Iš buvusio Koklių cecho Vilniaus gatvėje beliko milžiniška statybinio laužo krūva. Gamyklos pastatai nugriauti – belikęs tik kaminas ir styrančios gelžbetoninės konstrukcijos. Ateityje šioje vietoje gal būt atsiras privačių namų kvartalas.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Buvusio fabriko vietoje – griuvėsiai.
Metų metus buvusi gamykla ne tik darkė Ukmergės vaizdą. Apleisti griuvėsiai prieš metus pareikalavo moksleivio gyvybės. Žuvo apleistoje teritorijoje metalą rinkęs vaikinas.
Dar anksčiau apleistoje aukštos įtampos elektros pastotėje žaidžiant slėpynių elektra nutrenkė vaiką.
Net ir po skaudžių nelaimių buvę pastatų savininkai jokių veiksmų nesiėmė – po nesaugius statinius šmirinėjo kas norėjo.
Vis dėlto tikėtina, kad būtent pernykštė tragedija ir įmonei paskirta bauda paskatino verslininkus nereikalingam turtui ieškoti pirkėjo.
Šių metų pradžioje 2,5 hektaro teritoriją su visais statiniais įsigijo Širvintų verslininkai – transporto paslaugas teikianti UAB „Alnitransa“.
Nusipirkusi turtą Ukmergės rajono savivaldybėje įmonė įsigijo pastatų griovimo darbams reikiamus dokumentus ir vos per kelis mėnesius sugebėjo griuvėsiais paversti sovietmetį menančią gamyklą.
Tiesa, kada išveš gruntą ir visiškai sutvarkys teritoriją, UAB „Alnitransa“ direktorius Algirdas Didžiokas pasakyti nedrįso. Sakė, kad greičiausiai šių darbų imsis žiemą, o statybinį laužą panaudos racionaliai – kelių tiesimo darbams.
Direktorius tiksliai neskaičiavo, bet spėja, kad gamyklos nugriovimas ir laužo išvežimas atsieis kelis šimtus tūkstančių litų.
Pasak jo, griovimo darbai atlikti pasitelkus ekskavatorių. Dabar likęs stovėti kaminas ir gelžbetoniniai „griaučiai“. Juos nugriauti bus naudojamos kiek kitokios technologijos.
Didžiokas minėjo, kad sklypą planuoja visiškai išvalyti ir, jei viskas seksis sklandžiai, atlikti gyvenamojo kvartalo projektavimo darbus.
* Plytų gamykla dabar jau nugriautos gamyklos teritorijoje veikė dar prieškariu.
* Tarybiniais metais didžiausias gamyklos pakilimas įvyko po 1967-ųjų, kuomet ji buvo prijungta prie Dvarčionių plytų gamyklos ir tapo šios gamyklos koklių cechu. Šimtai darbininkų čia gamino glazūruotus ir neglazūruotus koklius.
* Pati Dvarčionių gamykla tuomet gamino plytas, o jos cechai keliuose rajonuose – drenažo vamzdžius, koklius, kitus molio gaminius.
* Koklių cechas Ukmergėje plėtėsi – 1986 metais jame sumontuota itin pajėgi keraminių interjerinių plytelių linija.
* Atkūrus nepriklausomybę, cechas buvo apleistas. Gamyba jame sustabdyta.
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ