Gražią kūrybinės veiklos sukaktį mini kolektyvas „Pyniava“ – kultūros centro folkloro ansamblis. Tradicinę kultūrą jis puoselėja Ukmergės krašto dainomis ir liaudies šokiais.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Kultūros centro archyvo nuotr. „Pyniava“ mini kūrybinės veiklos sukaktį.
„Pyniava“ atsirado policijos komisariato darbuotojų, prieš penkiolika metų susibūrusių į ansamblį, dėka. Šiandien joje – keturi senbuviai, kolektyvo veikloje dalyvaujantys nuo pat pradžių. Tarp narių – ne vien policininkai: sutartines mielai traukia ir prokurorai, ūkininkai, savivaldybės, kitų įstaigų darbuotojai.
Daugiau kaip dešimt metų „Pyniavai“ vadovauja Vilma Mulevičiūtė-Sabaliauskienė. Puikiai prisimena daugelio kolektyvo narių pirmuosius žingsnelius, buriantis naujokams, mainantis „Pyniavai“. „Ne vieną pūdą druskos kartu suvalgėm, varines triūbas išklausėm, devynias upes pieno išgėrėm per visą tą laiką. Ir visada buvo svarbiausia – neužmiršti folkloro, tradicinių mūsų krašto dainų“, – sako ji.
Svečiavosi Panevėžio folkloro ansamblis „Raskila“.
Tų dainų, atspindinčių mūsų protėvių, senųjų Ukmergės gyventojų pasaulėjautą, pati ir ieškanti. Randanti tarp įvairių įrašų, gaunanti iš akademinių bendruomenių. Ne vieną autentišką kūrinį užrašė, svečiuodamasi pas senąsias dainas geriausiai menančias atlikėjas – kaimo moterėles.
Vilmos „mokiniai“ ne tik dainuoja: jie – ir šokėjai. Lietuvių liaudies šokiams skiriamas didelis dėmesys. „Šokių net ir kaimuose nebėr – nunykę… Visi dabar – modernūs: šoka grupėmis, linijinius šokius. O juk vyro ir moters šokis poroje – viena iš priemonių parodyti dėmesį vienas kitam“, – apie tradicijų išsaugojimo svarbą pasakoja vadovė. Jos pastangomis organizuojami tradicinių šokių vakarai, į kuriuos pasidalyti žiniomis apie papročius kviečiami folkloro kolektyvai iš Vilniaus, Panevėžio.
„Svarbu rasti bendraminčių, kad kuo daugiau žmonių tuo domėtųsi ir jiems ta veikla būtų įdomi. Kad ir pas mus: kolektyve – 30 žmonių, bet kai per renginius, vakarėlius prisijungia jų poros, šokančių būna dvigubai daugiau. Tradicinius šokius ypač pamėgo ansambliečių žmonos“, – šypsosi pašnekovė.
Kolektyvo veiklą ir narius ji žaismingai pristatė penktadienį kultūros centre surengtame „Pyniavos“ gimtadienio koncerte. Anot vadovės, kiekvienas yra skirtingas ir savotiškas. Kai kurie – triukšmingi ir plepūs, kiti turi lakštingalos balselį arba plačią šypseną.
„Ir pasmuikuoja, ir dainuoja iš visos širdies, o kai šoka – žemė dreba. Yra pas mus du Juozukai – žemaitis ir aukštaitis. Yra ir du ukrainiečiai: kai tik kokia vakaruška, jie mums – ir vyno, ir visokių skanių mišrainių…“ – gyrė saviškius. Neslepia, jog visi puikiai sutaria ir yra labai vieningi: „Jei tik nebūna kurio vieno repeticijoj ar vakarėly, atrodo, tarsi piršto trūksta…“
Vilma šmaikštauja, jog penkiolika metų – amžius, kai vėjai galvoj ir norisi šokti ligi ryto. Todėl linksmintis kartu kvietė ir žiūrovus, ir šventės svečius. Pastarieji gi vadino gimtuvininkus „paaugliais“. „Jums velniai ir galvoj, ir uodegoj. Po dešimt metų ir apie ženatvę pagalvokit“, – linkėjo bičiuliai iš Panevėžio folkloro ansamblio „Raskila“.
Sveikinimų, dovanų negailėjo ir smagią programą taip pat parodė kiti folkloro kolektyvai iš Ukmergės, Veprių, Vidiškių, Sližių. Štai „Dagilėlio“ vadovė Jūratė Martinkutė dėkojo ne tik kolegoms iš „Pyniavos“, bet ir jų bei kitų atlikėjų antrosioms pusėms. „Tebūna geros žmonos ir geri vyrai, kurie į repeticijas išleidžia, parleidžia, kantriai laukia grįžtančių…“ – linkėjo ji.
Koncerte skambėjo Ukmergės krašte užrašytos dainos, sutartinės, romansai. Scenoje sukosi poros, šokusios ukmergietišką suktinį, dirižablį bei kitus tradicinius lietuvių šokius.
Sukaktuvininkus sveikino bendradarbiai, policijos komisariato darbuotojai, kultūros centro meno kolektyvų vadovai. „Kol bus gyva lietuviška šnekta, tol bus gyva Lietuva“, – sakė jie.
„Pyniavos“ vadovei V. Mulevičiūtei-Sabaliauskienei už tradicinės kultūros puoselėjimą buvo įteikta Lietuvos liaudies kultūros centro direktoriaus Sauliaus Liausos padėka.