Trečiadienį Lietuvoje nustatytas dar vienas afrikinio kiaulių maro atvejis. Šįkart liga atsėlino į Utenos rajoną. Židinys – apie 80 kilometrų nuo Ukmergės.
Autorės nuotr. Lietuviškoms kiaulėms – neramios dienos.
Pranešama, kad susirgę dvi Tauragnų seniūnijoje vienkiemyje gyvenančio ūkininko kiaulės kurį laiką buvo gydomos antibiotikais, tačiau nugaišo. Ištyrus kritusių kiaulių mėginius diagnozuotas afrikinis kiaulių maras.
Žemės ūkio ministerijos pranešime skelbiama, kad veterinarijos specialistai skaičiuoja kiaules ir ims mėginius laboratoriniams tyrimams tiek 3, tiek 10 kilometrų spinduliu.
Gavus tyrimų atsakymus, kiaulių laikytojams bus rekomenduojama kiaules paskersti.
Šių metų pradžioje maro užkratas nustatytas kritusiuose šernuose.
Liepos 24 d. šis mirtinas užkratas rastas Danijos kapitalo įmonei „Idavang“ priklausančiame profesionaliame Rupinskų kiaulių komplekse Ignalinos rajone. Jame teko sunaikinti apie 19 tūkst. kiaulių.
Ukmergės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Ričardas Gleiznys pasakojo, kad pagal statistikos duomenis šiuo metu Ukmergės rajone yra laikoma per 3000 kiaulių. Rajono gyventojus tarnybos vadovas ragino būti atsakingus ir labai rimtai žvelgti į iškilusią grėsmę.
Žmonės raginami nesilankyti svetimuose tvartuose ir neleisti pašalinių į savo tvartus.
Dirbant tvarte būtina turėti atskirus drabužius ir avalynę. Taip pat rekomenduojama nešerti kiaulių maisto atliekomis bei atidžiai sekti jų sveikatos būklę. Pasireiškus ligos simptomams, kuo skubiau kreiptis į veterinarijos specialistus.
R. Gleiznys siūlo ūkininkams šiuo metu negalvoti didinti laikomų kiaulių skaičiaus. Atvirkščiai – geriau jas skersti ir bent jau kol kas šios veiklos atsisakyti.
Tarnybos vadovas primena, kad nustačius kiaulių maro atvejį visi gyvūnai toje fermoje naikinami.
Afrikinis kiaulių maras – ūmi, labai greitai plintanti virusinė infekcija, kuri perduodama tiesioginio kontakto metu ar suėdus užkrėsto pašaro. Liga kiaulėms gali būti pernešama ir nuo žmogaus aprangos, batų, naminių ar laukinių gyvūnų, graužikų, vabzdžių ir t. t. Viruso inkubacinis laikotarpis yra 4–9 dienos, tačiau yra mokslinių duomenų, kad jis gali trukti iki 21 dienos. Susirgęs gyvūnas miršta per kelias dienas.
Pabrėžiama, kad pavojus gresia ir dideliems kiaulių kompleksams, ir kelias riestauodeges auginantiems žmonėms. Šios ligos virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės, jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui. Žemės ūkio ministerija primena, kad kiekvienas, dirbantis kiaulių ūkyje, šiuo metu turėtų būti ypač atsargus ir skirti didelį dėmesį higienai, nedalyvauti medžioklėse, nelankyti kitų kiaulių ūkių.
Žmonėms tai – nepavojinga liga. Nesusirgtume, net jei suvalgytume užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.
Radus nugaišusį laukinį gyvūną ar kilus įtarimams dėl kiaulių sveikatos būklės, raginama informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40403.
Utenos rajono ūkininko ūkyje radus afrikinį kiaulių marą, rajono ekstremalių situacijų komisija ketvirtadienį paskelbė ekstremalią situaciją rajone.
Vidaus reikalų ministras penktadienį šaukia Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos posėdį – jame ekstremali situacija Utenos rajone turėtų būti paskelbta valstybiniu lygiu.
Ekstremali padėtis šiuo metu paskelbta Ignalinos, Trakų, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Šalčininkų ir Alytaus rajonuose.
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ