Rajono vadovai ne vieną kartą viešai Ukmergės vartotojus ragino nemokėti „Miesto energijai“ vadinamojo skaitiklio mokesčio. Tačiau ukmergiškiai jaučiasi apgauti: kai kuriems dabar tenka ne tik sumokėti skolas, bet ir apmokėti teismų bei antstolių išlaidas.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Skaitikliai daugiabučiuose kursto aistras.
Ukmergiškė Lina (vardas pakeistas) lig šiol saugoja laikraštį, kuriame rajono vadovai ragina ukmergiškius nemokėti UAB „Ukmergės energija“ vadinamojo skaitiklio mokesčio.
Lina pasakojo nuo pat konflikto tarp savivaldybės ir šios buvusios šilumos ūkio nuomininkės stojusi savivaldybės pusėn. Ji buvo įsitikinusi – šildymą tiekia savivaldybės įmonė „Ukmergės šiluma“, tuo tarpu „Miesto energija“ paslaugos netiekia. Į šios įmonės sąskaitas moteris nutarė nereaguoti.
Tačiau šiandien supranta – geriau jau tuos kelis litus per mėnesį būtų sumokėjusi…
Moteris pasakojo, kad pernai žiemą jos skola už skaitiklį siekė, atrodo, 101 litą. Tuo metu ji sulaukė teismo šaukimo dėl susikaupusios skolos išieškojimo. Moteris sako į teismą nėjusi iš principo: šventai tikėjo, kad mokestis yra nepagrįstas. Tačiau ir vėl labai apsiriko.
Byla buvo išspręsta jai nesant. Priskaičiavus teismo išlaidas, skola „Miesto energijai“ patrigubėjo ir siekė 320 litų.
Išieškoti skolą buvo kreiptasi į antstolius. Tuomet Lina jau tapo skolinga ir antstolių kontorai. Kadangi pusė buto priklauso sūnui, paaiškėjo dar vienas akibrokštas – pasirodo, antstoliams už skolos išieškojimą tapo skolingas ir sūnus. Jam taip pat priskaičiuotas 300 litų mokestis. Dėl jo jau kreiptasi į sūnaus darbovietę.
Linos teigimu, 100 litų skola pavirto į daugiau nei 900 litų.
Skaitiklių neperėmė
UAB „Miesto energija“ direktorius Artūras Stravinskas stebisi ukmergiškiais, kurie tiki raginimais nemokėti jų įmonei skaitiklių mokesčio. Jis priminė kitus mokesčius, kurie pateikiami vartotojams: šildymo, karšo vandens, gyvatuko. Taip pat – ir skaitiklio.
Pasak A. Stravinsko, skaitiklių iš jų savivaldybė lig šiol neperėmė. Jei būtų perėmusi, pati šį mokestį ir rinktų. Gyventojai esą bet kokiu atveju jį turėtų sumokėti.
Dabar gi, pasak direktoriaus, vartotojai šį mokestį turi mokėti jų įmonei. Mokestis už vieną skaitiklį siekia 2,29 Lt. Jei bute yra du karšto vandens skaitikliai, ši suma dvigubėja.
Dėl nesumokėto skaitiklio mokesčio „Miesto energija“ šiuo metu teismui yra pateikusi 227 ieškinius. Taigi, panašioje kaip Linos situacijoje yra atsidūrę daugiau nei du šimtai šeimų.
Į teismą „Miesto energija“ paprastai kreipiasi, kai vieną skaitiklį turintis vartotojas šio mokesčio nemoka porą metų ir susikaupia maždaug 50 litų skola.
Iš viso skaitiklio mokesčio sąskaitas kiekvieną mėnesį gauna per 7000 ukmergiškių.
Gerokai sumažinusi savo darbuotojų skaičių „Miesto energija“ šiuo metu veiklą tęsia išnuomotame biure Vasario 16-osios gatvėje.
Laikosi savo nuomonės
Ukmergės rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Rimas Jurgilaitis laikosi savo nuomonės – skaitiklio mokestis yra neteisėtas ir žmonės neturi jo mokėti.
Jo įsitikinimu, didžiausia klaida, kurią padarė istorijos herojė Lina, – ta, kad ji nereagavo į raginimą atvykti į teismą. „Žmogus turi į tokį šaukimą reaguoti, o tuomet raštu pareikšti, kad jis su skola nesutinka, kad „Miesto energija“ jokių paslaugų jam neteikia ir sąskaitas siunčia neteisėtai.“
R. Jurgilaitis tikino, kad Ukmergėje teisme jau yra ne viena vartotojo naudai išspręsta tokia byla. Tiesa – tokie laimėjimai pasiekti tik pirmoje teismų instancijoje. Neaišku, ar jie bus apskųsti aukštesnės instancijos teismui, o jei bus – kaip bus išnagrinėti.
R. Jurgilaitis priminė – vartotojui turėtų talkinti advokatas, o tai, žinoma, susiję su finansinėmis išlaidomis…
Nors interesas yra viešas – savivaldybė atstovauti ukmergiškiams teismuose nesirengia. Na, nebent žmogus priklausytų socialiai remtinų asmenų kategorijai ir turėtų teisę kreiptis dėl nemokamos teisinės pagalbos.
Aiškinasi prokuratūra
Pasak vedėjo, savivaldybė nesėdi rankų sudėjusi. Prieš kelias savaites dėl susiklosčiusios situacijos kreiptasi į prokuratūrą. Prokurorams įteiktas kreipimasis, raginantis ginti viešąjį interesą, kuomet vartotojai atakuojami esą nepagrįstomis sąskaitomis.
Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros Septintasis skyrius (taip dabar vadinasi Ukmergės prokuratūra) po reorganizacijos tokių, kaip ši, – viešojo intereso bylų – nenagrinėja. Taip paaiškino šio skyriaus vyriausiasis prokuroras Rimantas Kanapienis.
Vilniaus apygardos prokuratūroje šias bylas sprendžia Viešojo intereso gynimo skyrius.
Generalinės prokuratūros Komunikacijų skyrius „Ukmergės žinias“ informavo, kad Ukmergės rajono mero raštas dėl viešojo intereso gynimo gautas. Siekiant išnagrinėti šį civilinį ieškinį, mero paprašyta pateikti papildomos medžiagos. Toks prašymas pateiktas ir „Miesto energijai“. Kol kas papildomos informacijos prokuratūra negavo.