Ukmergėje imtasi projekto, kurį įgyvendinus pasikeis miesto piliakalnio ir jo papėdės vaizdas. Čia jau keletą savaičių darbuojasi tyrimus atliekantys archeologai. Tačiau planus koreguoja kasinėjant papėdę aptiktas radinys – kelių šimtų metų senumo pamatai, kurie gali būti archeologinė vertybė.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Netikėtą radinį piliakalnio papėdėje antradienį apžiūrėjo specialistai.
Ukmergės piliakalnis laikomas viena svarbiausių miesto istorinių ir kultūrinių vietų. Pasak savivaldybės Strateginės plėtros ir investicijų skyriaus vedėjo pavaduotojo Aurelijaus Deviatnikovo, teritoriją svarbu sutvarkyti, išsaugant vietovės vertę ir istorinį palikimą. Ketinama ją paversti viešąja erdve, kurioje vyktų renginiai, galėtų burtis ukmergiškiai.
Dabar tam, anot pavaduotojo, sąlygos nepritaikytos: piliakalnio pakopos per stačios, vietomis – išlūžusios, trūksta suoliukų, nesutvarkyti šalia esančio upelio šlaitai.
Architektui R. Zilinskui pamatai primena Vilniaus Didžiosios Sinagogos liekanas.
Piliakalnio teritorijos tvarkymo projektas susideda iš dviejų etapų. Pirmasis apima darbus papėdėje. Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vedėjo pavaduotojas Piotras Grigorjevas pasakojo, jog sutvarkius aplinką, čia numatyta įrengti amfiteatrą ir palapinę renginiams, nutiesti akmenimis grįstus takus, tiltuką per Vilkmergėlę, sumontuoti apšvietimo įrangą.
Kol kas čia darbuojasi iš Vilniaus atvykę archeologai Simonas Aleksandravičius ir tyrimui vadovaujantis Gediminas Jonutis. Specialistų išvados reikalingos, norint pradėti darbus.
Šiomis dienomis į pagalbą jiems teko kviestis ir architektūros ekspertą, mat, atliekant tyrimus, atkasti daug klausimų sukėlę žemėje glūdintys pamatai.
Įvertinti radinio reikšmę buvo pakviestas architektas Robertas Zilinskas. Antradienį atvykęs į Ukmergę, jis apžiūrėjo vietovę ir joje esančius objektus.
Specialisto teigimu, į 18 amžiaus sluoksnį įkastas pamatas – kelių statybos etapų mūras. Jis pastatytas iš plytų, betono, yra dirbtinio smiltainio gabalų. R. Zilinsko nuomone, atrastos nežinia kokios paskirties statinio liekanos galinčios siekti 18 arba 19 amžių. Radinys jam primena sostinės senamiestyje atkastas Vilniaus Didžiosios sinagogos, kuri buvo svarbiausiu Lietuvos žydų dvasiniu ir kultūriniu centru, liekanas.
Šiuos griuvėsius ukmergiškiai sieja su žydų pirtimi, tačiau čia galėjo būti maldos namai.
Manoma, jog statinys galėjo būti susijęs su kitu piliakalnio papėdėje egzistavusiu 19 amžiaus pastatu, kurio dabar belikę tik griuvėsiai. Jį ukmergiškiai žino kaip buvusią žydų pirtį. Tačiau archeologams Rytų Europos žydų kultūros ir istorijos tyrimų centre pavykę sužinoti, jog tai buvo maldos namai.
R. Zilinskas sako, jog šioje vietoje greičiausiai buvę abiejų paskirčių statiniai. Anot jo, malda buvo neatsiejama nuo žydų gyvenimo, o greta jos egzistavęs būtinas ritualas – prausimasis.
Norint tęsti projekte numatytus darbus, reikia daugiau žinių apie rastų pamatų vertę. Anot architekto, remiantis paveldo vertinimo kriterijais, jei mūras siektų 18 amžių, jis yra archeologinė vertybė. „Tuomet negali taip paprastai imti ir juos ardyti. Čia juk su miesto gyvenimu, religija susiję“, – sakė jis.
Šiuo metu laukiama kultūros paveldo specialistų išvadų, kaip elgtis toliau – ar pamatus galima ardyti, ar būtina saugoti. Pastaruoju atveju, anot archeologų, tektų koreguoti projektinius gylius ir kitus panašius dalykus.
Piliakalnio tvarkymo projekto pirmo etapo darbų, daugiausia finansuojamų Europos Sąjungos fondų lėšomis, vertė – daugiau kaip 1 100 000 litų. Juos buvo planuojama baigti iki šių metų spalio. Darbų vykdytoja – Vilniaus įmonė VITI.
Pasak Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vedėjo pavaduotojo P. Grigorjevo, antrasis etapas apimtų darbus paties piliakalnio teritorijoje. Planuojama įrengti takus, sutvarkyti automobilių aikštelę, numatyta kitų naujovių.