Švietimo įstaigas palietusios permainos keičia ir mokyklinių švenčių tradicijas. Viena jų – šimtadienis, kurios jau sulaukė rajono abiturientai. Kai kuriose mokyklose nebelikus renginio organizatorių – vienuoliktokų, ši užduotis tenka mokytojams.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Užupio vidurinė mokykla.
Šie mokslo metai – paskutiniai, kai miesto vidurinėse mokyklose mokosi dvyliktokai. Nuo rudens jos taps pagrindinėmis. Būsimieji abiturientai į šias įstaigas šiemet nebesusirinko – vienuoliktų klasių čia neliko.
Kitokios mokyklų bendruomenėse ir vasarį rengiamos šimtadienio šventės. Renginio tema, scenarijus ir programa, už kuriuos būdavo atsakingi jaunesnieji dvyliktokų kolegos, dabar – pedagogų rūpestis. Šie, įsijautę į naujus vaidmenis, repeticijas vadina ir darbu, ir pramoga. Prie šventės sako prisidėdavę ir anksčiau, tad tokia veikla nėra neįprasta.
Liūdniau – dėl ateities
Šį penktadienį šimtadienio linksmybių kupina Užupio vidurinė mokykla. Pedagogai, anot direktorės Reginos Razmienės, noriai prisiėmė organizatorių pareigas. Šventės vietą jie nusprendė paversti vaikų darželiu – tokia renginio tema.
Nors 1–5 klasių vaikams į šią savaitę dėl šalčio atkeltos papildomos atostogos, vasario 10-ąją numatytoms pramogoms orai nepamaišys. „Nenukelsim šimtadienio, kad ir kaip būtų šalta, – sako pašnekovė. – Štai ir dabar mokytojai repetuoja, šoka, labai entuziastingai viskam ruošiasi.“
Liūdniau mokykloje, anot direktorės, ne dėl darbus trikdančio speigo, o dėl įstaigos likimo. Ji atsisveikins su trimis abiturientų klasėmis ir taps pagrindine mokykla.
„Dabar svarstoma, kur padėti mokytojus, – sako R. Razmienė. – Lieka 15 mokytojų. Keturi jų – pensinio amžiaus, ir jų įdarbinimo klausimas galbūt nėra pats būtiniausias. Kitus bus bandoma gelbėti…“
Dvyliktokai – paskutiniai…
Vasario 24-ąją numatyto šimtadienio laukimu gyvena „Šilo“ vidurinės mokyklos bendruomenė. „Ruošia mokytojai ir dėl to neniurna, – šypsosi direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rita Gelūnienė. – Nors jiems ne taip ir lengva. Aišku, įjungsim vaikus – pradinukus ir tuos, kuriais pasikliauti galima.“
Mokykloje – dvi abiturientų klasės. „Šituos dvyliktokus vadinam ypatingais, nes jie – paskutiniai…“ – sako pavaduotoja, kalbėdama apie permainas. Apie mažesnius pedagogų krūvius ir pamokų skaičių kalbama jau seniai, todėl reforma, anot jos, – ne sniego griūtis ant mokytojų galvų.
Pokyčiai – į gerą
Pasakoja, jog laukia ne pirmas rugsėjis, kuris ir vėl bus kitoks: „Rudenį pas mus neatėjo vienuoliktokai, bet iš savo korpuso sugrįžo pradinukai. Matom mažyčiukus, ir jie mus mato – mokykloje didesnė bendrystė.“
Pradinukai taip pat aktyviai dalyvauja mokyklos gyvenime. Vasario pirmąjį šeštadienį tradiciškai vykstančiam ją baigusiųjų susitikimui jie parengė programą. Tačiau renginys buvo atšauktas dėl šalčių.
„Susitikimas rėmėsi mažutėlių pasirodymu: buvusiems mokiniams norėjom priminti vaikystę, kaip gyveno mokykloje. Bet negali versti atvesti vaikų, kai – minus trisdešimt“, – sakė R. Gelūnienė.
Tačiau paruoštas scenarijus, anot jos, tikrai nedings. Gal net bus panaudotas šimtadieniui, kurio temos pavaduotoja kol kas neatskleidžia.
Tradicijos išlieka
Gimnazijose šimtadienio papročiai nesikeičia: mokiniai kuria šventę mokiniams. Vasario 24 dieną ji taip pat vyks Antano Smetonos gimnazijoje. Staigmenoms nusiteikę keturios abiturientų klasės, kuriose mokosi 118 jaunuolių. „Šimtadienis tradiciškai vyksta penktadienį, programą kasmet rengia trečiokai, – sako direktorius Adolfas Girdžiūna. – Visada būna labai gražios šventės. Neabejoju, kad tokia bus ir šiemet.“
Tradicijos išlieka ir Taujėnų vidurinėje mokykloje, kurioje struktūrinių pokyčių kol kas neplanuojama. Šiemet ją baigti rengiasi beveik 20 abiturientų. „Per tuos šalčius nei susitikti visi galim, nei užbaigti šimtadienio reikalų“, – juokiasi direktorius Stasys Kaplūnas. Tiki, jog vienuoliktokų ruošiamoje šventinėje programėlėje, kuri bus pristatyta mėnesio pabaigoje, netrūks nei gražių palinkėjimų, nei šmaikščių kalbų.