JAV ambasados darbuotojai, ruošdamiesi Helovino šventei, jau ne vienerius metus moliūgus perka iš ukmergiškių – Leonpolio kaime ūkininkaujančių Stragių. Šeima džiaugiasi, kad jų užaugintas produktas papuošia amerikietišką šventę.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Laimos Stragienės ekologinis daržas – vienas didžiausių Lietuvoje.
Ekologinio ūkio šeimininkai Vincentas ir Laima Stragiai jau keliolika metų augina ekologines daržoves. Viena mėgstamiausių – moliūgas.
L. Stragienė pasakojo, kad šių Helovino simbolių jau ne pirmus metus iš jų perka JAV ambasados darbuotojai. Šiemet jie įsigijo kelias dešimtis nedidelių įvairių rūšių moliūgėlių.
Didžiuliai moliūgai, kad ir kaip populiarinami, nėra labai mėgstami pirkėjų. Vienas iš minusų – prapjauta daržovė greitai genda, o didelę ją suvalgyti, kad ir kaip stengsiesi, nėra paprasta. „Aš visada raginu moliūgu dalintis su kitomis šeimininkėmis“, – sako ūkininkė. Tačiau pastebi – pirkėjams vis tiek labiau patinka maži moliūgėliai.
Pastaruosius kelerius metus Stragiai gėrybėmis kiekvieną savaitę prekiauja sostinės Tymo turgelyje ir kioske netoli „Akropolio“. Norintieji atvyksta apsipirkti ir tiesiai į Leonpolį.
Ir klasikinės, ir retesnės
L. Stragienė pasakojo į sostinę kartą per savaitę gabenanti per 20 rūšių daržovių. Be klasikinių – morkų, cukinijų, kopūstų – gausu ir ne itin populiarių.
Ropės, kaliaropės, lapiniai kopūstai, špinatai taip pat noriai keliauja į vilniečių krepšius.
Tarp retesniųjų – ir lapiniai burokėliai (mangoldai). Specialistai tvirtina, kad jų vertė prilygsta špinatams.
Špinatai užima svarbų vaidmenį ūkininkų asortimente. Juos sėja per sezoną ne kartą ir ne du, o bent 10. Augina penkių rūšių salotas, sėja prieskoninių žolių – gražgarstes (rukolas), krapus, kalendras, bazilikus.
Šiais metais ūkyje labai gerai užderėjo ropės.
Ūkininkai negaili joms pagyrų. Sako, jog tai ypač vertinga daržovė – tikras vitaminų ir mineralų šaltinis. Dėl jose esančių naudingų medžiagų ropes labai naudinga valgyti patyrus traumų, kaulų lūžių, jos padeda greičiau užgyti žaizdoms, kovoja su dantenų uždegimais, veikia nuo aterosklerozės. Virtos ropės padeda užkimus, netekus balso. Ropės gerina imunitetą, taip pat tai – lieknėjančiųjų daržovė. Tai puikus priedas daržovių ir mėsos troškiniams.
L. Stragienė augina keliasdešimties pavadinimų daržoves, tačiau norėtų „prisijaukinti“ ir artišokus bei Pekino salotas.
Nuolatiniai ukmergiškių pirkėjai sostinėje – mažus vaikus auginantys ir jų sveikata besirūpinantys tėveliai, tik daržoves pripažįstantys vegetarai ar tiesiog natūralaus produkto išsiilgę miestiečiai.
Įdarbinti šiemet lengviau
Ūkininkė neslepia – už ekologišką produkciją žmonės jau įprato mokėti brangiau. Tačiau ir ją pagaminti kainuoja daug daugiau. Vienas iš pagrindinių reikalavimų tokiems ūkiams – nenaudoti cheminių priemonių nuo piktžolių, ligų ir kenkėjų. O tokiu atveju reikia labai daug rankų darbo – juk milžiniškas daržas turi būti nuolat ravimas. Sezono metu kasdien jį prižiūri iki dešimties darbininkų.
Tiesa, ūkio šeimininkė džiaugiasi didžiuliu šiais metais įvestu darbo apskaitos palengvinimu – vadinamaisiais paslaugų kvitais: visi žmonės dirba legaliai, valstybei mokami mokesčiai, o „popierizmo“ – mažiau.
Tiki nauda sveikatai
Ar „nepraslystų“, laukuose pabarstę chemikalų, juk taip piktžolės išnyktų, o rankų darbo sumažėtų? L. Stragienė tikina, kad apie tai negali būti net minties. „Pirmiausiai, negalėčiau pirkėjams į akis pažiūrėti, o antra – milžiniška rizika – patikrinimo metu nustačius neleistinus chemikalus, netektume ekologinio ūkio statuso“, – kalba pašnekovė. Ji teigia tikinti ekologiškumo svarba ir prasmingumu.
Visą gyvenimą kabinete buhalterinį darbą dirbusi L. Stragienė tik išėjusi į pensiją paniro į visai kitokią veiklą – daržovių auginimą.
Savo ūkyje ji nuolat eksperimentuoja, kada kokias daržoves sėti, o apie daržo gėrybių naudą sveikatai yra sukaupusi daugybę informacijos.
Prasidėjęs lapkritis ūkininkams – paskutinio derliaus nuėmimo metas. Į šiltas patalpas jau seniai suneštos šalčio bijančios gėrybės. Tuo tarpu vėlyvosios morkos, porai, kai kurie prieskoniniai augalai dar kantriai kenčia dirvoje, kad ant pirkėjų stalų patektų kuo šviežesni.
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ