Beveik šimtmetį miesto centre gyvuojančio Ukmergės knygyno greitai gali ir nebelikti. Knygyno patalpas, priklausančias savivaldybei, ketinama privatizuoti. Knygyno darbuotojos dėl to skaudžiai išgyvena ir tiki, kad privatizavus patalpas ši veikla greičiausiai išnyks.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Knygyną ketinama privatizuoti.
Ukmergės knygynas kaip verslo subjektas su savo veikla ir patalpomis yra labai painus ir mažai kam aiškiai suprantamas.
O taip yra todėl, kad su šiuo vardu susipynusios dvi visiškai skirtingos įmonės. Be to, dar dviem skirtingoms įmonėms vadovauja tas pats direktorius.
Pabandykime viską išsiaiškinti. UAB „Ukmergės senasis knygynas“ – tai keturių moterų kolektyvas, kurio pagrindinė veikla – prekyba knygomis. Ši įmonė įsteigta prieš 10 metų, jai vadovauja Genė Pukienė. Tačiau savo patalpų „Ukmergės senasis knygynas“ neturi. Jas nuomojasi iš rajono savivaldybei priklausančios įmonės UAB „Ukmergės knygynas“.
UAB „Ukmergės knygynas“ vadovauja Jonas Rinkevičius. Jis taip pat vadovauja ir kitai savivaldybės įmonei – UAB Ukmergės butų ūkiui.
„Ukmergės knygyne“ pagal dokumentus dirba vienintelis žmogus, o pati įmonė verčiasi nekilnojamojo turto nuoma ir nuomoja vienintelį turimą nekilnojamąjį turtą – knygyno patalpas.
Pernai už nuomą „Ukmergės senojo knygyno“ darbuotojos „Ukmergės knygynui“ sumokėjo 6 360 litų. Tačiau oficialiai skelbiama, kad finansinės veiklos rezultatas, įvertinus užpraeitų metų 1 250 litų nuostolį, buvo 164 litai pelno.
Jokios kitos veiklos, išskyrus nekilnojamojo turto nuomą, įmonė nevykdo.
Peržvelgusi šios savivaldybės įmonės dokumentus, rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Kanapeckienė patikino, kad atlyginimas mokamas tik įmonės buhalterei.
Nors teoriškai tai ir nelabai suderinama su Darbo kodeksu – pasak pavaduotojos, J. Rinkevičius už vadovavimą šiai savivaldybės įmonei jokio atlygio negauna…
Paprastam žmogui šioje makalynėje kyla daug klausimų. Belieka tikėtis, kad jie kils ir knygyno likimą sprendžiantiems tarybos nariams.
Investavo 100 000
„Ukmergės senojo knygyno“ darbuotojos su didžiuliu nerimu laukia permainų.
Joms skaudu, kad priėmę sprendimą privatizuoti unikalią istoriją turintį pastatą, niekas iš rajono vadovų net nepasiteiravo, kaip moterims sekasi veikla.
„Ukmergės senojo knygyno“ direktorė G. Pukienė pasakojo, kad per dešimt veiklos šiose patalpose metų į nuomojamų patalpų remontą, vadovaujantis pasirašytąja sutartimi, jos investavo 100 000 litų ir sumokėjo 50 000 litų nuompinigių.
Moterys įsitikinusios – jei patalpos bus privatizuotos, nėra jokių šansų čia išlikti knygynui. Beveik šimto metų senumo toje pačioje vietoje vykdyta veikla tuomet nutrūks, o jos pačios su savo dešimtimis tūkstančių knygų atsidurs gatvėje.
Patalpos dar neįvertintos
Praėjusiame rajono tarybos posėdyje buvo žengtas pirmas žingsnis link knygyno patalpų privatizavimo.
Rajono taryba, kad ir nevienbalsiai, vis dėlto pritarė siūlymui parengti projektą dėl knygyno patalpų privatizavimo.
Dvylika tarybos narių pasisakė, kad jis būtų privatizuojamas, dešimt susilaikė, vienas buvo prieš.
Kitame tarybos posėdyje turėtų būti balsuojama dėl paties privatizavimo.
140 kvadratinių metrų patalpos pačioje miesto širdyje kol kas neįvertintos ir visiškai neaišku, kokią pinigų sumą už jas gautų rajono savivaldybė.
Pritaria privatizavimui
Rajono tarybos Biudžeto ir ekonominės plėtros komiteto pirmininkė Elena Mirinavičienė įsitikinusi, kad privatizuoti patalpas – racionali mintis. Juk už jų nuomą gaunamos labai menkos pajamos. Patalpas esą norėta privatizuoti ir seniau, tačiau trukdė su nuomininkėmis pasirašyta nuomos sutartis. Šių metų liepą ji baigiasi, tad galima be kliūčių pradėti privatizavimo procesą.
E. Mirinavičienė patikino, kad sklandančios kalbos, esą kažkam prisireikė patalpų, yra klaidinančios – jei bus priimtas spendimas patalpas privatizuoti, pardavimas vyks valstybės griežtai nustatyta tvarka – aukcione. Jame, pasak jos, galės dalyvauti ir pačios knygyno darbuotojos.
E. Mirinavičinė patikino, kad „Ukmergės senasis knygynas“ pageidavo pats privatizuoti patalpas ir tęsti veiklą. Tačiau toks procesas yra neįmanomas.
Mano, kad knygynas turi išlikti
Niekas nepaneigs, kad prekyba knygomis yra verslas, tačiau taip, kaip pačių knygų, žurnalų, laikraščių leidyba, – tai kartu ir švietėjiška veikla.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja J. Kanapeckienė laikosi pozicijos, kad šimtmečio istoriją turintį knygyną savivaldybė turi išsaugoti.