Policijai tenka veržtis diržus

Autorius Ukmergės žinios

Su­ma­ži­nus vals­ty­bės biu­dže­to iš­lai­das vi­sam vie­ša­jam sek­to­riui, ne­leng­vi me­tai ža­da­mi vi­daus rei­ka­lų sis­te­mai. Nuo­gąs­tau­jant dėl tin­ka­mo jos funk­ci­jų vyk­dy­mo, su­abe­jo­ta val­džios po­žiū­riu į vi­suo­me­nės sau­gu­mą. To­kių min­čių nu­skam­bė­jo ant­ra­die­nį vy­ku­sia­me ra­jo­no po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to ata­skai­ti­nia­me su­si­rin­ki­me.

 

Vai­do­tė ŠANTARIENĖ

 

02-03-4_straipsnio_nuotr

Autorės nuotr. Policijos komisariato ataskaitiniame susirinkime dalyvavo įstaigos darbuotojai, svečiai.

Me­tų pra­džio­je tra­di­ciš­kai ren­gia­ma­me su­si­rin­ki­me da­ly­va­vo įstai­gos sky­rių va­do­vai, dar­buo­to­jai, sve­čiai. Juos ko­mi­sa­ria­to vir­ši­nin­kas Ro­lan­das Kiš­kis in­for­ma­vo apie nu­si­kals­ta­mu­mo padėtį.

Uk­mer­gės ra­jo­ne per­nai už­re­gist­ruo­tos 786 nu­si­kals­ta­mos vei­kos (2010 m. – 893). Tarp jų – 690 nu­si­kal­ti­mų (792), 96 bau­džia­mie­ji nu­si­žen­gi­mai (101). Sun­kių ir la­bai sun­kių nu­si­kal­ti­mų ir per­nai, ir už­per­nai už­re­gist­ruo­ta po 46.

Per­nykš­čių va­gys­čių ra­jo­ne „der­lius“ – 376 (2010 m. – 503). Su­ma­žė­jo va­gys­čių iš gy­ve­na­mų­jų pa­tal­pų – to­kių už­re­gist­ruo­ta 40 (79) bei au­to­mo­bi­lių va­gys­čių: per­nai pa­vog­ti 7, o už­per­nai – 29 au­to­mo­bi­liai.

Ta­čiau už­re­gist­ruo­ta dau­giau suk­čia­vi­mo at­ve­jų – 57 (41) bei nu­si­kals­ta­mų vei­kų, su­si­ju­sių su ne­tei­sė­tu dis­po­na­vi­mu nar­ko­ti­nė­mis ar psi­chot­ro­pi­nė­mis me­džia­go­mis, – 27 (13).

 

Pės­tie­ji ne­si­sau­go

 

2011-ie­ji lai­ko­mi ge­res­niais me­tais dėl su­ma­žė­ju­sio eis­mo įvy­kių skai­čiaus. Ra­jo­no ke­liuo­se ir mies­to gat­vė­se įvy­ko 180 eis­mo įvy­kių (255), iš jų įskai­ti­niai – 28 (44), ku­riuo­se 3 žmo­nės žu­vo (11), 31 su­žeis­tas (61). Vie­na iš su­ma­žė­ju­sio ava­rin­gu­mo prie­žas­čių įvar­dy­tas pa­pil­do­mas po­li­ci­nin­kų pa­tru­lia­vi­mas kai­muo­se.

Per­nai bu­vo su­lai­ky­ti 244 vai­ruo­to­jai, ku­rie vai­ra­vo trans­por­to prie­mo­nes ne­blai­vūs (2010 m. – 249).

Daž­niau­sio­mis eis­mo ne­lai­mių prie­žas­ti­mis pa­rei­gū­nai va­di­na ne­tin­ka­mą grei­tį ir pės­čių­jų ne­ati­du­mą. Pas­ta­rie­ji, kaip ak­cen­ta­vo su­si­rin­ki­mo da­ly­viai, tu­rė­tų la­biau rū­pin­tis sa­vo sau­gu­mu, ne­šio­ti at­švai­tus.

 

Pa­rems sa­vi­val­dy­bė

 

R. Kiš­kis taip pat pa­sa­ko­jo apie žmo­giš­kuo­sius po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to iš­tek­lius ir pri­sta­tė veik­los tiks­lus.

Su­si­rin­ki­me da­ly­va­vęs ra­jo­no me­ro pa­va­duo­to­jas Re­gi­man­tas Ba­ra­vy­kas kal­bė­jo apie pa­ra­mą ir ben­dra­dar­bia­vi­mą. Sa­vi­val­dy­bės pra­šo­ma pri­si­dė­ti fi­nan­suo­jant ko­mi­sa­ria­to vyk­do­mas pre­ven­ci­nes, eis­mo sau­gu­mo už­tik­ri­ni­mo pro­gra­mas.

Vil­niaus ap­skri­ties iki­teis­mi­nio ty­ri­mo įstai­gų pro­fe­si­nės są­jun­gos funk­ci­jas pri­sta­tė jos pir­mi­nin­kas Vy­tau­tas La­maus­kas. Su veik­los re­zul­ta­tais su­pa­žin­di­no Uk­mer­gės ra­jo­no apy­lin­kės teis­mo pir­mi­nin­kas Eval­das Pa­ši­lis.

 

Šu­niu­kų ne­ieš­kos

 

Min­ti­mis apie mig­lo­tas at­ei­ties per­spek­ty­vas da­li­jo­si Vil­niaus ap­skri­ties vy­riau­sio­jo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to vir­ši­nin­kas Kęs­tu­tis Lan­čins­kas. Anot jo, biu­dže­to iš­lai­dos vals­ty­bi­nėms ins­ti­tu­ci­joms 4 proc. ma­ži­na­mos, ne­pai­sant to, jog vi­daus sis­te­mo­je jau ir taip ne sy­kį te­ko smar­kiai verž­tis dir­žus.

„Da­bar­ti­nė po­li­ti­nė val­džia tarp pri­ori­te­ti­nių sri­čių ne­ma­to vi­suo­me­nės sau­gu­mo, – ma­no pa­rei­gū­nas. – Ji ne­si­do­mi, kaip mes tvar­ko­mės, o ši­taip tau­py­ti, kaip mes ma­ži­na­mės, gal ir nie­kas ne­mo­ka.“

Vi­lia­ma­si, jog su­ma­žin­tas fi­nan­sa­vi­mas ne­tu­rės įta­kos sun­kių, la­bai sun­kių nu­si­kal­ti­mų ty­ri­mų ko­ky­bei. „Ta­čiau kai nė­ra pa­vo­jaus svei­ka­tai, gy­vy­bei… Jei­gu din­go šu­niu­kas – ne­ieš­ko­sim, ar­ba jei­gu va­zo­nas nuo pa­lan­gės nu­kri­to, ne­va­žiuo­sim for­min­ti. Toks yra biu­dže­tas, o kiek­vie­nas ki­lo­met­ras kai­nuo­ja“, – sa­kė sve­čias.

 

Nai­kins „še­šė­lius“

 

Pa­sa­ko­da­mas apie po­li­ci­jos veik­lą, jis už­si­mi­nė apie pri­ori­te­ti­nius už­da­vi­nius. Vie­nas to­kių – eko­no­mi­nių nu­si­kal­ti­mų iš­aiš­ki­ni­mas. Lie­tu­vo­je kri­mi­na­li­niais nu­si­kal­ti­mais pa­da­ro­ma tik 20 proc. ža­los, o 80 proc. – eko­no­mi­niais. „To­kius daug sun­kiau nag­ri­nė­ti: jie rei­ka­lau­ja dau­giau lė­šų, di­des­nių dar­bo są­nau­dų, o baus­mės už juos – švel­nes­nės. To­dėl rim­ti nu­si­kal­tė­liai, tai ži­no­da­mi, ei­na į po­grin­di­nę eko­no­mi­ką“, – sa­kė K. Lan­čins­kas.

Kal­bė­da­mas apie eko­no­mi­kos „še­šė­lius“, jis mi­nė­jo ke­lias­de­šimt mi­li­jar­dų sie­kian­čią su­mą. To­kia yra vals­ty­bei da­ro­ma ža­la, nuo ku­rios pri­klau­so ir men­kes­ni gy­ven­to­jų ge­ro­vės ro­dik­liai – at­ly­gi­ni­mai ir pan.

 

Trūks­ta ži­nių

 

Pa­rei­gū­nas taip pat pa­sa­ko­jo apie Vi­daus rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos at­lik­tą po­li­ci­jos įvaiz­džio ty­ri­mą. Tik 16 proc. ša­lies gy­ven­to­jų apie jį spren­džia iš tie­sio­gi­nio kon­tak­to su pa­rei­gū­nu. Ta­čiau dau­gu­mos žmo­nių nuo­mo­nę, anot jo, for­muo­ja ko­mer­ci­nės te­le­vi­zi­jos, in­ter­ne­tas.

Ne­džiu­gi­na ir tei­siš­kai ne­iš­pru­su­sia va­di­na­mos vi­suo­me­nės ži­nių sto­ka. „Žmo­nės ne­ži­no, kas yra įsta­ty­mas, Kon­sti­tu­ci­ja, ko­dėl įsta­ty­mų rei­kia lai­ky­tis, – pa­ste­bi K. Lan­čins­kas. – Dar mo­kyk­loj rei­kia pra­dė­ti nuo tei­si­nio švie­ti­mo, jau­nuo­liams aiš­kin­ti, kas yra įsta­ty­mų vir­še­ny­bė.“

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *