Savaitgalį pajūryje vyko Respublikinis kaimo bendruomenių sąskrydis. Toks renginys vyksta kasmet jau šeštą kartą, tačiau šiemet jis išsiskyrė dalyvių gausa. Į jį sugužėjo apie pusantro tūkstančio dalyvių iš įvairiausių Lietuvos kampelių, tarp jų ir ukmergiškiai.
Ligita JUODVALKIENĖ
Autorės nuotr. Pajūrio vėjyje plazdėjo ir ukmergiškių vėliava.
Klaipėdos rajone, Karklėje vykusio sąskrydžio organizatoriai – Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Dalyviai pristatė savo rajono bendruomenines organizacijas bei jų veiklą, bendravo ir dalijosi patirtimi.
Išradingumą pristatant savo rajoną susirinkusieji demonstravo nuo pirmųjų renginio akimirkų. Tiesiog akyse išaugo didžiulis kaimas – su savo stilizuotais kiemeliais, regionams būdingais patiekalais nukrautais vaišių stalais, kaimo muzikantais.
Kaimo bendruomenių sąskrydžio tradicija tapo sporto varžybos. Savo jėgas dalyviai išbandė moterų futbolo, kliūčių ruožo, vyriško kvadrato ir kitose rungtyse.
Smagios vakaronės metu vyko rajonų „žemčiūgų“ – dainuojančių, šokančių, grojančių ar kitaip sugebančių nustebinti bei pasveikinti Lietuvą – pristatymas. Piešinių konkurso dalyviai šviesiomis ir ryškiomis spalvomis piešė Lietuvos kaimo ateitį.
Ukmergės kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Angelė Jokubynienė sako, kad ukmergiškių vykti į renginį įkalbinėti nereikėjo – savo atstovus išsiuntė beveik visos bendruomenės. „Net nesutilpome į vieną autobusą – mūsų rajonui atstovavo per šimtą dalyvių. Tai dar kartą įrodo, kad esame aktyvūs ir domimės ne tik savo kiemu, bet ir kaimynų gyvenimu, nepraleidžiame progos save parodyti ir iš kitų pasimokyti“, – sako ji.
Žemės ūkio viceministras Edvardas Raugalas pasidžiaugė, kad šiųmetinis sąskrydis priminė tikrą sąjūdį. „Manau, kad atliekamas didelis ir svarbus darbas. O ryškiausias rezultatas – kaime bendruomeninio darbo dėka gyventi tampa vis gražiau ir šviesiau. Be bendruomenių Lietuvos kaimas atrodytų daug liūdniau“, – kalbėjo viceministras.
„Pagrindinis tokių renginių tikslas – sudaryti sąlygas pabendrauti, aptarti vykdomus projektus – kuo platesniam ratui kaimo žmonių“, – dalyvių gausa buvo patenkinta Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Guoda Burokienė.
Ji nesutinka su pasigirstančiais skeptiškais pareiškimais, kad bendruomenės išsisemia, kad aktyvių žmonių ratas nesiplečia, o esantieji nepajėgūs atlikti sudėtingų projektų: „Kaimo bendruomenė – visuomeninė organizacija. Nereikia iš jos tikėtis tų rezultatų, kuriuos atlikti turėtų valstybinės institucijos.“
Ukmergiškių kiemelį aplankė žemės ūkio viceministras Edvardas Raugalas (stovi viduryje) bei Žemės ūkio rūmų direktorius Remigijus Urbonas (kairėje).
Lietuvos žemės ūkio rūmų direktorius Remigijus Urbonas pastebi, kad projektai, finansuojami ES pagal LEADER programą ir vykdomi šalies kaimuose, tobulėja. Ypač džiugina kaimo jaunimo veiklą skatinantys projektai. „Norisi tikėtis, kad jie pasitarnaus tikslui kuo daugiau jaunų žmonių ne tik išlaikyti, bet ir pritraukti į kaimą“, – sako jis.
R. Urbono nuomone, nemažas stabdis projektų įgyvendinimo pažangai – biurokratiniai trukdžiai. „Kaimyninėse Europos šalyse viešieji pirkimai vykdomi daug paprasčiau. Manau, kad viešųjų pirkimų įstatymas turėtų būti diferencijuojamas – vienos taisyklės tinka pelno siekiančioms bei valstybinėms organizacijoms, kitos – nevyriausybinėms organizacijoms“, – svarsto jis.
Anot A. Jokubynienės, tokia pramoga – atvažiuoti kad ir porai dienelių prie jūros – šiais laikais ne visiems pagal kišenę. „Mūsų nariams ši kelionė nieko nekainavo – lėšų gavome parašę projektą, be to, turėjome rėmėjų“, – sako ji.
Išvykos dalyvius parėmė rajono savivaldybė, Seimo narė Loreta Graužinienė, UAB „Vilkmergės alus“, ūkininkai G. ir M. Sakalauskai bei L. ir V. Burokai.