Šie metai Lietuvai reikšmingi: UNESCO 2011-uosius įvardijo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metais. Pažymime lietuvių kompozitoriaus ir dailininko 100-ąsias mirties metines. Ta proga Lietuvos keliautojų sąjunga surengė ekspediciją į Tadžikistano respublikoje esantį Pamyro kalnyną, kuriame stūkso M. K. Čiurlionio vardu pavadinta viršūnė.
Sigita KRIAUČIŪNIENĖ
Įveikusieji aukštį Dariaus ir Girėno viršūnėje, 6010 m.
Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė
Pietvakarių Pamyras lietuviams visada buvo tarsi savi kalnai. Šiame rajone yra daugiau nei 20 viršūnių, pavadintų lietuviškais vardais: Dariaus ir Girėno, Lietuvos, Lituanikos, Donelaičio ir kt.
Lietuvos vardas Pamyro miesteliuose skamba beveik kas ketverius metus, o šių kelionių organizatorius Keliautojų sąjungos prezidentas Algimantas Jucevičius čia sutinkamas kaip labiausiai laukiamas svečias. Net vaikai jo vardą žino. Jautiesi atvykęs pas tolimus giminaičius, niekas tavęs vardu nevadina: esi arba brolis, arba sesuo.
Virtuvė skurdoka
Kelionė iš Tadžikistano sostinės Dušanbės iki Pamyro kalnuose įsikūrusio Zongo miestelio truko beveik tris dienas. Važiavome neskubėdami, nakvodami pas vietinius gyventojus, sustodami pakelėje esančiose arbatinėse. Jose galima rasti tik kelis patiekalus: sriuba su mėsa, plovas su mėsa, kepti kiaušiniai ir dar kas nors mėsiška (šašlykas arba guliašas). Salotų – pjaustytų pomidorų ir agurkų – niekas nepasiūlys, reikia paprašyti pačiam. Jei esi vegetaras, reikia būti labai išradingu, kad gautum šilto maisto.
Poilsio akimirka ledyne.
Vienoje kavinėje paprašius ko nors užkąsti, pasiūlė keptos mėsos, nes daugiau nieko neturėjo. O paklausus, ar gali tą mėsą patiekti su bulvėmis ar su duona (lepioške), išgirdom nuoširdų atsakymą: „Juk mėsą galima valgyti ir be bulvių, ir be duonos“. Vis dėlto priprašėm keptų bulvių. Bet dingo elektra. Kol prikasė iš kažkokio žmogaus daržo, kol subėgiojo su keptuve į kitus namus, laukėme keletą valandų ir šypsojomės skaitydami ant alaus butelio užrašą „Vostok – tonkoje delo“ (rus. Rytai – subtilus dalykas).
Apskritai, tadžikų virtuvė yra gana skurdi, lyginant su kitomis Rytų šalimis.
Rytietiški policijos darbo ypatumai
Susidarė įspūdis, kad Tadžikistano kelių policininkui automobilis iš viso nereikalingas. Policininkas tiesiog sėdi ant kėdutės ir mojuoja lazdele, stabdydamas turistų mašinas.
Pirmoji bazinė stovykla 4,4 km aukštyje.
Niekaip nesupratau, kodėl tiek daug policininkų gatvėje ir kodėl taip dažnai mus stabdo, jokių dokumentų netikrina, bet tik pasisveikina su vairuotoju ir leidžia toliau važiuoti. Pasirodo, pasisveikinimo metu policininkui perduodamas „kelių mokestis“ (mūsų pinigais – 1,5-2,5 lito). Vairuotojas visada turi pasiruošęs smulkių.
Pagarbos reikėtų pavydėti
Kelionėje griuvo stereotipai apie sunkią moterų padėtį musulmoniškoje šalyje. Tokios pagarbos musulmonėms reikėtų tik pavydėti.
Moterys ten nerūko, negeria alkoholio, be šeimos narių nesilanko kavinėse ar baruose. Musulmonai į turistes trumpais šortais neretai pasižvalgo, tačiau sako, kad į žmonas tokių niekada neimtų.
Beveik visos tadžikistanietės, pradedant mergaitėmis ir baigiant vyresnėmis moterimis, dėvi įprastus, dažniausiai vieno kirpimo, musulmoniškus rūbus. Skiriasi tik medžiagos ir spalvos. Savigarba, kuklumas, atsidavimas šeimai spindi iš po skaromis apgobtų galvų.
Vienas pareigūnas oro uoste labai tiesiai paklausė, kodėl mūsų moterys keliauja be vyrų: „Su kitais norisi pabūti?“. Klausimas sutrikdė. Susimąsčiau, kad mūsų, europiečių, elgesio šeimoje standartai gerokai papuvę.
Kiekvienam – sava viršūnė
Kelionės pradžioje visi grupės nariai entuziastingai kalbėjo apie tai, kaip kops į Čiurlionio, Mindaugo, Lietuvos, Dariaus ir Girėno viršūnes. Tačiau jau pirma bazinė stovykla 4,4 km aukštyje entuziazmą šiek tiek prislopino: prasidėjo galvos skausmai, pykinimas, viduriavimas.
Nors visi žinojo apie šiuos reiškinius žmogui esant aukštyje, keliauti negaluojant nėra lengva. Beveik visą laiką tai vieną, tai kitą grupės narį kamavo aukščio sukelti nemalonumai. Kalnai leido pažinti savo ribotas galimybes.
Autobuse link Dušanbė turgaus – beveik vienos moterys.
M. K. Čiurlionio viršūnė buvo pasiekta iš antro karto. Pirmą kartą, po 7 valandų ėjimo, likus 200 metrų iki viršūnės, kurios aukštis 5794 metrų, grupei pritrūko jėgų. Buvo nuspręsta grįžti ir bandyti kitą dieną.
Posakis „kiekvienam – sava viršūnė“ čia buvo suprastas labai aiškiai. Gyvenime šį posakį galima pritaikyti dažniau. Įveiktos gyvenimiškos viršūnės, turbūt, svarbesnės nei tos, kurios stūkso kalnuose.
Ledo sienos
Stoviu virve prisikabinus ant beveik 400 metrų ledo sienos gerą valandą, valgau sniegą, stebiu virš galvos kybančius karnizus, kurie bet kurią minutę gali pradėti kristi ant galvų ir galvoju: „Jei iš čia man Dievas leis išsikapstyti, į Darių ir Girėną nelipsiu.“
Krintančios ledo atplaišos didesnio nuostolio nei suplėšyta nauja kurpinė, sulankstytas šalmas ir skaudanti koja nepadarė. Pasitraukus į saugesnę vietą po keleto minučių karnizai kartu su akmenimis visu greičiu pajudėjo žemyn.
Sunkiausias etapas man – prisitraukti 50 metrų virve per sniego ir ledo darinius, kurie kaip medžiai susiformuoja ledyne. Išsikapsčiau laimingai, tai pažadą sau tęsėjau ir į viršūnę (6010 m) nebekopiau. Grožėjausi ledynu iš tolo…
Kai po keleto dienų reikėjo leistis virve tuos 400 metrų, pirma mintis buvo: nesileisiu ir viskas. Būčiau daug ką atidavus už sraigtasparnio paslaugas.
„Žiūrėk, tarp snieginių kalnų karūnų, aukštų kalnų, bemaž siekiančių dangų, stovi žmogus. Po jo kojom debesis pridengia visą žemę; ten apačioj vyksta žemiški dalykai, sąmyšis, triukšmas, vapėjimas, bet debesis pridengė viską. Tyla. Aplink baltos nuostabios karūnos. Nuostabiai didžiulės, nuostabiai gražios, iš opalų ir perlų, iš topazo ir malachito, iš krištolo ir deimantų. Nuostabiai stebuklingos didžiulės karūnos, o tarp jų stovi žmogus ir žiūri, plačiai atvėręs akis, žiūri ir laukia. Pažadėjo jis, kad auštant, karūnų gaisro akimirką, spalvų chaoso ir spindulių šokio akimirką uždainuos himną saulei. Himną saulei! Po jo kojom debesis pridengė visą žemę. Tyla. Aplink nuostabiai baltos karūnos.“ (M. K. Čiurlionis)
Linkiu tai patirti kiekvienam.