Dėl rajone vykdomos švietimo sistemos reorganizacijos uždarant mokyklas iškyla galvosūkis – kaip panaudoti jų pastatus. Šį klausimą bando spręsti rajono vadovai ir politikai.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Jaunimo mokyklos pastatui savivaldybė surado šeimininką.
Rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Ingrida Krikštaponienė sako, kad uždarius ar sujungus mokyklas kaskart iškyla ir problema – ką daryti su ištuštėjusiomis patalpomis.
Taip ištuštėjus mokyklų pastatams Baleliuose bei Rečionyse, švietimo įstaigų vietoje įkurti universalūs daugiafunkciai centrai.
Tačiau tokius sprendimus pavyksta rasti toli gražu ne visada. Nedžiugina nenaudojamos buvusios mokyklos Lyduokiuose ir Krikštėnuose.
I. Krikštaponienė sako, kad jie atiduoti seniūnijoms, tačiau ir šios nesugalvoja, kaip naudingai išnaudoti juos.
Mat be bendruomenių pagalbos seniūnijoms pastatus išlaikyti sunku. Dažnai bendruomenės jau yra įsikūrusios kitose patalpose ir gelbėti mokyklų neapsiima.
Jau ne pirmus metus rajono vadovai, savivaldybės administracija suka galvas, ką daryti su buvusiu „Šilo“ pagrindinės mokyklos pradinių klasių bei Užupio pagrindinės mokyklos bendrabučio korpusais. Tačiau sprendimo vis nerandama.
Trūksta ne idėjų – lėšų
Anot I. Krikštaponienės, pagrindinė priežastis, kodėl patalpos iki šiol dar nenaudojamos, ne idėjų ir galimų sprendimų stoka, bet lėšų trūkumas.
Pavaduotoja sako, kad buvo svarstoma į šias patalpas perkelti Ukmergės „Ryto“ specialiąją mokyklą, kuri dabar yra įsikūrusi per du korpusus. Viename pastate būtų patogiau tiek darbuotojams, tiek vaikams. Patalpos erdvios, be to, šalia buvusios mokyklos yra ir tokiai įstaigai labai reikalingas kiemelis.
Šio sprendimo įgyvendinimui koją kiša lėšų stygius. Esamas patalpas pritaikyti specialius poreikius turintiems vaikams, pasak pašnekovės, „investicijų reikia labai daug“.
Biudžetui tampa našta
Šiemet mieste liko tuščias dar vienas švietimo įstaigai priklausęs pastatas. Šį pavasarį rajono taryba nutarė reorganizuoti Ukmergės jaunimo mokyklą ją prijungiant prie Užupio pagrindinės mokyklos. Taip didžioji dalis pastato liko tuščia – ugdymo proceso organizavimui Jaunimo mokyklos pastatas tapo nereikalingas.
Ukmergės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Rolandas Janickas sako, kad išlaikyti nenaudojamus pastatus ar patalpas – nemenka našta savivaldybės biudžetui.
„Užtat vis grįžtama prie šių problemų ir ieškoma jų sprendimo būdų. Idealiausias variantas, kai pastatas maksimaliai išnaudojamas – tuomet jo išlaikymo kaštai savivaldybei sumažėja“, – teigia vicemeras.
Anot jo, kitu atveju savivaldybei ištuštėjusiais pastatais naudingiausia atsikratyti – įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašus ir parduoti.
Specialiai sudaryta komisija neseniai sprendė ir Jaunimo mokyklos patalpų panaudojimo galimybių klausimą.
Svarstyta keletas variantų, kaip kuo tikslingiau eksploatuoti kadaise buvusio vaikų darželio, vėliau – mokyklos ištuštėjusį statinį. Įrengti Ukmergės vaikų globos namų atskirą korpusą, Jaunimo nakvynės namus – tokie buvo komisijos narių pasiūlymai. Jie pasirodė per brangūs.
Ant kitų pečių
Priimtas sprendimas nekilnojamąjį turtą perduoti VšĮ Jaunimo laisvalaikio centrui. Toks savivaldybės administracijos sprendimas dar turės būti patvirtintas ketvirtadienį įvyksiančiame rajono tarybos posėdyje.
VšĮ Ukmergės jaunimo laisvalaikio centro direktorė Daiva Pranskevičienė sako, kad rūpesčių centrui padaugės – teks ieškoti norinčių prisiglausti po vienu stogu organizacijų, įstaigų ar klubų.
„Jei pastato administravimas bus priskirtas mums, patys ir būsime suinteresuoti susirasti jų kuo daugiau – taip nuo mūsų pečių nukristų dalis jo išlaikymo naštos“, – sako direktorė.
Su kai kuriomis įstaigomis jau susitarta – veiklą vykdys ir Ukmergės sporto klubas „Vilkas“, VšĮ „Yamaha“ muzikos mokykla, NVO „Gelbėkit vaikus“. Tikimasi, kad po šiuo stogu norės įsikurti ir daugiau organizacijų.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ