Vasara – puikus metas užsidirbti papildomą litą. Šią galimybę išnaudoja turgaus prekeiviai, siūlantys ukmergiškiams miško, sodo ir daržo gėrybių.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Turguje šiuo metu „karaliauja“ daržovės, vaisiai ir uogos.
Ant prekystalių – ne tik daržovės bei uogos, bet ir vaistažolių ryšulėliai, agurkų rauginimui skirtos žalumynų „puokštės“, grybai.
Mėlynių litras Ukmergės turgavietėje kainuoja 10 litų. Už tokį patį kiekį aviečių prašo 10–12 litų. Prekeiviai tikina, kad tai ne sodo, o labiau vertinamos miško avietės. O šias ne tik pririnkti sunkiau – jose ir naudingų medžiagų, vitaminų gausiau.
Uogų kainų rekordininkės – žemuogės. Nedidelė stiklinaitė kainuoja 6 litus.
Mėlynėmis ir miško avietėmis prekiaujanti Alvida pasakojo neturinti nuolatinio darbo. Kiekvieną vasarą ji nepraleidžia progos užsidirbti uogaudama ir parduodama pririnktas gėrybes.
Moteris džiaugiasi, kad uogų sezonas tęsiasi visą vasarą – besibaigiančias žemuoges ir mėlynes keičia avietės. Kiek vėliau sunoksta bruknės, joms įkandin – spanguolės.
Prekeiviai tikina, kad mėlynių, aviečių derlius šiemet menkas, ir kaltina dėl to sausrą. Uogautojai sako, kad derliaus nebeišgelbėtų nė lietus. Tačiau miške apsižiūrėję jau nusprendė, kad galės „atsigriebti“ rinkdami bruknes – jų kekės nors dar žalios, bet svyra nuo uogų.
Sodo uogos – pigesnės. Kilogramas juodųjų serbentų kainuoja 5–6, agrastų – 3 litus.
Prapliumpant lietučio labai laukia ir grybautojai. Nes tokioje šilumoje tik jo betrūksta, kad miškuose pasipiltų grybai.
Grybų trečiadienį parduoti turėjo tik Natalija. Už litrą voveraičių prašė 12 litų. Moteris pasakojo jų prisigrybavusi Labanoro girioje, viešėdama pas ten gyvenančią mamą.
Ji patarė – krepšiais ir peiliais „apsiginklavus“ į mišką traukti dar ne laikas. Net vietas žinant per dvi dienas pavyko pririnkti nedidelį kibirėlį. Tai, anot jos, labai menkas voveraičių laimikis. Rado ir keletą nuo sausros apdžiūvusių kazlėkų. Kitokių grybų dar nematyti.
Pernai nemažai grybų moteris pridavė į Molėtų rajone esančius supirkimo punktus, tačiau šiemet supirkėjai gerokai „numušė“ kainas. Jei pernai už pirmųjų voveraičių kilogramą mokėjo po 17 litų, šiemet tesiūlo tik 12.
Nors pats vasaros vidurys, pomidorai nepinga. Kilogramo kaina svyruoja nuo 6 iki 3 litų. Pigesni – atvežtiniai ir gerokai kiužtelėję.
Išrūšiuotų pagal dydį šviežių bulvių kainos – taip pat įvairaus storio kišenėms. Putpelės kiaušinio dydžio nė lito nekainuoja, didžiausios – iki 3 litų už kilogramą.
Bulves auginanti ir turguje parduodanti Regina įsitikinusi, kad joms lietaus reikia ne ką mažiau nei grybams. Sausoje dirvoje jos neauga, vysta, raukšlėjasi.
Agurkų augintojams tenka prisitaikyti prie rinkos kainų ir jas mažinti. Kilogramas šių daržovių kainuoja nuo 1 iki 2 litų. Neretai šalia agurkų galima aptikti ir priedų, skirtų jų rauginimui. Iš krapų, krienų lapų bei vyšnios ir serbento šakelių sukomponuotos „puokštės“ kaina – 1 litas.
Už 1 litą galima nusipirkti 4–5 morkų arba tiek pat nedidelių svogūnų galvučių ryšelį. Svogūnų laiškų ryšulėlis – 2 litai. Šparaginės pupelės – bene brangiausios daržovės. Jų kilogramas kainuoja 10 litų.
Nors pats vidurvasaris, vaistažolėmis prekiavo vienintelė pardavėja. Šluotelėmis surišti džiovinti asiūkliai, raudonieji dobilai, melisos, mėtos, raudonėliai, jonažolės, šeivamedžio žiedynai. Kiekvienam besidominčiajam pardavėja patarinėjo, nuo kokių ligų vienu ar kitu žolynu gintis derėtų.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ