimo įgūdžius aikštelėje, bet ir nustatyti pieno kiekį, švarumą bei somatinių ląstelių kiekį jame.
Ukmergės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji gydytoja-inspektorė Danutė Užkurėlytė sako, kad ūkininkams bei melžėjams labai svarbu mokėti įvertinti pieną naudojant reagentą, nustatyti, ar bandoje nesergama slaptuoju mastitu. Ši liga – viena didžiausių rajono ūkininkų problemų.
Dėl geriausios melžėjos vardo rungėsi Audronė Kazlauskienė (M. Kazlausko ūkis), Vaida Latožienė (S. Pociūno ūkis), Erika Grybauskaitė (M. Petniūno ūkis), Janina Gelūnienė (I. Gelūno ūkis), Zofija Griškevičienė (Z. Griškevičienės ūkis), Laima Pežinskaitė (E. Cesiulio ūkis), Skaistė Zakarauskaitė (V. Varno ūkis).
Susumavus rungčių rezultatus geriausia rajono melžėja pripažinta A. Kazlauskienė. Antrą vietą užėmė V. Latožienė, trečią – E. Grybauskaitė.
A. Kazlauskienė melžėjų konkurse dalyvauja nebe pirmą kartą, o S. Zakarauskaitė, V. Latožienė ir J. Gelūnienė į jį atvyko pirmąsyk.
Organizatoriai džiaugiasi, kad savo žinias pasitikrinti panoro nauji konkurso dalyviai, jaunimas.
„Norisi, kad rajone būtų kuo daugiau profesionalių melžėjų, išmanančių savo darbą. Nuo to priklauso ir mūsų geriamo pieno kokybė“, – mintimis dalijosi D. Užkurėlytė.
Ji pastebėjo, kad klaidų dalyviai daugiausia darė plaudami melžimo įrangą.
Visus dalyvius organizatoriai žada pakviesti į varžytuvių aptarimą, bet jį atideda rudeniui, kai ūkininkai sugins galvijus į tvartus, turės daugiau laiko švietėjiškiems reikalams.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ