Šią savaitę baigėsi gyventojų surašymas. Nors buvo numatytos baudos, Ukmergėje nenubaustas nė vienas surašymo sąmoningai vengęs asmuo. Statistikos departamento darbuotojai pripažįsta su nuobaudomis neprasidėję, nes tai ilga ir paini procedūra.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Surašyme iš viso dalyvavo 37 400 mūsų rajono gyventojų. Pasak Vilniaus teritorinės statistikos valdybos Ukmergės rajono surašymo skyriaus vedėjos Mildos Žentelienės, rezultatai nėra džiuginantys. Jie neatspindi realios padėties, nes surašyme dalyvavo 84 procentai rajono gyventojų.
Šis skaičius iki mėnesio pabaigos greičiausiai dar pasikeis, nes darbuotojai surašys į statistikos skyrių atvykusius ir anketas užpildyti panorusius gyventojus.
Surašymo metu iš viso duomenis apie save pateikė 37 400 rajono gyventojų. Iš jų elektroniniu būdu – 10 240. Surašinėtojai, lankę gyventojus namuose, užpildė 27 200 anketų.
M. Žentelienė sako, kad šie duomenys gerokai skiriasi nuo metų pradžioje Registrų centro pateiktų duomenų apie rajono gyventojus. Ukmergės rajone registruota 44 700 gyventojų.
Ilgiau kaip mėnesį ukmergiškių būstų slenksčius mynė 85 žaliu ar pilku lagaminėliu nešini surašinėtojai. Kaimo vietovėse jie rado nemažai negyvenamų sodybų. Anot M. Žentelienės, gali būti ir taip, kad čia registruoti senoliai žiemą laikinai išvyksta pas artimuosius. Neretas atvejis, kai registracija yra tik „popierinė“ – būste registruotas asmuo nuolat gyvena kitur.
Vedėja tikina, kad surašinėtojai, nieko neradę namie, „nenuleisdavo ginklų“ – eidavo į tą patį būstą po keletą kartų. Statistikos skyrius informaciją apie tai, kad būsto gyventojų nepavyko rasti, pradėjo priimti tik balandžio pabaigoje.
Gyventojų surašymas parodė, kad pilietinę pareigą atlikti panoro ne visi. Anot M. Žentelienės, netrūko „pasišiaušusiųjų“ – nenorėjusiųjų surašinėtojų įsileisti net per durų slenkstį. Kai kurie jų patys nedrįsdavo praverti kiemo vartelių, pamatę už jų bėgiojančius keturkojus sargus…
Būta ir rimtų incidentų. Vieną surašinėtoją apkandžiojo prie namo laiptų „pasitikęs“ šuo. Būsto šeimininkas pats nuvežė darbuotoją į ambulatoriją. Laimė, įkandimas nebuvo labai gilus.
Nors už statistinės informacijos nepateikimą arba melagingą pateikimą numatytos piniginės baudos, jos nebuvo pritaikytos nė vienam rajono gyventojui. M. Žentelienė sako, kad tokia nuobauda – ilga ir paini procedūra, į kurią įsipainiojus yra tikimybė patekti ir į teismų maratoną. Įrodyti, kad asmuo sąmoningai vengia dalyvauti surašyme, nėra paprasta.
Vis tik galimos bausmės išgąsdino kai kuriuos ukmergiškius. Į statistikos skyrių pastarosiomis dienomis užpildyti anketų atėję žmonės prisipažįsta bijantys nemalonumų.
Lietuvos gyventojų registro duomenimis, Lietuvoje turėtų gyventi apie 3,2 milijono žmonių. Tačiau pirmadienį pasibaigusios apklausos duomenimis, susirašė tik apie 2,7 milijono. Galutiniai surašymo rezultatai paaiškės mėnesio pabaigoje.
Ankstesnis gyventojų surašymas Lietuvoje vyko prieš dešimt metų.