Vaiką išlydėdami tėvai nenumano, kad namo jis gali grįžti be mobiliojo telefono ar kito turėto daikto. Bendraamžių įbaugintos aukos ne visada ryžtasi papasakoti apie skriaudikus. Specialistų teigimu, problemos būtų sprendžiamos efektyviau, jei ne kai kurių tėvų atsainus požiūris.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Svetimų daiktų atiminėjimą jaunuoliai suvokia kaip savo pranašumo, įtakos vaizdavimą.
Apie nepilnamečių reketo atvejus dažniausiai sužino policijos pareigūnai, ugdymo įstaigų darbuotojai. Pastebima, jog į tokią veiklą linkę elgesio problemų turintys jaunuoliai, augantys socialinės rizikos šeimose, globos namuose.
Tačiau Ukmergės rajono pedagoginės psichologinės tarnybos direktorė Dalia Glodenienė žino ne vieną atsitikimą, kai nusikalto ir tvarkingų, pasiturinčių tėvų vaikai. Svetimų daiktų atiminėjimą jie, pašnekovės manymu, suvokia kaip savo pranašumo, įtakos vaizdavimą.
Atiminėja telefonus
Dažniausiai iš vaikų atimami mobilaus ryšio telefonai. Jais mosuojantys pypliai, kuriems tėvai turėtų daugiau paaiškinti apie savisaugą, tampa geriausiu laimikiu.
Direktorės žiniomis, daugiausia nukenčia vaikai iki 12 metų amžiaus. Tokius lengva pasekti, užkabinti, paveikti. Pastebima, jog panašių įvykių dažniau nutinka ne mokyklų aplinkoje, bet už jų ribų.
Yra vaikų, kurie, įbauginti užpuolikų grasinimų, grįžę namo neišsiduoda patyrę nuoskaudą. Tolesnė įvykių eiga, pasak D. Glodenienės, labai priklauso nuo šeimos: kaip tėvai sureaguoja į tai, kas nutiko, kaip padeda susikrimtusiam vaikui.
Vietoj pamokų – parduotuvė
Žinoma atvejų, kai reketą patiria vaikai, mokykliniams pietums tėvelių duotus pinigus išleidžiantys kitoms reikmėms. „Jei vaikas nuėjo į parduotuvę ir kažką nusipirko, būna, kad didesnis patyko ir atima“, – pasakojo „Šilo“ vidurinės mokyklos vyr. socialinė pedagogė Violeta Leonavičienė. Bendraamžių teroru labiausiai skundžiasi šeštokai, septintokai.
Didele problema pašnekovė laiko būtent lankymąsi šalia mokyklos esančiose parduotuvėse. Mokiniai būriais traukia į „Norfą“ ar „Maximą“ ir grįžta prisipirkę traškučių, saldainių, saulėgrąžų, gėrimų. Ji girdėjusi prekybininkus giriantis, kad vien per tris ilgąsias pertraukas parduoda 50–60 skardinių energetinių gėrimų…
Tėvai nustebtų ir sužinoję, jog kai kurie vaikai ten prasėdi pusę dienos ir į pamokas apskritai neina. V. Leonavičienė netgi kreipusis į vienos iš parduotuvių direktorių ir paprašiusi perspėti darbuotojus, kad atkreiptų dėmesį į ant suolelių besitrinančius mokinius.
Tėvams nerūpi
Vaikų galimybė apsipirkinėti taip pat skatina bendraamžių nepasitenkinimą ir reketą. Tačiau suaugusieji apie tai žino ne visada. Pedagogai pasigenda glaudesnio jų bendradarbiavimo su mokykla, aktyvesnio dalyvavimo tėvų susirinkimuose. „Jie laukiami ir klasės valandėlėse, tačiau gaila, kad ateina tik tų vaikų, kurie nekelia problemų, tėvai. Tie, kuriems reikėtų, nesirodo“, – sako pašnekovė.
Dėl skriaudžiamų ar probleminių vaikų pataria tėvams nesidrovėti kreiptis ir į mokyklos psichologą, socialinę pedagogę. „Ne visada ir mes galim sužinoti, kodėl vaikas kenčia, tuo labiau, jeigu jis uždaras“, – sako ji.
Kaime vaikai draugiškesni
Mažesnėse mokyklose tokie rūpesčiai retesni. Taujėnų vidurinės mokyklos direktorius Stasys Kaplūnas sako neprisimenantis su reketavimu susijusių incidentų. „Jei kas nutiktų, tokioje nedidelėje bendruomenėje iškart sužinotume, – svarsto jis. – Tačiau kaime vaikai apskritai draugiškesni, šeimomis draugauja. Pas mus gal kitokių problemų būna: prasivardžiavimai ir panašiai… Bet kad atiminėtų maistą ar telefonus, neteko girdėti.“