Asta KROGERTIENĖ
Policijos komisariato atstovė spaudai
Viešnios pristatė projektą „Specializuotos pagalbos centro paslaugos“.
Rajono policijos komisariate praėjusią savaitę lankėsi projekto „Specializuotos pagalbos centro paslaugos“ vadovė Lina Leigytė ir Kauno apskrities moterų krizių centro ir VšĮ „Moters pagalba moteriai“ psichologė Vilma Dudėnienė.
Viešnios pristatė projektą „Specializuotos pagalbos centro paslaugos“. Jį vykdo „Moters pagalba moteriai“, Kauno apskrities moterų krizių centras ir Kauno apskrities vyrų krizių centras. Projektą, kuris įsibėgėjo šių metų rugpjūčio 29 d. ir tęsis iki 2014 metų pabaigos, finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Visi trys projekto partneriai aptarnauja Kėdainių, Jonavos, Raseinių, Kaišiadorių, Elektrėnų bei Ukmergės savivaldybes.
Projekto tikslas – įgyvendinti Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme numatytas nuostatas bei teikti pagalbą nukentėjusiems asmenims. „Pagrindinė mūsų paslauga yra konsultavimas telefonu. Jeigu asmuo sutinka priimti pagalbą, su juo susisiekiame telefonu, išsiaiškiname, kokios pagalbos jam reikia, ir nukreipiame į atitinkamą įstaigą. Dažniausiai smurto aukoms yra reikalinga teisinė pagalba“, – patirtimi dalijosi PSC atstovės. Psichologė Vilma Dudėnienė sakė, kad kartais pakanka pagalbos telefonu, tačiau kitais atvejais su nukentėjusiais žmonėmis tenka kalbėtis ne kartą, kol padedama surasti kelią iš susiklosčiusios situacijos.
Ikiteisminius tyrimus dėl smurto artimoje aplinkoje atliekantys tyrėjai visuomet teiraujasi nukentėjusiųjų, ar jiems reikalinga tokia pagalba. Jeigu atsakymas būna teigiamas, aukos kontaktai perduodami PSC darbuotojams, kurie patys susisiekia su pagalbos pageidavusiu asmeniu.
Pastebima – dažnai smurtą patiriančios moterys pagalbos atsisako. Paprastai bijoma viešumo ar tiesiog nepasitikima.
Policijos komisariato vadovas Rolandas Kiškis pabrėžė, kad būtina viešinti PSC paslaugas bei tinkamai išaiškinti moterims, kokią pagalbą gali suteikti šie darbuotojai. Kalbėta ir apie atliekamų ikiteisminių tyrimų, skiriamų poveikio priemonių smurtautojui problematiką.
Prevencijos poskyrio viršininkas Vladas Butkus informavo, kad nuo praėjusių metų gruodžio 15 d., kuomet įsiteisėjo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, iki lapkričio 1 d. Ukmergės rajono policijos komisariate buvo pradėti 106 ikiteisminiai tyrimai. Iš jų 91 – dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo, 10 – dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimo bei 5 – dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo. 95 asmenims buvo skirtos poveikio priemonės, iš kurių dažniausia – pasižadėjimas nesiartinti prie nukentėjusio asmens. 93 baudžiamosiose bylose yra priimti sprendimai, iš jų 34 buvo nutrauktos.
Panašius susirinkimus nutarta organizuoti ir ateityje, o gruodžio mėnesį planuojama surengti seminarą, kuriame bus pakviesti dalyvauti ir kitų institucijų atstovai.
„Moters pagalba moteriai“ padeda įveikti krizę, palaiko emociškai, informuoja ir konsultuoja tel. 8 618 40044.