Nuo šių metų gerokai sumažėjo dirbančių pensininkų pensijos. Tūkstančiai žmonių sprendžia dilemą – likti darbe ir „dalintis“ sąžiningai užtarnauta pensija su valstybe ar išeiti iš darbo ir tenkintis „Sodros“ į banko sąskaitą pervedama suma.
Ligita JUODVALKIENĖ
Pensijų mažinimas palietė visus asmenis, gaunančius ne mažesnes kaip 650 litų pensijas. Tačiau didesnė dalis nuriekiama nuo tebedirbančių asmenų pensijų. Atsižvelgiant į algos dydį jiems pensijos šiemet sumažintos nuo kelių iki 70 procentų. Norėdami tiksliai sužinoti, kokią pensiją gaus, jei liks dirbti, žmonės to teiraujasi „Sodroje“.
Nuo šių metų gerokai sumažėjo dirbančių pensininkų pensijos. Tūkstančiai žmonių sprendžia dilemą – likti darbe ir „dalintis“ sąžiningai užtarnauta pensija su valstybe ar išeiti iš darbo ir tenkintis „Sodros“ į banko sąskaitą pervedama suma.
Ligita JUODVALKIENĖ
Pensijų reforma palietė visus pensininkus.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
„Sodros“ Ukmergės skyriaus laikinai einanti direktorės pareigas Rima Meškienė sako, jog labai daug besikreipiančiųjų nėra, tačiau vienas kitas prašė paskaičiuoti, kiek jam likus darbe sumažės pensija.
Anot jos, kiekvienu atveju tai labai individualu. Metų pradžioje viešai paskelbtos apibendrinančios pensijų mažėjimo lentelės padarė meškos paslaugą – kiekvienas žmogus prisitaikė duomenis sau. „O juk kiekvienas atvejis individualus – nevienodas darbo užmokestis, stažas. Kuo didesnis stažas, tuo didesnė išlieka įstatymiškai neliečiamoji pensijos dalis – priedas už jį“, – sako R. Meškienė.
Mūsų rajono pensininkams per mėnesį sumokama 10–11 milijonų litų. „Sodros“ Ukmergės skyriaus duomenimis, sumažinus pensijas, vien per sausį sutaupytas vienas milijonas litų.
Šiuo metu rajone dirba apie 600 pensinio amžiaus sulaukusių žmonių. Gruodį buvo atleisti 53 rajono įmonėse dirbantys pensininkai.
UAB „Ukmergės vandenys“ darbų saugos organizatoriumi dirbantis 67 metų rajono tarybos narys Antanas Dambrauskas sako dar neapsisprendęs, kaip pasielgs – liks bendrovėje ar išeis į per 45 darbo metus užtarnautą poilsį. 30 iš jų jis atidavė Remonto mechaninei gamyklai, kurioje dirbo meistru, cecho viršininku, gamybos skyriaus viršininku. Vėliau rajono savivaldybėje ėjo mero, Socialinių paslaugų centre – direktoriaus pavaduotojo pareigas.
„Bandžiau domėtis „Sodroje“, kiek ta mano pensija „susitrauks“, tačiau praėjusią savaitę jie dar neturėjo tos formulės, pagal kurią kiekvienam konkrečiam interesantui išskaičiuotų rezultatą“, – pasakojo dirbantis pensininkas. Sako lauksiąs pirmosios sumažintos pensijos, tuomet apsispręsiąs.
A. Dambrauskas apgailestauja, kad šis Vyriausybės potvarkis skaudžiausiai palies labiausiai pažeidžiamą socialinį gyventojų sluoksnį – pensininkus: „Suprantu, kad sunkmetis, tačiau manau, kad prieš žengdama tokį žingsnį, Vyriausybė turėjo atsakingiau pasvarstyti.“ Sako nesuprantąs, kuo remiantis dirbančiam žmogui reikia dar kartą mažinti pensiją: „Ir taip pensiją sumažina visiems, kurie gauna didesnę nei 650 litų.“
75 metus vasarą švęsiančio Ukmergės meteorologijos stoties vyresniojo stebėtojo Bronislovo Kaselio darbo stažas – 56 metai. Beveik visi iš jų sąžiningai atiduoti meteorologijai.
Dirbantis pensininkas prisipažino, kad buvo užsukęs į „Sodrą“, tačiau nieko ten dorai ir nesužinojo. „Darbuotojos patarė netikėti visur skelbiamom lentelėm ir pasakė, kad kiekvienam dirbančiajam pensija mažės pagal individualią formulę“, – sako jis.
B. Kaselis įsitikinęs, kad Vyriausybė tokiu potvarkiu pasielgė negarbingai. „Jei jau tokie baisūs tie pensininkai, turėjo bent jau prieš porą mėnesių pranešti, kad žmogus turėtų laiko apsispręsti, likti jam darbe ar išeiti. Dabar laukiam pirmos pensijos, kad pamatytume, kiek nuo jos nurėžė“, – piktinasi jis. Neslepia nuoskaudos, kad atimama iš tų, kurie dirbo sąžiningai, mokėjo valstybei mokesčius. Apytiksliai suskaičiavo, kad per visus savo darbo metus mokesčių pavidalu atidavė apie 200 000 litų.
B. Kaselis spėja, jog nuo jo 1000 litų pensijos bus nurėžta apie 400. „Seni žmonės mėgsta dirbt. Manau, kad dirbsiu ir aš, kol jėgos leis, – geriau sudilt, negu supūt“, – kandžiai juokauja.
„Kol kas tikrai liksiu dirbti. Tas mano apsisprendimas nelabai ir priklauso nuo sumos, kuri liks nurėžus dirbančiųjų pensijų duoklę valstybei“, – jau apsisprendė Ukmergės „Šilo“ vidurinės mokyklos matematikos mokytoja Regina Miškinienė. Jos darbo stažas –39 metai. Mokytoja sako gyvenanti viena ir norinti dar su žmonėmis pabendrauti, o ne namie užsidaryti.
Tiesa, prisipažino, kad pasirinkimas dirbti ar nedirbti ne nuo jos vienos priklauso: „Mokyklose mokinių mažėja – mažiau ir mokytojų reikia. Kitiems per galvas tikrai nelipsiu, jei matysiu, kad jauni žmonės neturi darbo.“ Anksčiau ar vėliau – teks išeit. Ši mintis jos taip pat negąsdina – veiklos visuomet galima susirasti. Anūkas Nojus auga, kai į mokyklą eis, kas geriau už močiutę–mokytoją pagelbės?
Neseniai pensininke tapusi R. Miškinienė nepritaria tokiam drastiškam Vyriausybės žingsniui. Jos nuomone, žmogus, išėjęs į užtarnautą poilsį, turi gauti tiek, kiek užsidirbo.