Nors miesto piliakalnio infrastruktūros gerinimo darbus buvo numatyta užbaigti gegužę, pabaigtuvės nukeliamos į vidurvasarį. Darbus atliekančios įmonės vadovai tvirtina, kad pagal planą darbuotis sutrukdė nenumatomos kliūtys.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Piliakalnio aplinka gerokai pasikeitė.
Darbai prie piliakalnio vyksta pagal projektą „Ukmergės miesto viešosios turizmo infrastruktūros vystymas“. Čia tvarkoma aplinka, rengiama viešoji turizmo infrastruktūra.
Per Ukmergėlės upelį nutiestas monolitinis gelžbetonio tiltelis. Jo viduryje bus įrengta įspūdinga dekoratyvi detalė – stiklinė naktį šviečianti prizmė.
Upelio krantai klojami lauko akmenimis, beveik baigti restauruoti prie piliakalnio esantys griuvėsiai, pastatyta estrada, įrengta laikina scena.
Dar liko nepabaigti tiesti pėsčiųjų takai. Jie dėliojami skaldytais ir lauko akmenimis, trinkelėmis.
Projekto vertė – daugiau kaip milijonas litų. Iš europinių fondų skiriama 85 procentai lėšų, 15 procentų prisidės savivaldybė.
Piliakalnio aplinką pradėta tvarkyti praeitų metų vasarą.
Darbus atlieka konkursą laimėjusi AB VITI. Šios įmonės rinkodaros direktorius Rimantas Grigaitis pasakojo, kad pradžioje užstrigta dėl archeologinių tyrimų. Mat piliakalnio papėdėje esančioje teritorijoje numačius statyti amfiteatrą, prireikė ištirti kultūrinius sluoksnius, kuriuose aptinkama žmogaus veiklos ženklų. Pernai vasarą pradėjus tirti kultūrinius sluoksnius, skverbtasi į 2 metrų žemės sluoksnį.
Aptikus senus pamatus, darbai sustabdyti, kol buvo išsiaiškinta, jog jie nėra tokie svarbūs istoriniu ir archeologiniu požiūriu, kad reikėtų atsisakyti numatytos pertvarkos prie piliakalnio.
Specialaus leidimo prireikė ir norint nugriauti prie Utenos gatvės esančią senosios pirties sieną. Ją, gerokai pasvirusią, numatyta atstatyti.
Po šių priverstinių pertraukų statybos įmonei leista darbuotis toliau, tačiau įsivažiuoti jau nebuvo kur – prasidėjo žiema.
Sutartyje, pasirašytoje su Ukmergės savivaldybe, buvo numatyta, kad šių metų gegužę objektas turi būti pabaigtas.
Tačiau terminui einant į pabaigą paaiškėjo, jog atsiliekama.
R. Grigaitis sako, kad dar kartą koją pakišo neįprastai vėlyvas pavasaris.
„Restauravimo darbai labai specifiniai – tikrai ne visus gali susidėlioti dienų ar savaičių tikslumu. Nemenki trukdžiai – ir su kultūros paveldu susijusios procedūros“, – aiškina pašnekovas.
Dėl šių priežasčių sutarties terminas buvo atidėtas iki liepos pabaigos.
Ateityje – antrojo projekto etapo metu – planuojama nutiesti takus iki Vytauto gatvės, pastatyti dar vieną tiltelį per upelį, ant piliakalnio iškirsti medžius. Keletas būsimų piliakalnio akcentų – vingiuojantys laiptai su terasomis, apšvietimas.
„Manau, kad tikrai bus graži ir patogi vieta. Ją turėtų pamėgti ir ukmergiškiai, ir iš kitų savivaldybių ar šalių atvykstantys svečiai“, – piliakalnį tapsiant traukos centru prognozuoja R. Grigaitis.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ