Policijos komisariate netrukus darbuosis naujas pareigūnas – vokiečių aviganis Aras. Septynių mėnesių būsimasis policijos darbuotojas dar tik mokosi savo amato paslapčių. Šią šaltą žiemą jis gyvena kinologo Arkadijaus Golovatenko namuose.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Arkadijus Golovatenko sako, kad Aras kol kas visai nepiktas – pasižymi meilumu ir judrumu.
Ukmergės policijos komisariato Kriminalinės policijos vyresnysis postinis A. Golovatenko policijos šunis dresuoja aštuonerius metus. Aras – ketvirtasis jo dresuojamas pareigūnų pagalbininkas. Tikrasis vilkšunio vardas, užrašytas jo dokumentuose, – Grogas, tačiau, pasak kinologo, kiekvienas šeimininkas savo šunį gali pavadinti sau mielesniu vardu. Policininkams prie širdies buvo trumpesnis, greičiau ištariamas vardas.
Šiuo metu Aras gyvena A. Golovatenko namuose, o į policijos komisariatą kartu su kinologu kas rytą važiuoja kaip į darbą. Lauke esančiame aptvare jaunam šuniui žiemą būtų ne pyragai. Be to, kinologas mano, kad šuo turi kuo daugiau bendrauti su savo dresuotoju.
Anot pašnekovo, Arui nesvetimos visos tokio amžiaus šuniukui būdingos savybės. Jis pasižymi paauglišku judrumu ir smalsumu. Kinologo namuose apsigyvenus augintiniui, namiškiams teko prisitaikyti prie mažojo keturkojo diktuojamų sąlygų. Ant palangių augančios gėlės, koridoriuje palikti batai kelia didelį Aro susidomėjimą. „Vazoną jau ne vieną nuvertęs yra. Didesnių nuostolių nepatyrėme tik todėl, kad batus nuo jo labai slepiame“, – sako Arkadijus.
Visa laimė, kad virtuvėje nevagiliauja, šeimos narių be pietų nepalieka. Iš savo vardinio dubenėlio, kuris Arui buvo „įteiktas“ Policijos dienos proga, su apetitu šlamščia ne tik sausuolius, bet ir šunims skirtus konservus. Per metus policininkų pagalbininkas suėda beveik 150 kilogramų šunų maisto bei 200 kilogramų subproduktų. Tarnybinio šuns dienos „pietūs“ kainuoja apie tris litus. Tačiau ypač Aras laukia maisto likučių nuo savo dresuotojo stalo, kurie jokia pinigine išraiška nevertinami.
Kinologas Arą moko bendro paklusnumo. Tai pagrindas, kurį kiekvienas, ne tik tarnybinis, šuo turi įsisavinti prieš pradėdamas mokytis sudėtingesnių dalykų. Vėliau pamokos sunkės – Aras mokysis sekti nusikaltėlio pėdomis, jo ieškoti, sulaikyti, saugoti, kad nepabėgtų, kol atskubės policininkai.
Neretai prie šių pagrindinių tarnybinių „pareigų“ dar prisideda ir papildoma specializacija – negyvų žmonių, sprogmenų, narkotikų paieška.
Ukmergiškis glaudžius ryšius palaiko su Lietuvos policijos kinologijos centro specialistais. Kartu su dresuojamu šunimi mokosi atlikti jų pateikiamas užduotis, o rezultatai patikrinami atestacijos metu. Pasak Arkadijaus, jei neišpildysi atestacijos užduočių, keturkojį „pareigūną“ gali ir nurašyti.
Vos kelių mėnesių Arą iš Lietuvos policijos kinologijos centro Ukmergės pareigūnai įsigijo rugsėjo mėnesį. Naujo šuns policininkams prireikė, kai nelaimingo atsitikimo metu buvo nušautas vienintelis komisariatui priklausantis šuo – 7 metų vokiečių aviganė Naida.