Savivaldybės administracija siūlo didinti nekilnojamojo turto mokestį juridiniams asmenims. Taip tikimasi apkamšyti gerokai skylėtą savivaldybės biudžetą.
Ligita JUODVALKIENĖ
Vadovaujantis Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymu, nekilnojamojo turto mokesčio tarifą, kuris galios savivaldybės teritorijoje, turi nustatyti savivaldybės taryba. Tai ji padaryti privalo iki birželio 1 dienos. Įstatyme numatyta, kad priešingu atveju kitą mokestinį laikotarpį būtų taikomas mažiausias – 0,3 procento mokesčio tarifas.
Kadangi tokį tarifą taikyti būtų nenaudinga savivaldybės biudžetui, valdininkai suskubo nustatyti kitų metų mokesčių dydį.
Lengviau atsipūsti gali tik fiziniai asmenys bei labai mažų įmonių vadovai – jiems mokesčio kelti neketinama. Visoms kitoms įmonėms šis mokestis turėtų padidėti.
Ketvirtadienį vyksiančiame rajono tarybos posėdyje bus sprendžiama, ar verslininkai kitąmet privalės atseikėti į savivaldybės biudžetą didesnę dalį nei šiais metais.
2013 metais fiziniams asmenims siūloma palikti tokį pat, kaip ir šiemet, – 0,5 procento nekilnojamojo turto mokestinės vertės – tarifą. Jei tam būtų pritarta, jis nesikeistų jau trečius metus iš eilės. Užpernai fiziniai asmenys į savivaldybės biudžetą sumokėjo 64,5 tūkstančio, pernai – 49,5 tūkstančio litų.
Ukmergės rajono savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Vida Butkevičienė sako, kad nuo kitų metų siūloma diferencijuoti nekilnojamojo turto mokestį juridiniams asmenims pagal įmonės dydį.
Savivaldybės administracijos pateiktame sprendimo projekte siūloma labai mažoms įmonėms palikti pernykštį tarifą – 0,7 procento, o visiems kitiems padidinti iki 0,9 procento turto vertės.
Labai mažos įmonės apibrėžimas yra pateiktas Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme. Tai tokia įmonė, kurioje dirba mažiau kaip 10 darbuotojų ir kurios finansiniai duomenys atitinka bent vieną iš šių sąlygų: įmonės metinės pajamos neviršija 7 milijonų litų ir įmonės balanse nurodyto turto vertė neviršija 5 milijonų litų.
Kaip ir ankstesniais metais, didžiausią įstatymu nustatytą 1 procento nekilnojamojo turto mokestinės vertės tarifą ir įmonėms, ir gyventojams tektų mokėti už neprižiūrimus ir apleistus statinius ir patalpas.
V. Butkevičienė sako, kad nuo praeitų metų sumažėjusi nekilnojamojo turto vertė ženkliai sumažino įplaukas iš nekilnojamojo turto mokesčio į biudžetą.
Jei užpernai savivaldybės biudžetas gavo apie 2,5 milijono litų, tai pernai buvo gauta tik apie 1,5 milijono litų.
„Šis mokestis yra vienas iš didesnių savivaldybės biudžeto pajamų šaltinių, o gavome visu milijonu mažiau. Taigi sumažėjus nekilnojamojo turto vertei, kad bent kiek išlygintume praradimus, siūloma padidinti šio mokesčio tarifą“, – sako pašnekovė.