Lapkričio 8-ąją minėtos Europos sveikos mitybos dienos proga Ukmergėje surengta maisto šventė. Dešimt komandų atsiliepė į kvietimą pademonstruoti savo kulinarinius sugebėjimus gaminant sveikuoliškus patiekalus.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotrPagrindinį prizą laimėjo bibliotekos komanda.
Tradicines sveiko maisto šventes jau ketvirtus metus rengia Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Sveikatos apsaugos ministerija iš dalies finansuoja šį renginį, skiriamą Europos sveikos mitybos dienai pažymėti.
Šiųmetinę šventę organizatoriai pavadino „Slėpinys sėkloje“. „Juk viskas žemėje prasideda iš sėklos“, – aiškinamas toks temos pasirinkimas.
Samariečių stalas buvo labai puošnus.
Savo stalus išradingai padengė pagyvenusius žmones, sveikuolius, samariečius vienijančios organizacijos.
Nors apie sveikatą paprastai susimąstoma brandžiame amžiuje, neliko šiai temai abejingi ir rajono moksleiviai. Savo „moliūginį“ stalą padengė ir patys šventės organizatoriai.
Iš viso buvo padengta 10 įspūdingai papuoštų stalų. Visi dalyviai patiekalams stengėsi naudoti grūdines kultūras, daržoves, vaisius. Savo sveikuoliškas idėjas šventės dalyviai pristatė šokiais, dainomis, eilėmis.
Komisija ragauja Sližių bendruomenės patiekalus.
Renginį vedė Vilma Sabaliauskienė, o patiekalus vertino žiuri komisijos narės: savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Kanapeckienė, VšĮ Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Justina Stalionė, gydytoja Dalia Valiukevičienė, Antano Smetonos gimnazijos mokytoja Elvyra Kriaučiūnienė ir renginį organizavusio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Vaida Puodžiūnienė.
Ypatingą dėmesį komisijos narės skyrė stalų puošimui, išradingumui gaminant patiekalus ir temos atitikimui. Kad dalyviai nemėgintų konkuruoti patiekalų gausa, nutarta, kad ant stalo turi būti padėti septyni pagaminti patiekalai. Tiesa, ne visi į šį reikalavimą atsižvelgė…
Įvertinusi dalyvių triūsą, komisija nutarė pagrindiniu prizu „Už didžiausią paslaptį sėkloje“ apdovanoti šios šventės debiutantes – Rasos Griškevičienės vadovaujamos Vlado Šlaito viešosios bibliotekos moteris. Savo stalą bibliotekininkės pavadino „Kol jaunas, o broli, sėk pasėlio grūdą…“
Puošniausiu pripažintas Lietuvos samariečių bendrijos Ukmergės skyriaus, o išradingiausiu – Sližių kaimo bendruomenės stalas.
Be apdovanojimų namo negrįžo ir kiti renginio dalyviai: Senamiesčio pagrindinės mokyklos, Sveikuolių klubo, Antano Smetonos gimnazijos, „Trijų draugų“ komandos bei ūkininkė Loreta Burokienė. Už stalo gausą ir išradingumą apdovanoti vyriausi konkurso dalyviai – Ukmergės „Bočiai“.
Pagrindinės sveikos mitybos taisyklės:
• valgyti maistingą, įvairų, dažniau augalinį nei gyvūninės kilmės maistą;
• kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų;
• kelis kartus per dieną valgyti įvairių, dažniau šviežių daržovių ir vaisių (nors 400 g per dieną);
• išlaikyti normalų kūno svorį (kūno masės indeksas: 18,5–25);
• mažinti riebalų vartojimą; gyvulinius riebalus, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų rūgščių, keisti augaliniais aliejais;
• riebią mėsą ir mėsos produktus pakeisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimi, paukštiena ar liesa mėsa;
• vartoti liesą pieną, liesus pieno produktus;
• rinktis maisto produktus, turinčius mažai cukraus, rečiau vartoti saldžius gėrimus, saldumynus;
• valgyti nesūrų maistą; bendras druskos kiekis maiste, įskaitant gaunamą su rūkytais, sūdytais, konservuotais produktais, duona, neturi būti didesnis kaip vienas arbatinis šaukštelis (5 g); vartoti joduotą druską;
• riboti alkoholio vartojimą;
• skatinti išimtinį žindymą iki 6 mėn. ir žindymą iki 2 m. ir ilgiau, užtikrinant tinkamą ir saugų papildomą kūdikių ir mažų vaikų maitinimą;
• valgyti reguliariai;
• gerti pakankamai skysčių, ypač vandens;
• taip pat rekomenduojama kasdien aktyviai judėti.