Neseniai miesto daugiabučių skelbimų lentose iškabinti rūkyti laiptinėse draudžiantys ženklai. Jų nepaisymas rūkaliams, ignoruojantiems kaimynų teises, gali kainuoti iki penkiasdešimties litų.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Nerūkantieji stoja į kovą su laiptinių rūkaliais.
Gyvendami daugiabučiuose kartais pamirštame, kad esame tam tikrame kolektyve. Tai, kas teikia malonumą mums, nebūtinai gali patikti už sienos gyvenantiems kaimynams. Laiptinėje traukiantysis dūmą gal ir neužklius rūkančiajam, bet sveikatą branginančiam žmogui kvėpuoti tabako dūmais nemalonu.
Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Vaida Puodžiūnienė sako sulaukianti gyventojų skundų, kad daugiabučių laiptinė paversta rūkykla. Nuolatiniai rūkaliai nesidrovi net stiklainį ar dėželę nuo konservų pasistatyti vietoj peleninės. Be laiptinėje sklandančių dūmų specifinį kvapą skleidžia ir nuorūkos.
Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatyme nustatyta, kad rūkyti draudžiama bendrose gyvenamosiose ar kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru.
„Remiantis šiuo įstatymu, kilo mintis surengti tokią akciją, kuri apgintų nerūkančiųjų teises“, – sako akcijos iniciatorė V. Puodžiūnienė.
Daugelio daugiabučių namų laiptinėse jau iškabinti ženklai, draudžiantys rūkyti. Šalia – informacija apie tai, kaip elgtis, jei turite laiptinėje rūkantį kaimyną ar kitą asmenį.
Pateikiamas ir LR tabako kontrolės įstatyme numatyto draudimo rūkyti laiptinėse paaiškinimas. Numatyta administracinė nuobauda už įstatymo nepaisymą – įspėjimas arba bauda nuo dvidešimties iki penkiasdešimties litų.
Visuomenės sveikatos biurui talkina miesto seniūnija. Seniūnas Stasys Jackūnas sako, kad pagal viešųjų darbų programą dirbantys asmenys laiptinių skelbimų lentose jau prilipdė apie 300 tokių ženklų.
„Žmonės reaguoja įvairiai. Tie, kurie pripratę rūkyti laiptinėje, nėra labai patenkinti, traktuoja tai kaip savo teisių suvaržymą. Bet manau, kad jie neturėtų pamiršti ir apie kitų teises“, – seniūnas tikina, kad nerūkantieji labai džiaugiasi. Jau sulaukė kelių skambučių, pranešančių apie tai, kad praėjus kelioms valandoms lipdukai nuo skelbimų lentos paslaptingai dingo. „Tikriausiai užkliuvo kokiam parūkyti į laiptinę išėjusiam gyventojui. Teks vėl važiuoti, gaišti laiką“, – apgailestauja S. Jackūnas.
Informaciniame lapelyje, iškabintame šalia draudžiamojo ženklo, nurodyta, kad, prieš kreipiantis nurodytais telefonais dėl pažeidimų, reikėtų pasirūpinti įrodymais: surasti asmenis, kurie galėtų paliudyti arba surinkti vaizdinę medžiagą – nufotografuoti ar nufilmuoti rūkantį kaimyną.
Seniūnas mano, kad ši akcija duos naudos – kartais žmogui užtenka priminti, kad jis susimąstytų. Tuomet nereikės nei fotografuoti, nei filmuoti. „Visuomet geriau pirmiausia išsiaiškinti tarpusavyje, nei kreiptis į valdžios instancijas“, – sako jis.