Šiemet sodai nuo obuolių nelūžta – daugelis sodininkų žada priskinti tik trečdalį pernykščio derliaus. Tačiau prekybininkai lietuviškų obuolių kainomis negąsdina – tikina, kad jos palyginti su praeitais metais nepakils.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Sodininkai sako, kad šiemet – ne obuolių metai.
Pivonijos seniūnijoje, Vaisgėliškio viensėdyje, ūkininkaujantis Juozas Kulėšius šiųmečiu obuolių derliumi nesidžiaugia. 6 hektarų ekologinį sodą turintis ūkininkas šiemet planuoja tenuskinti apie 7 tonas vaisių. Anot jo, derlingais metais obuolių priskinama tris kartus daugiau.
Vasarinių veislių, kurios užderėjo gausiausiai, vaisius jau realizavo. Pardavinėjo daugiausia turguje. Sodininkas sako, kad kai mažą kiekį siūlai, obuolių supirkėjai nelabai nori su tokiu tiekėju prasidėti ir kainas muša. Taigi, tenka pačiam stoti prie prekystalio.
Šiemet už ekologiškos produkcijos kilogramą pirkėjai mokėjo nuo 2 iki 4 litų. Pasiilgę „tikrų“ lietuviškų obuolių, brangiausiai mokėjo už ankstyviausių veislių vaisius.
„Vėlyvą rudenį, kuomet ne visi turi kur sandėliuoti, šokteli ir kaina. Bet kad nelabai bus ką ir beparduoti“, – sako sodininkas.
Besižvalgydamas po kitus sodus J. Kulėšius priėjo prie išvados, kad ne ekologiškai auginami sodai atrodo „daug gražiau“. Mat tik trąšų, naudojamų ekologiniame ūkyje, nepakanka – nuo kenkėjų efektyviausios cheminės priemonės. Kol kas pereiti prie ne ekologiško ūkininkavimo jis neketina – tikisi, kad artimiausiais metais mokslas pasiūlys išeitį.
Supirkimo kaina – paslaptis?
Anot AB „Anykščių vynas“ direktorės Violetos Labutienės, įmonėje šiuo metu – pats darbymetis. Nuo sezono pradžios jau priimta ir perdirbta 6 tūkstančiai tonų obuolių. Sultys čia spaudžiamos tik iš lietuviškos produkcijos.
Supirkimo kainų direktorė nenorėjo atskleisti, sakydama, kad tai – įmonės komercinė paslaptis. „Galiu pasakyti, kad kainos aukštesnės nei pernai. Kaina sutartinė – tariamės su kiekvienu klientu atskirai. Didesnį kiekį pristatant, ji aukštesnė“, – sako direktorė.
Pernai įmonė startavo su 20 centų kaina. Spalio mėnesį ji pakilo iki 30 centų už kilogramą.
V. Labutienė teigia, kad vasaros viduryje planavę supirkti 10 tūkstančių tonų produkcijos, dabar prie konkrečių skaičių „neprisiriša“. „Stengsimės supirkti kuo daugiau. Bet tai ne tik nuo mūsų norų priklauso – ir nuo tiekėjų, ir nuo oro sąlygų, ir nuo įmonės turimų lėšų tiekėjams sumokėti“, – sako ji.
Per dieną įmonės įranga „susidoroja“ su 400 tonų obuolių. Kadangi į Anykščius daugiausia sodininkai veža krituolius ir prastesnės prekinės išvaizdos obuolius, daugiau priimti nesistengiama – sandėliuojant prastėja jų kokybė, vaisiai greitai pūva.
Tiesa, vienas Anykščių rajono sodininkas keistą „Anykščių vyno“ „paslaptį“ išdavė. Keletą tonų pridavusiems ūkininkams įmonė sumokėjo po 25 centus už kilogramą.
Beveik pusė – lietuviški
Prekybos tinklo „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė sako, kad jų prekybininkai stengiasi savo pirkėjams pasiūlyti kuo daugiau lietuviškų vaisių ir daržovių. Sezono metu siūlo net keliolika rūšių obuolių.
Lietuviška produkcija sudaro apie 40 procentų viso parduotų obuolių kiekio.
Šiemet lietuviškais obuoliais „Maximos“ parduotuvėse pradėta prekiauti nuo liepos vidurio. Tai keliomis savaitėmis anksčiau nei įprasta.
O. Malaškevičienė teigia, kad šiemet obuolių derlius yra mažesnis, o vaisiai prastesnės kokybės ne tik Lietuvoje: „Visoje Europoje šiemet obuolių užauginta mažiau. Nors kaimyninės Lenkijos ūkininkai obuolių išaugino šiek tiek daugiau nei pernai, tačiau tikėtina, jog esant obuolių trūkumui Europoje, lenkai daugiau produkcijos eksportuos į Vakarų Europą, todėl tikėtis obuolių atpigimo neverta.“
Prekybos tinklo atstovė sako, kad lietuviški obuoliai šiemet brangti neturėtų – kainos išliks panašios kaip ir pernai. Pirkėjai lietuviškus obuolius vertina, tačiau pasirinkimas pirkti vietinius ar importuotus obuolius dažnai priklauso ir nuo kainos.
Šiuo metu „Maximos“ tinklo parduotuvėse fasuotų lietuviškų obuolių kilogramas kainuoja apie 3 litus.
IKI prekybos tinklo Komunikacijos skyriaus vadovas Valdas Lopeta sako, kad lietuviškų obuolių supirkimo kaina siekia 1,8 lito už kilogramą. Lietuviški obuoliai sudaro maždaug 25 procentus nuo visų parduodamų obuolių. Jie yra maždaug penktadaliu pigesni už importuotus.