Sergamumas gripu ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis praėjusią savaitę Lietuvoje padidėjo.
Mažiausias sergamumas registruotas Tauragės regione (21,6 atv./10 000 gyv.), didžiausias – Vilniaus regione (48,4 atv./10 000 gyv.). Šiek tiek mažesnis sergamumas Panevėžio regione – 29,7 ir Alytaus – 29,9 atv./ 10 000 gyv.
Ukmergėje šis skaičius – 35,56. atv./10 000 gyv. Gripo atvejų mūsų rajone kol kas nenustatyta. Visoje Lietuvoje praėjusią savaitę nustatyta 15 gripo atvejų.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vyriausioji specialistė Vitalija Motiejūnienė pasakojo, kad nuo praėjusių metų rudens jų įstaiga duomenis apie minėtus susirgimus iš gydymų įstaigų renka ištisus metus. Anksčiau tai darydavo tik gripo sezono metu.
Iki pirmadienio pietų duomenis apie ŪVKTI ir gripą pateikia visos Ukmergės gydymo įstaigos. Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus specialistai surinktą statistiką persiunčia Užkrečiamų ligų centrui, o šis – Europoje šią statistiką renkančiai tarnybai.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, iš 25 šalių, kurios teikia informaciją apie sergamumą, net 24 šalyse registruojamas žemas sergamumas gripu ir ŪVKTI. Malta praneša apie vietinį sergamumo aktyvumą, o Bulgarija – vidutinį.
Daugelio Europos šalių patirtis rodo, kad į gripą panašias ligas ir ūmines kvėpavimo takų infekcijas šiuo metu sukelia ir kiti kvėpavimo takų patogenai, o ne tik gripo virusas. Iš gripo virusų tipų išskiriami: pandeminis A(H1), A(H3) ir B tipo.
Skiepai pripažinti efektyviausia priemone, apsaugančia nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepytis rekomenduojama kasmet prieš prasidedant epideminiam gripo laikotarpiui, lapkritis – labiausiai tinkamas mėnuo.
Kadangi kasmet keičiasi gripo virusas ir kasmet kuriama nauja vakcina nuo gripo, skiepytis turėtų ir tie žmonės, kurie skiepijosi pernai. Gripo profilaktika – kur kas pigesnė ir efektyvesnė priemonė nei susirgusiųjų gydymas.
Lietuvoje 2010–2011 metų gripo sezonui nupirkta 100 000 sezoninės gripo vakcinos dozių, kurios naudojamos rizikos grupių skiepijimui.
Nors oficialiai skelbiama, kad tik rizikos grupių asmenys skiepijami nemokamai, medikai tikina, kad nemokamai būtų paskiepyti ir į dažną gydymo įstaigą atėję rizikos grupei nepriklausantys asmenys. Vakcinos galiojimo laikas yra ribotas, tad medikai linkę geriau ją panaudoti, nei išpilti.
UŽ inf.