Savaitgalį Ukmergės kultūros centre šurmuliavo neįprasta mugė – Tarptautinė alaus atributikos kolekcininkų paroda–birža. Organizatoriai tikina – daugiausiai daiktų joje buvo ne parduota, o išmainyta.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Parodos–biržos dalyviai ukmergiškiai Ramūnas Ivanauskas ir Pranas Mulevičius (dešinėje).
Iš viso į Ukmergę susirinko apie šimtą dalyvių iš Lenkijos, Latvijos, Rusijos, Baltarusijos. Čia vyko mainai, kurių metu galima buvo įsigyti eksponatus savo kolekcijoms.
Kas nesidomi kolekcionavimu, sunkiai įsivaizduoja virtuvę, kurioje kunkuliuoja ką nors aistringai renkantys žmonės. Vieniems – paprasčiausias palėpėje dūlantis popiergalis ar butelis kitiems gali tapti geidžiamiausiu gyvenime daiktu.
D. Tamelio renkami kamšteliai sudėti į specialius albumus.
Alaus atributikos kolekcininkai renka įvairiausius dalykėlius, susijusius su alaus gamyba bei prekyba, – butelius, skardines, taures, bokalus, butelių atidarytuvus, rašiklius, pelenines, padėkliukus, net baro rankšluostėlius…
Alų geria retai
Į šį sūkurį įsisuko ir keli ukmergiškiai, savo kolekcijas bendraminčiams parodę bei jas papildę praėjusią savaitę vykusiame renginyje.
Gal šis tarptautinis susitikimas taps tradiciniu?
Statybų verslu besiverčiantis Ramūnas Ivanauskas alaus etikečių ir padėkliukų kolekciją kaupia 12 metų. PSPC vairuotoju dirbantis Pranas Mulevičius susidomėjo buvusių TSRS šalių aludarių kamšteliais ir skardinėmis. Jis savo kolekciją kaupia 7-erius metus.
Abu ukmergiškiai priklauso skirtingiems alaus atributikos kolekcininkų klubams. Pranas – klubui „Prie bokalo“, Ramūnas – klubui „Alutis“.
Lietuvoje iš viso yra trys alaus atributikos kolekcininkų klubai. Be minėtų dviejų – klubas „Humulus lupulus“.
Ukmergiškiai, o ir kiti kalbinti biržos dalyviai tikina – alų geriantys, tačiau tikrai nedažnai – tik savaitgaliais ar per šventes. „Nebūtinai turi gerti alų, kad rinktum alaus atributiką“, – tikina vyrai.
Unikalūs eksponatai
Vienas iš renginio organizatorių jonaviškis Danas Tamelis pasakojo, kad tokios parodos–biržos – vienas iš būdų prisiekusiems kolekcininkams rasti ieškomų eksponatų kolekcijų papildymui.
D. Tamelis savo kolekciją kaupia per 20 metų.
Kolekcionieriai ne tik mainė, bet ir linksminosi.
Renka egzotinių šalių alaus etiketes. „Kuo sunkiau papulti į šalį ir kuo mažiau joje yra alaus daryklų, tuo etiketė yra vertingesnė. Labai mažai pasaulio šalių iš viso neverda alaus – tai Irakas, Iranas, Pakistanas. Kitur šis gėrimas daugiau ar mažiau populiarus“, – pasakojo kolekcionierius.
Etikečių jis turi sukaupęs apie 100 tūkstančių – pilną vidutinio dydžio spintą. Dažniausiai etiketės išmainytos, padovanotos draugų, pirktų – labai nedaug.
Renka D. Tamelis ir kitokius alaus eksponatus – padėkliukus su Sovietų Sąjungoje gaminto alaus logotipais bei butelių kamštelius.
Vyras pasakojo, kaip kartais atsiranda labai retų eksponatų. Jo rankose retenybė – etiketė nuo alaus, gaminto labai mažomis partijomis, statinės. Alaus partijos būta tokios mažos, kad etiketė gaminta pusiau rankiniu būdu.
Domina tik „batai“
Algimantas Rušys iš Kauno prisipažino Ukmergėje savo kolekcijos niekuo nepapildęs. Mat jo kolekcija labai ypatinga – vienintelė tokia Lietuvoje. Kaunietis renka bato formos alaus bokalus su gamintojo ženklu.
Į šeštadienį vykusį renginį susirinko per šimtą dalyvių.
Turi tokių batų sukaupęs 560. Papildyti kolekciją jis sugeba tik milžiniškose alaus atributikos biržose Vokietijoje. Ten suplaukia eksponatai iš viso pasaulio.
Pašnekovas pastebi – kolekcionavimas Lietuvoje ir pasaulyje sparčiai populiarėja ir originalių daiktų rasti tampa vis sunkiau.
Natūralu, kad šioje srityje atsiranda ir falsifikatų. Gerai apžiūrėjęs tuo įtarė vieną jam parodytą kamštelį.
Galima buvo ir paragauti
Vietą Ukmergėje tarptautinei parodai–biržai renginio dalyviai tikina pasirinkę ne atsitiktinai. Prieš trejus metus Ukmergės miesto šventės metu pabandė savo pomėgį pademonstruoti tiesiog miesto aikštėje. Patiko, tad šiemet sutarė įsikurti kultūros centre.
Kad kolekcininkams nebūtų nuobodu, organizatoriai surengė įvairių sportinių rungčių ir smagių atrakcijų. Neapsieita ir be paties kaltininko, vienijančio čia susirinkusius žmones, – alaus. Juo buvo prekiaujama tiesiog kolekcininkų pašonėje.
Nors atsirado šio gėrimo padauginusiųjų, dauguma kalbintųjų tikino alumi nepiktnaudžiaujantys ir alaus gurmanais nesantys.