Jakutiškių gyventojai sunerimę – esą jų kaimą užsimota paversti… mėšlide. Mat čia „pastogę“ rado vištų srutos, kurios vežamos iš Trakų rajono. Žmones bandoma raminti, kad nepakeliami kvapai jų nealins.
Tonos neįprasto krovinio sandėliuojamos dabar griuvėsiais paverstose čia buvusio kolūkio karvidėse. Pasak gyventojų, tai tęsiasi jau antras mėnuo.
„Kasdien veža vištų mėšlą – kartais ir naktį šviesos švyturiuoja. Jau gal šimtas tonų suvežta. Baisu net pagalvoti apie kvapus, kai sušils. Kas bus vasarą? Kažkokia katastrofa – išnuodys visą kaimą…“ – bėdojo į redakciją paskambinusi skaitytoja.
Spėliojama, kuriam paukštynui prisireikę žemės Jakutiškiuose. Vietinius taip pat domina, kam ta teritorija priklausanti. Maža to, pasak moters, abejojama, ar vykdoma veikla nėra savavališka.
Konfliktuoja su gyventojais
Mėšlą į Jakutiškius gabenanti įmonė – ŽŪB „VG Ausieniškės“, registruota Elektrėnų savivaldybėje, Ausieniškių kaime. Tai – viena iš „Vičiūnų“ grupės įmonių, veiklą vykdanti Jonavos, Prienų, kitose savivaldybėse.
Mėšlo sandėliavimo teritoriją prižiūrintis agronomas Juozas Buteikis skuba paneigti aplinkinių abejones. „Mūsų ūkinė veikla reglamentuota įstatymais, mėšlą laikom ir sandėliuojam pagal visus normatyvus. Tinkamai tvarkant, kvapo neskleidžia. Juk pačioj Deltuvoj – kiaulidės, veršidės šalia namų, ir visiems – nieko…“ – lygina pašnekovas.
Atskleidžia, jog mėšlas bus naudojamas ūkiuose, o piktumų, jo įsitikinimu, kyla dėl tautiečių „neobjektyvios mąstysenos“: „Geriau trąšom teršti gamtą, nuodyti upelius ar tręšti natūraliu mėšlu? Kaip kaime seniau veždavo? Lietuviai visada nepatenkinti, kai kažką daryti stengies.“
Jam keistas ir gyventojų elgesys – esą dirbti įmonei kliudoma. „Barasi, vežti trukdo, užtvėrė kelią… Ar bent įsivaizduoja, kiek už valandą samdomos savivartės? Kitą sykį nuimsim laiką ir tam piliečiui pateiksim sąskaitą“, – piktinasi J. Buteikis. Stebisi – neva šitaip priešinamasi ir galimybei užsidirbti, mat, anot jo, „bus įmonė – bus ir darbo kaimo gyventojams“.
Dėl kvapų ramina
Skundai dėl šios veiklos pasiekė aplinkosaugininkus. Pasak Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūros vedėjo Jono Čivo, teritorija apžiūrėta, situacija stebima. „Jie vykdo ūkinę veiklą, mėšlas iš Trakų rajono vežamas kasdien, jo kiekis kintantis. Veža tvarkingai, ruošiasi vasaros žemdirbystei“, – sakė jis.
Ramina, esą grėsmės dėl kvapų neįžvelgiama: „Reikalavimus dėl atstumų atitinka. Arčiausiai tos vietos esantis gyvenvietės namas – už 950 metrų, iki gamybos centro – apie 350 metrų. Pravažiuojant jaučiasi kvapas, bet prie žmonių namų – gal ne…“ Tačiau neslepia, jog „pavasarį gali būti visko“. Anot J. Čivo, tokios veiklos vykdytojai privalo vadovautis Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašu.
Vadavo nuo šiukšlių
„Dar pradėdami veiklą jie domėjosi, ar nebus skundų. Taip ir yra, bet čia daugiau – emocijos. Į tuos griuvėsius seniau vietiniai gyventojai veždavo šiukšles. Kiek lėšų reikėjo viską sutvarkyti… Buvo apribotas įvažiavimas, kol pavyko pasiekti, kad šiukšles išgabentų. Gal todėl dabar nepatenkinti?“ – svarsto J. Čivas.
Aiškintasi, kam dabar priklauso šios valdos. „Jie teigia, kad išsinuomojo. Pagal žemėlapį tai – privačios teritorijos. Žemės, į kurią veža mėšlą, – apie pushektarį“, – pasakojo vedėjas.
Į pažeidimus reaguos
Situacija domėjosi ir Deltuvos seniūnas Salvijus Stimburys, kuris taip pat čia apsilankė su aplinkosaugininkais. „Mėšlas, kuris vežamas iš kelių paukštynų, kaupiamas gerokai atokiau nuo gyvenvietės, didelių kvapų kol kas nėra. Jei būtų kokių nors mėšlo tvarkymo pažeidimų, veiksmų imtųsi atitinkamos tarnybos“, – sako seniūnas.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ