Į kovą su piktnaudžiaujančiais socialinių pašalpų gavėjais Ukmergėje pasitelkta ir nauja pasitikėjimo telefono linija. Rajono savivaldybės internetiniame tinklapyje paskelbus pasitikėjimo telefono numerį, tikimasi sulaukti daugiau gyventojų skundų.
Nuo metų pradžios įsigaliojo įstatymas, pagal kurį piniginę paramą gyventojams savivaldybės privalo skirti iš savo biudžeto. Kad socialinė pašalpa pasiektų tik tuos, kuriems jos iš tikrųjų reikia, nebūtų piktnaudžiavimų, valdininkai griežtina paramos gavimo tvarką.
Rajono taryba sausio mėnesį patvirtino tvarką, pagal kurią bus skiriama socialinė parama. Manoma, kad priemonių kompleksas, kurį ketinama pritaikyti, padės sutaupyti apie porą milijonų litų.
Vienas iš būdų, skelbiantis karą bandantiesiems pergudrauti pašalpas skiriančius specialistus, – įtartinų atvejų tikrinimas. Laukiama ir pilietiškai nusiteikusių ukmergiškių pagalbos.
Ukmergės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Valdonė Ginaitienė sako, kad gyventojų dėka išaiškintas jau ne vienas nesąžiningas pašalpos prašytojas ir gavėjas.
Dažnai naudingą informaciją žinantys žmonės mano, kad pranešti savivaldybės darbuotojams galima tik atėjus į savivaldybę arba raštu. Daugelis abejoja, kad į jų anoniminį skambutį bus sureaguota.
V. Ginaitienė sako, kad beveik kas savaitę sulaukiama gyventojų skambučių, kuriais informuojama apie piktnaudžiaujančius pašalpų gavėjus.
Savivaldybės specialistai reaguoja į visus, net ir anoniminius, pranešimus. Lankomasi pas paramos gavėjus, tikrinama, ar ji yra mokama tikslingai.
Neneigia gudravę
Šiemet remiantis akylų kaimynų pastebėjimais, išaiškinti keturi piktnaudžiavimo atvejai.
Savivaldybės darbuotojai iš praktikos žino, jog neretai pasitaiko, kai prašantieji paramos piktnaudžiauja ja, slepia savo ar kitų šeimos narių pajamas.
Neseniai gautas signalas, kad nuosavą būstą turintis ir pašalpą už šildymą gaunantis vyriškis savo bute nebegyvena. Moteris, pas kurią jis persikraustė, taip pat gauna paramą. Apsilankius tikrintojams, žmonės neneigė gudravę ir nusprendė vieno buto atsikratyti ir deklaruoti bendras pajamas.
Kita daugiabutyje gyvenanti moteris įsigudrino persikraustyti pas seserį, o butą, kurio šildymui gauna paramą, išnuomojo. Apie tai taip pat buvo pranešta telefonu.
Pasitvirtina ne visi
Tiesa, ne visi pranešimai pasitvirtina. Pašnekovė sako, kad pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet apskundžiami paramą gaunantys teisėtai arba jos nė neprašę žmonės.
Pasak V. Ginaitienės, nepaisant nepasiteisinančios informacijos, paramos gavėjai bus ir toliau tikrinami. Socialinės paramos skyriaus specialistams talkina Socialinių reikalų komisijos.
Šiemet į pagalbą ketinama pasitelkti daugiau kaimo bendruomenės narių, mokyklų, seniūnijų darbuotojų, seniūnaičių.
Atidirbti reikės kas mėnesį
Šiuo metu Ukmergės rajono savivaldybės sąrašuose yra 3175 socialinės paramos gavėjai. Ją gauna 1744 šeimos. Pernai jiems buvo išmokėta beveik 8 milijonai litų.
Nuo šių metų gaunantieji piniginę paramą bus kas mėnesį nukreipiami atlikti visuomenei naudingų darbų.
Gaunantiesiems iki 350 litų paramą reikės dirbti 24, nuo 350 iki 700 litų – 32, daugiau kaip 700 litų – 40 valandų kiekvieną mėnesį.
Kad piniginė parama būtų skiriama tik tiems žmonėms, kuriems jos tikrai reikia, savivaldybėje įdiegtas pasitikėjimo telefonas: 8 800 55551. Juo gyventojai gali skambinti nemokamai.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ