Tęsdami kelionių maratoną, rajono bibliotekininkai leidosi panemunės keliais – nuo Kauno pro Raudondvarį, Seredžių, Veliuoną, Raudonę link Panemunės, aplankydami pilis ir piliakalnius, grožėdamiesi smaragdine Nemuno šlaitų žaluma.
Augalų karalijoje – ir tokie „gyventojai“.
Pasiekę Kauną, sukame į Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodą, šiemet švenčiantį 90 metų jubiliejų. Įsteigtas 1923 m. Fredos dvaro parke, užimantis 62,5 ha ploto, sodas kasmet sulaukia per 50 tūkst. lankytojų. Už tai reikia dėkoti iš Tartu kilusiam botanikos profesoriui Konstantinui Regeliui, sukūrusiam šią unikalią žaliąją salą.
Šiandieną čia auginama 7300 pavadinimų augalų. Buvusio dvaro savininko Juozo Godlevskio garbei jo inicialų J ir G formos įrengtus parko tvenkinius juosia tilteliai, seni autentiški takai. Mus lydinti sodo vadovė pataria čia pat pasiskinti šilkmedžio lapų ir uogų – tai esą padeda gražinti kūno formas, o ir odai labai sveika – bus švelni, kaip šilkas…
Ne mažiau įdomi ir šalia žaliuojanti žemuoginiu medžiu vadinama amerikinė aka, kelis kartus per metus pražystanti žemuogių aromato žiedais. 100 metrų užaugantis eukaliptas nepūva vandenyje, todėl naudojamas tiltų pastoliams statyti. O štai bambuko šaknys labai aštrios, todėl senovėje būdavo skirtos bausti nusikaltėlius, išdavikus ir… neištikimas žmonas. Tokius nelaimėlius tiesiog pasodindavo ant išsiraizgiusių bambuko šaknų.
Tačiau sodo karaliją lydi ne tik šiurpios istorijos. Antai pagal bendrą su prancūzais projektą atnaujintas parko rožynas, kuriame švyti 350 veislių rožių žiedų. Alpinariume eksponuojama apie 140 rūšių sumedėjusių, žolinių bei svogūninių augalų, atnaujinta tulpių ir žydinčių tik vieną dieną lelijų kolekcija. Dar viena parko puošmena ir mažųjų lankytojų džiaugsmas – didžiausias Lietuvoje Šimtakojis – vikšro formos dekoratyvinė skroblų gyvatvorė. Rekordinį – 8 m aukščio ir 76 m ilgio žaliojo milžino dydį užfiksavo agentūra „Faktum“.
Spalvotoje jurginų, atkeliavusių ne tik iš Madrido botanikos sodo ar Pietų Amerikos aukštikalnių, jūroje – daugiau kaip 320 veislių ir hibridų…
***
Nemuno ir Nevėžio upių santakoje įsikūręs Raudondvario dvaras pasitinka Mendelsono maršu. Šeštadienis – vestuvių diena. Tuoktis grafo Tiškevičiaus rūmuose, garsėjusiuose kaip kultūros ir meno centras, įspūdinga. Kaip ir pats grafo, turėjusio 99 dvarus, gyvenimas. Galėjo turėti jų ir visą šimtą, tačiau nuo šimtojo dvaro būdavo skaičiuojami didesni mokesčiai. Užtat jo arklidžių grindys buvo išklotos parketu, o sugrįžusiems iš laukų ristūnams būdavo nuplaunamos kanopos.
Raudondvaris – kompozitoriaus, vargonininko, pedagogo, pirmosios Lietuvoje dainų šventės 1924 m. vyriausiojo dirigento ir rengėjo, Kauno dvasinės seminarijos profesoriaus Juozo Naujalio gimtinė. Jo veiklą vertino Lietuvos prezidentas Antanas Smetona, apdovanojęs kompozitorių Lietuvos Didžiojo kunigaikščio ordinu. Italijos karalius Viktoras Emanuelis III skyrė J. Naujaliui Italijos karūnos ordino Komandoro laipsnio diplomą. Kitąmet minėsime 145-ąsias kompozitoriaus gimimo metines.
***
Stabtelėję Seredžiuje, kopiam į Palemono kalnu vadinamą piliakalnį, dairydamiesi į stulbinančio grožio Nemuno slėnius. Kopėm ir į 33,5 m Raudonės pilies bokštą, pasiekėm ir Vytėnų pilies bokšto stogelį.
Veliuona – viena seniausių Lietuvos gyvenviečių. Archeologų teigimu, čia žmonės gyveno jau prieš 10 tūkst. metų. Kadaise čia stovėjusi Junigedos pilis, vėliau pavadinta Veliuonos vardu, buvo svarbiausias lietuvių kovų su kryžiuočiais gynybinis įtvirtinimas. Pasak istorikų, gindamas Veliuonos pilį, žuvo ir čia buvo palaidotas Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas.
Panemunės, Gelgaudų, Vytėnų pilis – tai dar ne visi vardai, kuriais ji buvo vadinama per 400 savo gyvavimo metų. Stūksanti ant kalvos, apsupta penkių tvenkinių, turėjusi keturis malūnus, šiandien ji – autentiškiausia iš XVII–VIII a. rezidentinių Lietuvos pilių. Dabar priklauso Vilniaus dailės akademijai. Viešnagės pilyje metu grožėjomės originaliomis akademijos studentų kūrybos darbų parodomis, instaliacijomis. Jų kūrybos parodą ketinama surengti ir Ukmergės bibliotekoje.
Autorė: Rasa GRIŠKEVIČIENĖ
Turistus traukia Raudonės pilis.