Seimo nariui socialdemokratui Arūnui Dudėnui pastarieji metai ypač dosnūs. Praėjusį rudenį lydėjo sėkmė rinkimuose. Tačiau didžiausio derliaus su žmona Aira laukia vasarą, kuomet pasaulį išvys jų pirmagimis.Būsimasis tėvelis sako, jog jau išsiklausinėjo daktarų, ką atneš gandras – žmona laukiasi sūnelio.
Jaunės Dalinkevičiūtės nuotr. Seimo narys Arūnas Dudėnas su žmona Aira vasarą susilauks sūnelio.
Šeimą Aira su Arūnu sukūrė prieš šešerius metus. Sutuoktiniai vienmečiai – abiems dabar 29 metai.
Tai jiems labai laukiami, pirmieji gandrai. Todėl mano, kad dar nėra gerai pasiruošę tėvystei, auginant mažylį tikrai kils daugybė neaiškumų.
„Abu lankome specialias būsimiems tėveliams rengiamas pamokėles Vilniuje ir Ukmergėje. Nemažai apie kūdikio priežiūrą sužinome iš mano brolio Sauliaus. Jo šeimoje dukrelė gimė gruodį“, – pasakoja A. Dudėnas.
Darželio nesikrato
A. Dudėnas neslepia, kad jau teko išgirsti nepasitenkinimo gaidelę žmonos balse. „Pažadėjau, kad per pertraukas tarp Seime vykstančių sesijų prižiūrėti vaikelį bus mano pareiga. Kaip tik tokia pertrauka bus vasarą“, – apie savo pažadus antrajai pusei atvirauja politikas.
Pastaruoju metu jau kaip Seimo narys besilankydamas rajono vaikų lopšeliuose-darželiuose, jis atkreipia dėmesį į juose esančias sąlygas ne tik kaip valdžios atstovas, bet ir kaip būsimas tėvelis.
„Puikūs tie mūsų darželiai. Visai nebūtina tėvams su vaiku ilgai namie atostogauti. Dvejų metų vaiką drąsiai galima leisti į darželį“, – svarsto jis.
Iki šiol jiedviem su žmona pavyksta išsiaiškinti, jog Seimas šeimos gyvenimo neapvertė aukštyn kojom – politika juk buvo ir anksčiau. Tai – darbas Socialdemokratų partijos Ukmergės skyriuje, rajono taryboje ir keleto parlamentarų padėjėju.
Kaimas nurungė sostinę
Be politikos A. Dudėnas turi ir dar vieną darbo sritį – Želvos seniūnijoje, Laumėnų kaime, šeima jau keletą metų ūkininkauja – dirba 80 hektarų žemės. Visą ją kasmet apsėja javais, kmynais.
Tačiau šis pavasaris ūkininkui kitoks – jo gyvenimą pakoregavo parlamentaro pareigos.
„Visa laimė, kad augalininkystės ūkis. Nuo gyvulių neatsitrauktum nė dienai. Daugiausia įtampos pavasarį, kuomet turi suspėti sėklą pasėti. Kažkaip spėjame ir šiemet – dirbu ūkyje savaitgaliais, žmonos Airos giminės labai padeda“, – buities detalėmis dalinasi pašnekovas.
Dudėnų šeima turi butą Vilniuje, Fabijoniškėse. Anksčiau pora ten gyveno, o savaitgaliais grįždavo į žmonos tėviškę – Laumėnus. Tačiau šiemet nutarė palikti sostinę.
Aira Dudėnienė – teisininkė. Dekretinių atostogų moteris išėjo iš Vilniaus miesto apylinkės teismo, kuriame dirba teisėjo padėjėja.
Pasaulį dar tik besiruošiantis išvysti sūnelis jau diktuoja savo sąlygas tėveliams. Dėl jo šeima apsisprendė gyventi ir vaiką auginti kaime. Šiuo metu kaip tik ir vyksta didieji kraustymosi darbai – iš Vilniaus į Laumėnus pamažu keliauja visa manta. Ištuštinę butą jį greičiausiai išnuomos.
„Kaime ir vaikui, ir mums bus geriau – daug erdvės, oras grynas. O buto tuščio laikyti nesinori, matyt, teks išnuomoti“, – sprendimo teisingumu neabejoja pašnekovas.
Pomėgius pritaikė prie aplinkybių
Jau keletą metų apie savo didžiausią laisvalaikio pomėgį – žvejybą – vyras sako tik pasvajojąs. „Nors meškerės į rankas porą metų paėmęs nebuvau, širdyje vis dar laikau save žveju. Praeidamas pro žvejybos reikmenų parduotuvę žvilgčioju į meškeres“, – juokauja politikas.
Ką daryti, kai laisvalaikio pomėgių norisi, o laiko jiems nėra? Anot A. Dudėno, išeitį visuomet galima rasti. Kad ir dirbant būtinus buitiškus darbus, kurie labiausiai patinka, įsivaizduoti, kad tai – tavo laisvalaikis. Jam pačiam labiausiai patinka su metalu, technika susiję darbai.
Laisvė – apgaulinga
Trečiadieniais Seime – komitetų posėdžiai, ketvirtadieniais ir penktadieniais – plenariniai posėdžiai. Tas dienas po rūmų stogu privalu praleisti.
Tačiau likusias dvi darbo dienas nuo Seimo lyg ir esi laisvas. Mat pirmadienis grafike skirtas darbui su rinkėjais, o penktadienis – susitikimams kituose rajonuose, išvykoms į renginius. Kas ten labai besugaudys, kur tu, kaip, su kuo…
Tačiau įtarimus, kad ir jis pats naudojasi tokia „laisve“, pašnekovas išsklaido: „Tai tokia galimybė tiems, kurie nesupranta, kad dirbdamas Seime, tu kartu ir rinkėjams, ir sau dirbi. Jei esi politikas, jei Seime atsiradai ne atsitiktinai, ne tik apie šią dieną galvoji, bet ir politinį bagažą krauni. O jis taip lengvai nesukraunamas, kad pasėdėtum posėdžiuose ir to užtektų.“
Atnaujino drabužinę
Į Seimą atėjusį naujoką senbuviai visuomet smalsiau apžiūri, įvertina. Ne veltui sakoma: sutinka pagal drabužį, palydi pagal protą…
A. Dudėnas sako, kad teko ir jam apie tai pagalvoti. Be to, kostiumas tapo pagrindiniu drabužiu. Tapęs Seimo nariu, savo garderobą ukmergiškis papildė dviem naujais kostiumais.
Kiek jie kainavo? „Tikrai nebrangiai. Nesivaikau etikečių, žiūriu, kad drabužis patiktų, patogus būtų“, – tikina parlamentaras. Sako, kad šiuo metu jo spintoje kabo septyni kostiumai.
Numesti kilogramai
Daugelis mano, kad ypatingos privilegijos parlamentarams suteikiamos Seimo restoranuose. Juose neva ir skaniau, ir pigiau nei kitur.
Šį mitą ukmergiškis sugriauna: „Seimo restoranai – ne pati pigiausia vieta. Miesto kavinėse galima pigiau pavalgyti. O dėl skanumo? Maistas skanus, bet kad kažkoks išskirtinis, tai tikrai ne – ir kotletų, ir cepelinų būna.“
A. Dudėnas tvirtina nesantis dažnas Seimo restoranų lankytojas. Pietums skirtą pertrauką paprastai skiria pokalbiams su kolegomis ar interesantais. Dažnai taip ir prabūna alkanas iki vakaro…
Laumėnuose vakare laukia motinystės atostogų išėjusios žmonos paruošta vakarienė.
Tačiau pietų praleidinėjimas jau „suvalgė“ aštuonis Seimo nario kilogramus. Tiek svorio numetė nuo rudens – kai atsisėdo į parlamentaro kėdę.
Padiktuos žiema
Ryte – vėl kelionė į Vilnių. Iki šiol važinėja tuo pačiu prieš šešerius metus pirktu 2004 metų gamybos automobiliu „Peugeot 607“.
Kol kas jo atsisakyti neketina. Tačiau abejoja, ar įveiks šis automobilis žiemą užpustytus kaimo kelius. Jei kurį rytą įklius į sniego spąstus, teks pagalvoti apie galingesnį, labiau kaimo keliams tinkantį.
Ar nebūtų pigiau keliauti į sostinę susikooperavus? Kad ir su kitu ukmergiškiu Seimo nariu bendrapartiečiu Kaziu Grybausku.
„Kad man per Ukmergę važiuoti nereikia. Taip didesnis lankstas susidarytų. Iš Laumėnų iki Vilniaus arčiau nei nuo miesto – 65 kilometrai“, – paaiškino pašnekovas.
Nustebino… sutarimas
A. Dudėnas anksčiau yra dirbęs kelių Seimo narių ir europarlamentaro Zigmanto Balčyčio padėjėju.
Taigi po Seimo rūmus blaškytis ar išėjimo po koridorių labirintus ieškoti jam neteko. Visgi detalių, kurios nustebino tapus parlamentaru, būta.
Kad ir darbo Aplinkos apsaugos komitete, kuriam priklauso. Komiteto sudėtis labai „spalvinga“ narių priklausymo partijoms, politinių pažiūrų atžvilgiu.
Nepaisant to, svarstant klausimus į akis krenta ne tik konstruktyvus darbas, ramios diskusijos, bet ir draugiška ir pagarbi atmosfera. Tačiau vaizdelis pasikeičia tiems patiems komiteto nariams persikrausčius į bendrą plenarinių posėdžių salę.
„Gal veikia tai, kad esame prieš filmavimo kameras, tačiau dažnai pasisakymai čia tampa garsesni, aštresni. Replikos – kandžios ar net įžeidžiančios“, – svarsto pašnekovas.
Santykiai – dalykiški
Ukmergiškis sako, kad ne vieną kadenciją Seime praleidę kolegos į naujokus iš aukšto nesižvalgė, nebandė savo „išprusimo“ demonstruoti. Atvirkščiai – patarimų ir paaiškinimų negailėjo, kuo galėdami padėjo.
Seime A. Dudėnui dažniausiai tenka bendrauti su Socialdemokratų partijos frakcijos nariais. Tačiau į artimesnes draugystes, išeinančias už rūmų sienų, nė su vienu seimūnu šis bendravimas neišsirutuliojo – tarp darbo ir artimesnių asmeninių santykių su kolegomis nubrėžta riba.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ