Praeitą savaitę įvyko pirmasis šiemet rajono tarybos posėdis. Jame buvo pateiktas savivaldybės svarbiausio dokumento – šių metų biudžeto – projektas. Tarybos nariai jį svarstys visą mėnesį – tvirtinti ketinama vasario pabaigoje.
Ligita JUODVALKIENĖ
Iš piliečių tribūnos šįkart vėl skundėsi didžiausio bityno Ukmergėje savininko Jono Šantaro kaimynai. Jiems nepatinka, kad šalia jų namų vykdoma ūkinė veikla, o bitės kelia ne tik nepatogumus, bet ir grėsmę.
Rasa Pipirienė parodė „susuktą“ filmuką, kurio veiksmas vyksta bitininko kaimynų kieme. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad ore zuja daugybė bičių, ir pasiūlė tarybai uždrausti iš viso mieste laikyti bites. Ta pačia tema ir gaida kalbėjo Genė Radzevičienė.
Dar vienas kalbėtojas – miesto bendruomenės pirmininkas Julius Kazėnas. Jis kritiškai vertino šilumos klausimus.
Po jo pasisakęs Stasys Ūsaitis J. Kazėno kalboje įžiūrėjo priešrinkiminės kampanijos patosu atskiestą populizmą.
Pats stojo ginti rajono merą Algirdą Kopūstą, pastaruoju metu vis dažniau pasirodantį televizijos laidose, – esą už šias laidas užsakovai televizijoms dešimtis tūkstančių litų sumoka.
Anot jo, šmeižtu užsiimantį konservatorių Andrių Kalesniką turėtų svarstyti tarybos etikos sergėtojai. Antraip ukmergiškis pažadėjo kreiptis į Vyriausios rinkimų komisijos pirmininką Zenoną Vaigauską.
Gėlių buvo daug
Posėdyje būta kaip niekad daug gėlių. Jubiliejaus proga kolegos rožių puokštę įteikė tarybos nariui Valdui Mikalajūnui.
Paskyrimo į Ukmergės mokyklos-darželio „Varpelis“ direktorės pareigas proga gėlės įteiktos Jolitai Čepelionienei ir lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorės vietą užėmusiai Gvidai Rinkevičienei. Neseniai surengtame konkurse jas vertino komisija, o taryba paskyrė į šias pareigas.
Praeitame posėdyje neatleidusi iš darbo VšĮ Ukmergės jaunimo laisvalaikio centro direktorės Skaistės Vasiliauskaitės, taryba šį kartą neprieštaravo.
Buvusiai direktorei bus išmokėta kompensacija už 33,6 darbo dienas nepanaudotų atostogų ir vieno mėnesio atlyginimo dydžio išeitinė išmoka.
Į jos vietą laikinai paskirta Jaunimo laisvalaikio centro projektų administratorė Karolina Vavilovaitė.
Rengs planą
Pritarimo sulaukė klausimas dėl Ukmergės rajono savivaldybės šilumos ūkio optimizavimo strateginio plano rengimo.
Tarybos narys Vydas Paknys tarybos sprendimą parengti planą vadino namų darbais. Anot jo, planas būtinas, norint sudaryti tolesnę veiksmų sistemą. Pavyzdžiu jis kėlė vandentvarkos ūkį, savivaldybės švietimo sistemą – juose esą dirbama sistemingai, numatant ir planuojant lėšas.
V. Paknys įsitikinęs, kad toks planas turėjo būti sudarytas prieš trejus metus, nes jo nesant patiriami nuostoliai. Jis turi apimti tris sritis – šilumos gamybą, tiekimą ir vartojimą.
Į darbo grupę, sudaromą parengti planą, turėtų būti įtraukti UAB „Ukmergės šiluma“, savivaldybės, tarybos nariai, bendruomenės atstovai. Planą ketinama parengti iki gegužės mėnesio.
Diskusijas sukėlė tualetas
Toliau svarstyta, kaip spręsti išvažiuojamuosiuose posėdžiuose į Veprių ir Taujėnų seniūnijas iškeltas problemas.
Daugiausia diskusijų kilo dėl viešo tualeto Taujėnuose.
Apie tokį poreikį užsiminė šios bendruomenės nariai.
Savivaldybės administracija mano, kad nėra poreikio statyti stacionarų viešą tualetą, nes ir statyba, ir jo išlaikymas – savivaldybei per brangu.
Renginių metų siūloma nuomotis biotualetus, o darbo dienomis prispyrus reikalui, atviras seniūnijos patalpose esantis tualetas.
Darbo partijos narys Rolandas Janickas pasipiktino, kad savivaldybė, nesprendžianti taujėniškių problemų, nuėjo lengviausiu keliu.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Kanapeckienė priminė apie miesto viešo tualeto išlaikymo naštą. Vieno asmens apsilankymas jame savivaldybei kainuoja 17 litų. Taujėnuose ši kaina būtų dar didesnė.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Elena Mirinavičienė pasiūlė apie šio statinio reikalingumą atsiklausti pačių taujėniškių. Taryba pritarė – seniūnija įpareigota surengti apklausą.
Išspręstas ir kitas šiai seniūnijai aktualus klausimas.
Netoli paminklo partizanui Juozui Krikštaponiui yra jo žuvimo vieta. Šiuo metu ji nėra išskirta informaciniais ženklais. Taryba siūlo šią vietą pažymėti kaip lankytiną.
Dėl reorganizacijos nesutarė
Savivaldybės administracija siūlo reorganizuoti Ukmergės rajono pedagoginę psichologinę tarnybą, prijungiant ją prie Ukmergės švietimo centro.
Pradėjus svarstyti klausimą, socialdemokratė Klavdija Stepanova pasiūlė jį atidėti, nes jis nėra tinkamai parengtas. Vieniems tarybos nariams kilo dvejonių, ar tikslinga reorganizuoti prijungimo, o ne sujungimo būdu. Kitiems – ar iš viso verta.
D. Steponavičienė paaiškino, kad po reorganizacijos prijungiant įstaigos valdymui skirtos lėšos sumažėtų. Planuojama ekonominė nauda – apie 30 tūkstančių litų. Darbuotojų atleisti neketinama. Reorganizacija sujungiant įstaigas – sudėtingesnis procesas, iškiltų daugiau formalumų.
Kalbėdama apie ekonominę naudą, vedėja teigė besiremianti ir reorganizuotų Muzikos ir Dailės mokyklų patirtimi.
Konservatorė, Ukmergės meno mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, dailei Birutė Žilėnienė suabejojo šia nauda, tačiau aiškių motyvų neišdėstė.
Taryba balsavo už K. Stepanovos pasiūlymą šio klausimo svarstymą atidėti.
Permainos komitetuose
Pagal savivaldos įstatymą tarybos narių pareiga – ne tik dalyvavimas posėdžiuose, bet ir darbas komitetuose. Vienas populiariausių, nebesutalpinančių norinčiųjų dirbti jame, – Biudžeto ir ekonominės plėtros komitetas.
Taryba gavo Švietimo, kultūros ir sporto komiteto sudėtyje esančio „valstiečio“ Rimvydo Civilkos prašymą perkelti jį į Biudžeto ir ekonominės plėtros komitetą.
Į tą patį komitetą pretendavo ir socialdemokratas Andrius Lyška. Savivaldybės administracija siūlė jį įtraukti į Švietimo, kultūros ir sporto komitetą.
Taryba balsavo už kiekvieną narį atskirai. Nutarta R. Civilką palikti tame pačiame komitete, A. Lyšką paskirti į Biudžeto ir ekonominės plėtros komitetą. Iš pastarojo tarybos narį Grigorijų Malčanovą nuspręsta perkelti į Švietimo, kultūros ir sporto komitetą.
Naujovės bitininkams
Taryba pagaliau patvirtino Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo taisykles. Savivaldybės administracijos siūlomi variantai keliuose posėdžiuose nepraėjo.
Daugiausia diskusijų kilo kalbai pasisukus apie bičių laikymą.
Patvirtintame sprendime nurodoma, kad mieste leidžiama laikyti tik 1 bičių šeimą 1 are žemės, bet ne daugiau kaip 6 šeimas. Miesteliuose, kaimuose, sodų bendrijų sklypuose galima laikyti po 1 avilį 1 are, bet visas jų kiekis nėra ribojamas.
Taisyklėse nurodoma, kad bičių laikytojas prieš atlikdamas bičių avilių priežiūrą, medkopį, kai atidaromas avilys ir tuo metu suerzinamos bitės, apie tai turi įspėti galinčius dėl to nukentėti asmenis.
Turi būti išlaikyti konkretūs atstumai – nuo visuomeninio naudojimo vietų, kelių, takų, kaimyno žemės sklypo.
Merui siūlo atsiprašyti
Rajono tarybos Etikos komisija pateikė savo išvadas apie rajono mero Algirdo Kopūsto elgesį, kuomet užpernai rudenį rajono vadovas įkliuvo policininkams neblaivus prie automobilio vairo.
Etikos sergėtojai priminė, kad valstybės ir savivaldybės politikai viešoje erdvėje privalo laikytis Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintų elgesio principų.
Komisija mano, kad A. Kopūstas, vairuodamas automobilį neblaivus, visuomenės informavimo erdvėje ir teisme sakydamas netiesą, pažeidė teisės ir etikos normas.
Pateiktose išvadose teigiama, kad rajono vadovas pažeidė valstybės politiko elgesio principus. Jam rekomenduojama viešai atsiprašyti.
Kadangi šiuo metu rajono meras serga, apie šį sprendimą jis bus informuotas.
Pateikė biudžeto projektą
Savivaldybės administracijos direktorius Juozas Varžgalys tarybai svarstyti pristatė planuojamą šių metų biudžetą. Jį išanalizavus, tvirtinamas bus kitame posėdyje.
Šių metų numatomas biudžetas – 90 mln. 63,6 tūkst. litų pajamų ir 96 mln. 560,8 tūkst. litų išlaidų.
Išlaidos viršija pajamas 6 mln. 497,2 tūkst. litų, tačiau teigiama, kad iš jų 5 mln. 722,2 tūkst. litų planuojama pasiskolinti investicijų projektams finansuoti.
Likusi dalis – 775 tūkst. litų – praeitų metų nepanaudotos savivaldybės biudžeto lėšos tikslinėms programoms vykdyti ir savivaldybės biudžeto įsiskolinimui dengti.
Pernai buvo patvirtintos 86 mln. 634,1 tūkst. litų savivaldybės biudžeto pajamos. Metų eigoje jos buvo tikslinamos. Į savivaldybės biudžetą gauta 90 mln. 690,9 tūkst. litų. Tai sudaro 100,7 procento planuotų pajamų.
Kaip ir kasmet, daugiausia pajamų planuojama gauti iš gyventojų pajamų mokesčio. Tikimasi surinkti 19 mln. 76 tūkst. litų.
4 mln. 567 tūkst. litų turėtų įplaukti iš kitų mokesčių – pajamų už valstybinės žemės nuomą, nekilnojamojo turto, žemės mokesčio.
Planuojama gauti 1 mln. 880,7 tūkst. litų biudžetinių įstaigų pajamų už šių įstaigų vykdomą veiklą: patalpų nuomą, vaikų išlaikymą švietimo įstaigose, kitą jų veiklą.
Rajono švietimo reikmėms numatoma skirti 43,4 mln. litų. Be valstybės skiriamų mokinio krepšelio lėšų 17,6 mln. litų turės rasti savivaldybė. Socialinei apsaugai numatoma 19,6 mln. litų.
Padidėjo alga
Taryba padidino atlyginimą Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorei Vaidai Puodžiūnienei.
Ne visi posėdžiautojai sutiko, kad dabar tinkamiausias metas kelti algas. Tačiau didžioji dauguma patvirtino sprendimo projektą, numatantį nustatyti 2684 litų šios įstaigos vadovės algą neišskaičiavus mokesčių. Iki šiol jos atlyginimas buvo 2196 litai.
Savivaldybės gydytojas Vytautas Motiejūnas priminė, kad įstaigai savivaldybė skiria 30 tūkstančių litų per metus, o ji pati užsidirba dar 70 tūkstančių. Direktorė, anot jo, pradėjusi dirbti naujai įsteigtame centre „nuo nulio“, įgyvendino nemažai naudingų rajonui projektų.
Valdybų nereikia?
Pateikta informacija dėl savivaldybės kontroliuojamų uždarųjų akcinių bendrovių valdymo organo – valdybų – kūrimo.
Darbo grupė, išanalizavusi situaciją įmonėse, išsakė nuomonę, kad steigti valdybas UAB Ukmergės butų ūkyje, UAB „Ukmergės vandenys“ bei UAB Ukmergės autobusų parke netikslinga.
Pasak liberalcentristo Juozo Armanavičiaus, valdybas steigti netikslinga dėl to, kad jų vaidmenį puikiausiai atlieka rajono taryba – kontroliuoja įmonių veiklą, vadovai teikia ataskaitas.
Konservatorius Andrius Kalesnikas pasipiktino, kad tokios darbo grupės išvados įrodo, jog ankstesniuose posėdžiuose nuskambėjęs tarybos sprendimas steigti valdybą Butų ūkyje yra niekinis.
Jam atsakyta, kad darbo grupė tik analizavo bendrus reikalavimus valdyboms, jų nuostatus, o ne klausimą apie konkrečių įmonių valdybas.
Valdybos funkcionuoja tik dviejose įmonėse – UAB „Ukmergės šiluma“ bei UAB „Dainavos energetika“.
Nežino ar tik reklamuojasi?
Savivaldybės administracijos direktorius J. Varžgalys perskaitė tarybos nariams informaciją – atsaką į neseniai spaudoje paskelbtą K. Grybausko nuomonę „Šiluma ukmergiškiams – draugas ar baubas?“.
Savo publikacijoje politikas kritiškai pasisako dėl Ukmergės šilumos ūkio valdymo, dėl jo planavimo, šilumos kainų, biokuro katilinės statybos.
„Mūsų nuomone, gerokai sutaupys ir visi Ukmergės žmonės, neužkibdami ant kai kurių politikų ir už jų besislapstančių interesų grupių kišamų kabliukų“, – J. Varžgalys išdėstė savivaldybės administracijos nuostatą į politiko pateiktus argumentus.
Pranešėjas priminė, kad, remiantis įstatymais, rajono šilumos ūkio reguliavimą vykdo Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija ir savivaldybė. Įmones, kurios per metus parduoda daugiau kaip 10 milijonų kilovatvalandžių šilumos energijos, reguliuoja Kainų komisija, kitas – savivaldybė.
Dėl šios priežasties savivaldybės valdomą UAB „Ukmergės šiluma“ prižiūri Kainų komisija – išdavė licenciją, derina investicijas, nustato kainas. Kainų komisija suderino investiciją ir į biokuro katilinę.
Direktorius teigė, kad kitame tarybos posėdyje bus svarstomi UAB „Ukmergės šiluma“ pateikti šilumos skaičiavimo projektai. Jie bus teikiami ir Kainų komisijai.
Jei ši patvirtins „Ukmergės šilumos“ kainas ir jų taikymo pradžios datą, savivaldybė atšauks ekstremalią situaciją.