Policijos pareigūnai neretai organizuoja specialias priemones, kurių metu aiškinamasi, ar automobilius valdo blaivūs vairuotojai. Kaskart per patikrinimus pareigūnams įkliūva prie vairo sėdusių apsvaigusių asmenų. Praėjusį savaitgalį dėl to nubaustas ir autobuso vairuotojas.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Anot Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Viešosios tvarkos ir kelių policijos poskyrio viršininko Nerijaus Butėno, kalbėti apie vairavimo išgėrus atvejų mūsų rajone mažėjimą kol kas neišeina. Tai parodė ir praėjusį savaitgalį Ukmergėje vykdytos priemonės, siekiant nustatyti neblaivius vairuotojus, rezultatai.
Policijos pareigūnai neretai organizuoja specialias priemones, kurių metu aiškinamasi, ar automobilius valdo blaivūs vairuotojai. Kaskart per patikrinimus pareigūnams įkliūva prie vairo sėdusių apsvaigusių asmenų. Praėjusį savaitgalį dėl to nubaustas ir autobuso vairuotojas.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Į saugojimo aikštelę ant tralo iškeliauja ne tik apgadintos mašinos, bet ir sveiki automobiliai, kurių gali netekti pažeidėjai.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Dvi dienas – penktadienį ir šeštadienį – rajone patruliavo keturi policijos komisariato darbuotojų ekipažai. Šeštadienį pareigūnai keliuose dirbo nuo aštuntos valandos ryto ligi pat vidurnakčio. Tarp pirmąją policinės priemonės dieną sustabdytųjų buvo trys Kelių eismo taisyklių pažeidėjai, iš kurių vienas – neblaivus. Šeštadienį, pasak N. Butėno, nustatyti 29 pažeidėjai, tarp kurių septyni nubausti už vairavimą išgėrus, vienas iš jų – dviratininkas. Kitiems teks atsakyti už saugos diržų nenaudojimą, vairavimą neturint vairuotojo pažymėjimų bei kitus prasižengimus.
Siekdamas sugriežtinti transporto priemonių vairuotojų kontrolę keliuose bei mažinti eismo įvykių skaudžius padarinius, Policijos departamentas policines prevencines priemones savaitgalį organizavo visoje šalyje. Jos buvo skirtos vairuojančių asmenų blaivumui, apsvaigimui nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų tikrinti.
Departamento tinklalapyje skelbiama, jog minėtomis dienomis pareigūnai patikrino 8 203 transporto priemonių vairuotojų blaivumą. Išaiškinti 173 neblaivūs vairuotojai: 87 iš jų nustatytas lengvas girtumo laipsnis, 55 – vidutinis ir 31 – sunkus girtumo laipsnis. Daugiausia neblaivių vairuotojų – 34 – išaiškinta Kauno apskrityje, Vilniaus – 26, Klaipėdos – 23.
Ukmergiškiai prisijungė ir prie Europos kelių policijos tinklo iniciatyva liepos 20–26 dienomis Europos šalyse vykdytos autobusų ir jų vairuotojų kontrolės akcijos, kurios metu buvo stabdomi ir tikrinami savoje šalyje ar užsienio valstybėje įregistruoti autobusai. Daugiausia dėmesio skirta autobusų vairuotojų blaivumui tikrinti, keleivių saugos diržų naudojimo, leistino važiavimo greičio kontrolei. Šias transporto priemones Ukmergės pareigūnai stabdė miesto gatvėse bei automagistralėje.
Paaiškėjo, jog vienas Ukmergės mieste kursuojančio autobuso vairuotojas dirbo būdamas neblaivus. N. Butėnas pasakojo, jog šeštadienį Vilniaus gatvėje sustabdžius 4 autobusą, jo vairuotojui buvo nustatytas lengvas – 0,43 promilės – girtumas. Tęsti keliavimo vyrui, kuriam surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas, pareigūnai nebeleido, o keleiviams teko išlipti iš autobuso ir ieškotis kitų būdų pasiekti savo kelionės tikslą.
Pašnekovas prisiminė, jog toje pat vietoje pavasarį buvo susidūręs su panašiu incidentu: tuomet sustabdė Jonavos bendrovei priklausantį autobusą, kuriuo į tinklinio varžybas Vilniuje buvo vežami vaikai. Į sostinę juos vežusiam žmogui tąsyk taip pat nustatytas lengvas girtumas.
Viešosios tvarkos ir kelių policijos poskyrio viršininkas sako, jog, kalbant apie su užklumpamų neblaivių vairuotojų skaičiumi susijusią statistiką, mūsų rajone „dar nėra visiškai palaidos balos“ – neva kai kuriuose kituose rajonuose aptiktume daug blogesnę situaciją. Tačiau pareigūnas neslepia, jog vairuoti išgėrus nepabūgusių asmenų pas mus nemažėja.
Anot jo, kiek geresnė padėtis buvusi prieš kurį laiką, kai pernai sausį įsigaliojus Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisoms, sugriežtinusioms vairuotojų atsakomybę už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, teismas leisdavo konfiskuoti nusižengėlio automobilį. Niekas nenorėjo prarasti savo turto, taigi vairuotojai tapo drausmingesni.
Tačiau Konstitucinis teismas vėliau tokią tvarką ėmė traktuoti kaip neteisingą: esą priverstinis konfiskuotos mašinos laikymas aikštelėje, kurioje ji laikinai priglaudžiama, nesusijęs su pavojumi kelyje. Buvo nutarta, kad sulaikius neblaivius vairuotojus automobiliai savininkams turi būti grąžinti šiems išsiblaivius, o ne tada, kai sumokės visą skirtą baudą ar atliks areštą. „Tada vairuotojai ir vėl „atsipalaidavo“, – pastebi N. Butėnas, kalbėdamas apie nuolat sustabdomus taisyklių nepaisančius žmones.
Pagal galiojančią tvarką sulaikyto neblaivaus pažeidėjo automobilis, jei neatsiranda asmens, gebančio jį parvairuoti, nuvežamas į saugojimo aikštelę. Jų Ukmergėje yra dvi: priklausanti įmonei „Aljuva“ bei prie „Šilo“ garažų. Išsiblaivęs šeimininkas gali susigrąžinti savo transporto priemonę, tačiau privalo sumokėti už jos „nakvojimą“ svetur.
Jei tas pats asmuo per metus neblaivus prie vairo sučiumpamas antrąkart, su savo automobiliu gali atsisveikinti visam laikui – jis teismo nutarimu konfiskuojamas, patikimas Valstybinei mokesčių inspekcijai ir parduodamas. Per pirmąjį šių metų pusmetį, anot N. Butėno, Ukmergės rajone buvo konfiskuoti trylika automobilių.