Kaimuose dirbantys ugniagesiai turi tenkintis itin skurdžiomis darbo sąlygomis. Tikimasi, kad panaikinus kelias ugniagesių komandas, sutaupytas lėšas bus galima skirti likusiųjų rekonstrukcijai.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Dažnai kaimo komandos į gaisrus atskuba pirmos.
Rajone įsteigtos dvi ugniagesių tarnybos, atliekančios vienodas funkcijas, – Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Ukmergės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba bei Ukmergės rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba.
Tačiau šios dvi įstaigos dirba labai skirtingomis sąlygomis.
Ukmergės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba įsikūrusi šiuolaikiškai įrengtose, darbuotojams patogiose, technikai tinkamose patalpose.
Tuo tarpu rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba su savo materialiniais ištekliais ir darbo sąlygomis šalia jos atrodo lyg našlaitė. Šios tarnybos viršininkas Romaldas Račkauskas sako, kad iš valstybės biudžeto skiriamų lėšų vos užtenka transporto ir pastatų eksploatacinėms išlaidoms padengti. Tarnyba iš rajono biudžeto nėra finansuojama.
Beveik visi pastatai, kuriuose įsikūrusios kaimo ugniagesių komandos, nebuvo remontuoti dešimtmečius. Kai kurie iš jų pastatyti beveik prieš pusę šimtmečio.
Patalpos buvo statytos kur kas mažesnėms gaisrinėms mašinoms. Jei anksčiau po porą tonų vandens į gaisrines tilpdavo, dabar didžiulėse cisternose gabenama daugiau nei 8 tonos.
Pasak R. Račkausko, kai kur garažų sienose plytos išpjautos, kad automobiliai įvažiuoti tilptų. Pastatus didinti reikia ne tik į plotį. Kai kuriose komandose visas stogo konstrukcijas būtina pakelti, kad šiuolaikiška gaisrinė technika tilptų garaže.
Niekur nėra atskirų patalpų gaisrinio inventoriaus laikymui, remontui, priežiūrai, sąlygų gaisrinių žarnų džiovinimui.
„Apie kokią ekologiją galima kalbėti, jei po gaisro automobiliai plaunami tiesiog kieme, o valymo įrenginių naudoto vandens surinkimui nėra?“ – kelia viršininkas ir aplinkosaugos problemas.
Tualetai – lauke
Ugniagesių darbo ir poilsio sąlygų normaliomis taip pat nepavadinsi: kaimo ugniagesiai neturi dušo, karšto vandens. O Valų komandai centralizuotai netiekiamas joks vanduo.
Ką jau kalbėti apie tai, kad nėra patalpų, kuriose paromis budintys darbuotojai galėtų pavalgyti, kai net „savo reikalais“ jie turi minti į būdelę lauke. Tenka apsieiti ir be atskirų patalpų poilsiui naktį.
Seniai galvojama, kaip pagerinti tarnybos materialinę bazę, žmonių darbo sąlygas. Pasak R. Račkausko, sudarytas perspektyvinis 2014–2018 metų planas. Kadangi tarnybai skiriamos valstybės lėšos – per menkos rimtai pastatų rekonstrukcijai, jį įgyvendinti įmanoma tik optimizavus tarnybos veiklą.
„Aukoja“ Jakutiškių komandą
Ukmergės rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos tinklą rajone šiuo metu sudaro aštuonios ugniagesių komandos – Siesikų, Jakutiškių, Šešuolių, Taujėnų, Valų, Veprių ir Senamiesčio.
Pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento standartus Ukmergei „priklauso“ turėti šešias komandas. Standartai sudaryti atsižvelgiant į rajono teritorijos dydį bei gyventojų skaičių. Jei savivaldybė nusprendžia turėti tankesnį gaisrinių tinklą, papildomas komandas turi pati ir finansuoti.
Jei bus nuspręsta paklusti Vyriausybės numatytiems standartams ir palikti rajone šešias komandas, pirmiausiai šias optimizacijos priemones pajus Jakutiškių ugniagesiai – ši komanda bus panaikinta.
Anot viršininko, Jakutiškiai pasirinkti, nes jie labiausiai supami aplinkinių komandų – Siesikų, Taujėnų, Veprių, Senamiesčio.
Pasidomėjus, ar jos tikrai ne per toli viena nuo kitos, R. Račkauskas paaiškino, kad dislokacijos vietos nustatomos vadovaujantis departamento sudarytu vadinamuoju „dengimo planu“.
Pagal jį viena nuo kitos gaisrininkų komandos rajone turi būti nutolusios taip, kad į bet kurią įvykio vietą mažiausiai 4 ugniagesiai galėtų atvykti per 18 minučių. Per tiek laiko gali būti įveikiamas apie 10–15 kilometrų atstumas priklausomai nuo vietovės, oro sąlygų, technikos galimybių.
Tikisi „natūralios atrankos“
R. Račkauskas tikina, kad atleisti žmonių neketina. Penkis šiuo metu Jakutiškiuose dirbančius gaisrininkus perkels kitur.
Vis dėlto pagal parengtą planą tarnyboje darbuotojų ateityje turėtų mažėti. Anot viršininko, nustatytas „popierinis“ pareigybių skaičius mažinamas be drastiškų priemonių – jau kurį laiką nebepriimama naujų darbuotojų seniesiems išėjus savo noru ar į pensiją.
Ateityje planuojama įsteigti ugniagesių komandą Pabaiske. Mat įvykus nelaimei artimiausios gaisrinės – tik Vepriuose bei Ukmergėje. Į Pabaiską ketinama perkelti mieste įsikūrusią Senamiesčio ugniagesių komandą.
Tačiau į standartus vis tiek netelpa dar viena kaimo gaisrinė. Kurios bus atsisakyta, iki galo nenuspręsta.
Numatytam planui jau pritarė Ukmergės rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos materialinę būklę vertinusi darbo grupė. Tikimasi, kad panaikinus kelias ugniagesių komandas sutapytas lėšas bus galima skirti likusiųjų rekonstrukcijoms.
Perspektyviniame plane numatyta, kad kitais metais bus atlikta Želvos ugniagesių komandos pastato renovacija. Per penkerius metus turėtų būti suremontuotos visų kitų komandų patalpos.
Kitą savaitę planą dar turi svarstyti rajono taryba.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ